Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawarcie małżeństwa między wujkiem a siostrzenicą

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 18.01.2010

Czy w świetle prawa możliwe jest zawarcie małżeństwa między wujkiem a siostrzenicą? Brat (wujek) i siostra (matka siostrzenicy) są rodzeństwem przyrodnim (mają wspólną matkę, ale innego ojca).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zawarcie małżeństwa między wujkiem a siostrzenicą

Zawarcie małżeństwa między powinowatymi

Stosownie do art. 14 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi”.

 

Pokrewieństwo oznacza wzajemny stosunek łączący osoby pochodzące od wspólnego przodka. W przypadku pokrewieństwa w linii prostej jedna osoba pochodzi od drugiej.

 

Wstępni to: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd., natomiast zstępni to: dzieci, wnuki, prawnuki itd.

 

Rodzeństwo to krewni w linii bocznej. Pojęcie rodzeństwa obejmuje także rodzeństwo przyrodnie i pozamałżeńskie.

Zakaz zawierania małżeństw pomiędzy rodzeństwem

Wujek jest krewnym w linii bocznej swojej siostry. Również w stosunku do siostrzenicy (córki siostry) jest on krewnym w linii bocznej. Kodeks rodzinny zakazuje zawierania małżeństw nie pomiędzy wszystkimi krewnymi w linii bocznej, ale tylko pomiędzy rodzeństwem.

 

Powinowactwo oznacza stosunek prawnorodzinny, zachodzący między jednym z małżonków (ale nie jego krewnych) a krewnymi drugiego z małżonków.

 

Zakaz zawierania małżeństw związany jest z powinowactwem w linii prostej bez ograniczenia stopnia. Obejmuje zakaz zawierania małżeństwa pomiędzy wdowcem a córką zmarłej żony pochodzącą z pierwszego małżeństwa lub spoza małżeństwa, wdowy z pasierbem, między teściem a owdowiałą synową.

 

Wujek nie jest krewnym swojej siostrzenicy w linii prostej (a w linii bocznej, ale nie rodzeństwem), a także nie jest powinowatym w linii prostej w stosunku do niej (powinowactwo w ogóle nie zachodzi w tym wypadku).

Małżeństwo wujka i siostrzenicy

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu (wujek z siostrzenicą – córką swojej siostry) małżeństwo jest dopuszczalne.

 

Na marginesie dodam, iż prawo kanoniczne zezwala na małżeństwa pomiędzy krewnymi od 4 stopnia linii bocznej, ale i to można pominąć przez uzyskanie dyspensy od biskupa. Kanon 1078 par. 3 Kodeksu kanonicznego wskazuje, że nie udziela się nigdy dyspensy od przeszkody pokrewieństwa w linii prostej oraz w drugim stopniu linii bocznej (według nomenklatury kościelnej).

 

W zwyczajnych warunkach ordynariusz miejsca udziela dyspensy od przeszkody pokrewieństwa również w trzecim stopniu linii bocznej nierównej (np. stryj z bratanicą, ciotka z siostrzeńcem).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + 0 =

»Podobne materiały

Majątek a powtórne małżeństwo

Jestem wdowcem i zamierzam ponownie poślubić kobietę, która też jest wdową. Oboje posiadamy po dwoje dzieci z poprzednich małżeństw. Posiadamy także dobra w postaci nieruchomości itp. Czy po zawarciu małżeństwa współmałżonka będzie miała prawo do zdobytego przeze mnie wcześniej majątku? Czy należy c

 

Ustanowienie rozdzielności majątkowej jeszcze przed rozwodem

Od pół roku jestem z mężem w separacji. Pozew o rozwód mogę złożyć dopiero za cztery miesiące, ale boję się, czy mąż nie narobi przez ten czas długów (których nie chcę spłacać). Mieszkam z naszymi dziećmi i je utrzymuję. Chcę uniknąć sytuacji, że mąż zagarnie rzeczy zakupione przeze mnie. Czy mam sz

 

Małżeństwo z obywatelką Ukrainy – wiza, zaproszenie, zgoda rodzica na wyjazd zagraniczny dziecka

Jestem rozwodnikiem, od dłuższego czasu jestem w związku z obywatelką Ukrainy (również po rozwodzie), która przebywa w swoim kraju. Chciałbym sprowadzić ją do Polski i się z nią ożenić. Co będzie jej potrzebne do zawarcia małżeństwa ze mną? Oczywiście najpierw musi jakoś przyjechać do Polski, w

 

Opieka nad chorym mężem

Mój brat jest po ciężkim wypadku. Żona niby się nim opiekuje, ale nie zapewnia mu np. rehabilitacji. Część rzeczy dla chorego (np. pieluchy, lekarstwa) kupują nasi rodzice. Nie chce zrozumieć, że jako żona jest odpowiedzialna finansowo za opiekę nad mężem. Chciałaby wszystko zrzucić na swoich teśció

 

Alimenty - za jaki okres wstecz mogą być przyznane?

Chciałabym uzyskać alimenty wsteczne na córkę. Mąż nie łożył na jej utrzymanie, nie pracował, sama pokrywałam wszelkie koszty. Nigdy nie występowałam o alimenty. Czy mogę w tej sytuacji starać się o alimenty wsteczne i jeśli tak, to za jaki okres wstecz?

 

Emerytura w Polsce a praca za granicą

Niebawem osiągnę wiek emerytalny dla kobiet 60 lat. Po przepracowaniu w Polsce 25 lat pracy (w tym 6 lat urlopy macierzyńskie i wychowawcze na dzieci) moje ostatnie świadectwo pracy jest z 2004 roku. Od 2007 roku pracuje w Islandii na umowę o pracę – tu wiek emerytalny to 67 lat. We wrześnio t

 

Urlop dla ojca w prawie niemieckim

Wraz z mężem (Niemcem) mieszkamy i pracujemy w Niemczech. Spodziewamy się dziecka. Czy mężowi należy się urlop dla ojca na okoliczność narodzin dziecka? Czy takie wolne dni są odliczane od normalnego urlopu? Czy mogę po porodzie zameldować dziecko w Polsce i czy może mieć ono dwa obywatelstwa? Chcia

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »