Windykacja należności od dłużnika przebywającego za granicą

• Autor: Monika Cieszyńska

W 2002 roku prowadziłem działalność gospodarczą, po której zostały mi niezapłacone faktury. Obecnie mieszkam i pracuję w Danii (od dwóch lat). Tydzień temu otrzymałem wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej, która informuje mnie o wykupieniu mojego zadłużenia i żąda zapłaty całej kwoty w ciągu 14 dni (klauzula wykonalności nadana przez sąd w październiku). Jeśli nie zapłacę, firma grozi mi zajęciem pensji lub nieruchomości, którą niedawno kupiłem za pieniądze z kredytu. Czy polska firma może w ten sposób działać za granicą? Czy jest możliwe, że sprzeda moje zadłużenie innej firmie z Danii?

Windykacja należności od dłużnika przebywającego za granicą

Przedawnienie roszczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu

Niestety roszczenie firmy windykacyjnej nie jest jeszcze przedawnione. Zgodnie z art. 125 Kodeksu cywilnego „roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy”. Termin ten należy liczyć od uprawomocnienia się orzeczenia.

Pana dług został stwierdzony nakazem zapłaty, który uprawomocnił się z upływem 2 tygodni od jego doręczenia.

Sprzedaż wierzytelności firmie windykacyjnej

Pana pierwotny wierzyciel mógł „sprzedać” swoją wierzytelność względem Pana firmie windykacyjnej. W rezultacie Pana wierzycielem jest teraz wspomniana firma windykacyjna (tzw. cesja wierzytelności). Nie ma przeszkód, by firma scedowała tę wierzytelność na inny podmiot (w tym na firmę windykacyjną w Danii).

Czy polska firma windykacyjna może prowadzić egzekucję na terenie Danii?

Na terenie Danii polska firma windykacyjna może prowadzić egzekucję, ale po przeprowadzeniu postępowania o uznanie orzeczenia sądu polskiego na terenie państwa obcego. Jeśli Pan nie zapłaci kwoty wskazanej w wezwaniu, firma windykacyjna będzie musiała przeprowadzić takie postępowanie przed sądem dystryktowym Pana miejsca zamieszkania w Danii. Dopiero po uznaniu nakazu zapłaty przez sąd w Danii wierzyciel będzie mógł przystąpić do egzekucji przeciwko Panu.