.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zawarcie małżeństwa między wujkiem a siostrzenicą

• Autor: Łukasz Obrał

Czy w świetle prawa możliwe jest zawarcie małżeństwa między wujkiem a siostrzenicą? Brat (wujek) i siostra (matka siostrzenicy) są rodzeństwem przyrodnim (mają wspólną matkę, ale innego ojca).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zawarcie małżeństwa między wujkiem a siostrzenicą

Zawarcie małżeństwa między powinowatymi

Stosownie do art. 14 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi”.

 

Pokrewieństwo oznacza wzajemny stosunek łączący osoby pochodzące od wspólnego przodka. W przypadku pokrewieństwa w linii prostej jedna osoba pochodzi od drugiej.

 

Wstępni to: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd., natomiast zstępni to: dzieci, wnuki, prawnuki itd.

 

Rodzeństwo to krewni w linii bocznej. Pojęcie rodzeństwa obejmuje także rodzeństwo przyrodnie i pozamałżeńskie.

Zakaz zawierania małżeństw pomiędzy rodzeństwem

Wujek jest krewnym w linii bocznej swojej siostry. Również w stosunku do siostrzenicy (córki siostry) jest on krewnym w linii bocznej. Kodeks rodzinny zakazuje zawierania małżeństw nie pomiędzy wszystkimi krewnymi w linii bocznej, ale tylko pomiędzy rodzeństwem.

 

Powinowactwo oznacza stosunek prawnorodzinny, zachodzący między jednym z małżonków (ale nie jego krewnych) a krewnymi drugiego z małżonków.

 

Zakaz zawierania małżeństw związany jest z powinowactwem w linii prostej bez ograniczenia stopnia. Obejmuje zakaz zawierania małżeństwa pomiędzy wdowcem a córką zmarłej żony pochodzącą z pierwszego małżeństwa lub spoza małżeństwa, wdowy z pasierbem, między teściem a owdowiałą synową.

 

Wujek nie jest krewnym swojej siostrzenicy w linii prostej (a w linii bocznej, ale nie rodzeństwem), a także nie jest powinowatym w linii prostej w stosunku do niej (powinowactwo w ogóle nie zachodzi w tym wypadku).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Małżeństwo wujka i siostrzenicy

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu (wujek z siostrzenicą – córką swojej siostry) małżeństwo jest dopuszczalne.

 

Na marginesie dodam, iż prawo kanoniczne zezwala na małżeństwa pomiędzy krewnymi od 4 stopnia linii bocznej, ale i to można pominąć przez uzyskanie dyspensy od biskupa. Kanon 1078 par. 3 Kodeksu kanonicznego wskazuje, że nie udziela się nigdy dyspensy od przeszkody pokrewieństwa w linii prostej oraz w drugim stopniu linii bocznej (według nomenklatury kościelnej).

 

W zwyczajnych warunkach ordynariusz miejsca udziela dyspensy od przeszkody pokrewieństwa również w trzecim stopniu linii bocznej nierównej (np. stryj z bratanicą, ciotka z siostrzeńcem).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Obrał

Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu