Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jaki wyrok za jazdę po alkoholu w recydywie?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.07.2018

Mam problem alkoholowy. Przed rokiem zostałem skazany za czyn z art. 178a § 1 Kodeksu karnego na karę grzywny. Orzeczono także wobec mnie środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres 4 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz funduszu, które to świadczenie spłacam w ratach. Przed 3 tygodniami, jadąc motorowerem, znowu zostałem zatrzymany do kontroli, podczas której stwierdzono u mnie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli zostałem zatrzymany w recydywie. Jaki wyrok mnie czeka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jaki wyrok za jazdę po alkoholu w recydywie?

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

 

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż, będąc uprzednio karanym za czyn z art. 178a § 1 K.k., popełnił Pan po raz kolejny ten sam czyn, co będzie miało dla Pana bardzo niekorzystne skutki. W każdej sprawie, tak samo tej, sąd sprawdzi, czy figuruje Pan w Krajowym Rejestrze Karnym. Z uwagi na fakt, iż środki karne nie zostały wykonane, figurować Pan będzie jako karany.

 

Niestety Pana zachowanie będzie zakwalifikowane jako czyn z art. 178a § 4 K.k., z uwagi na uprzednie skazanie z art. 178a § 1 K.k. Zgodnie z tym przepisem – jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

W niniejszej sprawie wobec Pana zostanie orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, co wynika z art. 42 § 3 K.k., zgodnie z którym sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4 lub jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

 

Wyjątkowy wypadek, o którym mowa powyżej, musi być jednak związany z powodem, który leżał u podstaw prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości po raz kolejny. Z opisu wynika, że ma Pan problem z nadużywaniem alkoholu, co powoduje, że trudno będzie doszukiwać się powodu (wyjątkowego), który skutkowałby prowadzeniem motoroweru po raz kolejny.

 

Osobiście uważam także, że o ile nie ma Pan stałej pracy, sąd może orzec także karę pozbawienia wolności w wymiarze około 1 roku.

 

Dodatkowo orzeczony zostanie środek karny w postaci świadczona pieniężnego wymienionego w art. 39 pkt 7 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 10 000 złotych.

 

Czas oczekiwania na sprawę w sądzie wynosi około 4-5 miesięcy. O ile nie został Panu postawiony zarzut, musi Pan czekać na wezwanie z policji (prokuratury) celem przedstawienia Panu zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 178a § 4 K.k. Następnie, o ile nie podda się Pan dobrowolnie karze zaproponowanej przez prokuratora, prokurator skieruje do sądu akt oskarżenia, a sąd wyznaczy rozprawę. Jeżeli podda się Pan karze w trybie art. 335 § 1 K.p.k., wówczas sąd wyznaczy posiedzenie, na które może Pan, ale wcale nie musi, się stawić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus 0 =

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycję do Polski.

 

Zatrzymany za posiadanie marihuany

Trzy dni temu mój 20-letni syn został zatrzymany za posiadanie marihuany (0,35 g). Był w towarzystwie znajomych, ale przyznał się, że to jego marihuana. Złożył już zeznanie na policji. Syn nigdy nie miał problemów z prawem. Co mu grozi? Co można zrobić, by konsekwencje były jak najmniejsze?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »