Przekazanie majątku na rzecz współmałżonka

• Autor: Dariusz Kostyra

Jesteśmy małżeństwem od 23 lat. W związku z różnymi przejściami w naszej rodzinie chciałem zapytać, czy jest możliwe zrzeczenie się mojej części naszego majątku małżeńskiego i przekazanie go żonie (pozostając w małżeństwie)?

Przekazanie majątku na rzecz współmałżonka

Przekazanie swojej części majątku żonie

Zgodnie z art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa”.

Małżeńska umowa majątkowa

Małżeńska umowa majątkowa w zasadzie reguluje stosunki majątkowe między małżonkami na przyszłość, tj. umowa zawarta przed zawarciem małżeństwa – na czas od chwili zawarcia małżeństwa, a umowa zawarta w trakcie trwania małżeństwa – na czas od jej zawarcia. Strony jednak mogą określić inny, przyszły termin, z którego nadejściem umowa wejdzie w życie (art. 116 § 1 Kodeksu cywilnego).

Jak doprowadzić do przekazania całego majątku na rzecz żony?

Rozszerzając lub ograniczając wspólność ustawową, strony mogą także nadać umowie skutek wsteczny w tym sensie, że w pierwszym wypadku mogą włączyć do majątku wspólnego przedmioty należące przed zawarciem umowy do ich majątków osobistych, a w drugim wypadku mogą wyłączyć z majątku wspólnego przedmioty należące przed zawarciem umowy do tego majątku.

W omawianej sytuacji należy więc zmienić ustrój majątkowy na ustrój rozdzielności majątkowej, a następnie Pański udział przekazać w umowie żonie. Umowa dla swej ważności musi mieć formę aktu notarialnego.