Brak kontaktu z adwokatem, jak zrezygnować z usług?

• Opublikowano: 07-06-2023 • Autor: Zuzanna Lewandowska

Mam problem ze swoim adwokatem. Wynajęłam go do rozwiązania sprawy zakupu nieruchomości. W marcu wysłałam dokumenty dotyczące zakupu i pełnomocnictwo. Na start adwokat zażądał 5000 zł, które wysłałam przelewem na konto kancelarii. Kilka miesięcy później pofatygowałam się do jego kancelarii, która jest 450 km od mojego domu. Rozmawiałam z nim osobiście, ale ta rozmowa nie spowodowała żadnego działania. Do chwili obecnej nie przyjechał na żadne umówione spotkanie, które sam zaproponował. Chcę zrezygnować z jego usług, ale jak mogę zrezygnować, jeśli nie ma z nim kontaktu?

Brak kontaktu z adwokatem, jak zrezygnować z usług?

Umowa z adwokatem

Umowa zawierana z adwokatem ma charakter cywilnoprawny. Jest to zazwyczaj umowa o świadczenie usług, zawierana na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących umowy-zlecenia. Co do zasady nie musi nawet być zawarta na piśmie, a do jej ważności wystarczą Państwa ustalenia.

Zgodnie z art. 746 § 1 w zw. z art. 750 Kodeksu cywilnego dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

Wypowiedzenie umowy adwokatowi

Podsumowując, umowę o prowadzenie sprawy czy zlecenie adwokatowi określonych czynności może Pani wypowiedzieć w każdym czasie. Zależnie od treści zawartej przez Państwa umowy powinna to Pani zrobić na piśmie. Wypowiedzenie umowy powinno zostać złożone pisemnie nawet wtedy, gdy nie zawierała Pani pisemnej umowy z adwokatem – dla celów dowodowych w razie ewentualnego sporu. Proszę jednakże mieć na względzie, że adwokat może domagać się odpowiedniej części wynagrodzenia za te czynności, które wykonał od momentu zawarcia umowy do momentu jej wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy nie zawsze będzie więc oznaczać, że adwokat jest obowiązany do zwrotu wpłaconej kwoty wynagrodzenia w całości lub części. Wszystko zależy od tego, jakie były Państwa ustalenia oraz jakie czynności zostały do tej pory wykonane.

W celu zakończenia współpracy powinna Pani na piśmie przygotować wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym i wysłać je listem poleconym na adres kancelarii za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W piśmie może Pani zawrzeć prośbę o rozliczenie dotychczas dokonanych czynności. Rekomendowałabym w piśmie od razu poprosić o zwrot dokumentów dotyczących sprawy w terminie 14 dni. Nie musi Pani kontaktować się osobiście z adwokatem, wystarczy wysłać przesyłkę na adres prowadzonej przez niego kancelarii. Aktualny adres kancelarii, gdyby miała Pani wątpliwości, może Pani sprawdzić na stronie: http://rejestradwokatow.pl, wpisując imię i nazwisko adwokata, z którym zawarła Pani umowę.