Żona nie dokłada się do domowego budżetu, co zrobić?

• Opublikowano: 27-03-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem żonaty, nie mamy z żoną rozdzielności majątkowej. Mam problem co do rodzinnych finansów, bo żona nie chce się dokładać po połowie. Przygotowałem zestawienie miesięcznych wydatków: kosztów związanych z domem, kredytem hipotecznym, życiem, samochodami itp. Wyszło z tych podliczeń, że zobowiązań miesięcznych mamy na 10 tys. zł. Ja zarabiam 4 tys. + dorabiam w weekendy, a żona zarabia 5 tys. Ona stwierdziła, że nie będzie się dokładać do domowego budżetu po równo, tylko tyle, na ile ma ochotę. Stwierdziła, że nie ma obowiązku składać się ze mną po równo. Jestem wykończony psychicznie i fizycznie, ponieważ całość mojej wypłaty idzie na nasze wspólne wydatki, a ona po raz kolejny wpłaciła na nasze konto tylko 3 tys. Zapytałem, kto pokryje różnicę w tych kosztach, to powiedziała: „radź sobie”. Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy to faktycznie jest tak, że ona może się dokładać, ile chce, a ja muszę pracować na dwa etaty, żeby wyrównać te wszystkie koszty? Co mogę zrobić?

Żona nie dokłada się do domowego budżetu, co zrobić?

Obowiązek małżonków współdziałania przy zarządzie wspólnym majątkiem

Zgodnie z art. 36 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.):

§ 1. Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

§ 2. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

§ 3. Przedmiotami majątkowymi służącymi małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej małżonek ten zarządza samodzielnie. W razie przemijającej przeszkody drugi małżonek może dokonywać niezbędnych bieżących czynności.”

W wyroku Sądu Okręgowego z 26.11.2019 r., IV Ka 911/19 czytamy: „Zgodnie z art. 36 § 1 K.r.o. oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Natomiast § 2 stanowi, że każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym”.

Egzekwowanie od małżonka pokrywania wspólnych wydatków

A zatem nie jest tak, że jeśli jeden małżonek nie dokłada się do wydatków lub dokłada się w mniejszym zakresie niż może, to drugi z małżonków musi sam utrzymywać całą rodzinę. Drugi małżonek ma bowiem możliwość wyegzekwowania od współmałżonka otrzymywanego przez niego wynagrodzenia lub jego określonej części niezbędnej do pokrycia wspólnych wydatków.

Zgodnie bowiem z art. 27 K.r.o.: „Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym”.

Jeśli więc mimo wezwania opartego na wymienionym artykule żona nie będzie dokładała się w wystarczającym stopniu do domowego budżetu i utrzymania rodziny, to może Pan złożyć pozew o zobowiązanie jej do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Taki pozew nie podlega opłacie sądowej, składa go Pan do sądu rejonowego wydziału rodzinnego według miejsca zamieszkani. W pozwie trzeba dokładnie opisać, jakiej kwoty domaga się Pan od żony co miesiąc i na jakie wydatki oraz je wykazać, jak i wskazać, od kiedy się Pan domaga takiej partycypacji w kosztach wspólnych.

Myślę, że warto żonie uświadomić tę kwestię, bowiem jeśli sąd wyda taki wyrok, a ona nie będzie się stosować, to będzie Pan miał prawo wystąpić o nadanie mu klauzuli wykonalności, a następnie udać się do komornika celem egzekucji kwoty przez komornika, co wygeneruje koszty dodatkowe po stronie żony.