Wezwanie do zapłaty za usługi telekomunikacyjne zmarłego

• Opublikowano: 16-09-2022 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Na adres mojego zameldowania przyszło zawiadomienie o cesji wierzytelności oraz ostrzeżenie o zamiarze wpisania do rejestru dłużników wraz z wezwaniem do zapłaty za niezapłacone usługi telekomunikacyjne. Pismo jest na nazwisko mojego zmarłego przed 12 laty ojca, który mieszkał pod tym adresem. Nie ma w nim danych spadkobierców, ani też daty, kiedy powstało to zadłużenie. Czy jako spadkobierca zmarłego, który przyjął po nim spadek, jestem zobowiązany poinformować firmę windykacyjną o zgonie dłużnika? Jeśli poinformowałbym wierzyciela o śmierci taty, czy można by było uznać ten dług za przedawniony? Czy bieg przedawnienia przerywa to ostatnie wezwanie do zapłaty? Jeśli wierzyciel sam dojdzie do tego, że dłużnik nie żyje i odnajdzie spadkobierców, czy wtedy można podnieść zarzut przedawnienia? Sprawa nie jest w sądzie, więc nie ma żadnych kosztów sądowych.

Wezwanie do zapłaty za usługi telekomunikacyjne zmarłego

Pozew o zapłatę przeciwko spadkobiercy dłużnika

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksy postępowania cywilnego (K.p.c.).

Proszę nie informować wierzyciela o fakcie zgonu dłużnika, albowiem ułatwi Pan zadanie jego przedstawicielom i ci będą mogli kierować przeciwko Panu jako spadkobiercy pozew o zapłatę. Z opisu wynika, że jest wielce prawdopodobne, że wierzytelność jest przedawniona, a tym samym skierowanie sprawy do sądu wiąże się z koniecznością złożenia odpowiedzi na pozew, względnie sprzeciwu od nakazu zapłaty i podniesienia w wymienionych pismach tzw. zarzutu przedawnienia. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Powyższe wynika z art. 118 K.c. Innymi słowy, o ile zadłużenie jest starsze aniżeli 3 lata, zaś przeciwko spadkobiercy nie było prowadzone postępowanie, można mówić o przedawnieniu. Przedawnienie jest jednak brane pod uwagę na zarzut.

Przerwanie biegu przedawnienia

Przerwanie biegu przedawnienia następuje:

  1. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
  2. przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;
  3. przez wszczęcie mediacji.

Nie może Pan zatem uznać długu, nawet poprzez wniosek o rozłożenie zaległości na raty – od razu musi Pan podnieść zarzut przedawnienia.

Kiedy skutecznie podnieść zarzut przedawnienia wierzytelności?

Oczywiście zarzut przedawnienia będzie Pan mógł podnieść wtedy, gdy wierzyciel sam ustali fakt zgonu dłużnika i odnajdzie Pana jako jego spadkobiercę.

Na koniec godzi się wskazać, iż podniesienie zarzutu przedawnienia w postępowaniu przedsądowym nie chroni Pana w postępowaniu sądowym. Innymi słowy, musi Pan podnieść zarzut przed sądem w sprawie z powództwa wierzyciela, by sprawa długu po zmarłym została zamknięta.