.
Mamy 13 887 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wypowiedzenie umowy przez adwokata w trakcie procesu

Adwokat w trakcie trwania procesu wypowiedział mi umowę, zostałam na lodzie. Czy mogę oczekiwać zwrotu wynagrodzenia, skoro za całość zapłaciłam z góry?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypowiedzenie umowy przez adwokata w trakcie procesu

Zawody zaufania publicznego

Zawód adwokata oraz radcy prawnego należy do tak zwanych zawodów zaufania publicznego. Członkowie tych zawodów są zobowiązani do zachowania szczególnej staranności i szczególnych zasad etycznych. Stosunek łączący zleceniodawcę oraz jego pełnomocnika jest oparty na zaufaniu do profesjonalnego pełnomocnika, którego zadaniem jest udzielanie pomocy prawnej klientowi, który przyszedł do niego, by pomógł mu rozwiązać jego problem.

 

Adwokaci muszą działać na zasadach określonych w ustawie prawo o adwokaturze oraz Kodeksie etyki adwokackiej. Przede wszystkim, zgodnie z § 6 Kodeksu etyki, celem wykonywania zawodu adwokata jest ochrona interesów klienta. Bardzo istotne jest, że adwokat powinien wykonywać swoje czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, sumiennością i gorliwością (§ 8). Jest to szczególnie ważne dla klientów, którzy mu zaufali, wierząc że należycie poprowadzi ich interesy.

 

Nie wiem, na jakim etapie sprawy Pani pełnomocnik się wycofał, bo to ma istotne znaczenie (czy np. niedługo po złożeniu wniosku czy też tuż przed końcem), bo to wpływa na to, ile pracy wykonał i jakie wynagrodzenie się należy.

Zerwanie umowy z klientem

Teraz co do możliwości zerwania umowy. Umowa taka ma charakter umowy-zlecenia, opisana jest w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 746 § 1 Kodeksu cywilnego „dający zlecenie może je w każdej chwili wypowiedzieć. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, jakie ten poczynił w celu wykonania zlecenia, a także uiścić część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a gdy wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, również naprawić szkodę. na podstawie art. 746 kc przyjmujący zlecenie może wypowiedzieć je w każdym czasie, a jeśli zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest zobowiązany do naprawienia wynikłej w ten sposób szkody”. Tutaj nie ma mowy w wypowiedzeniu o jakimkolwiek powodzie, a więc można mówić o szkodzie, a chociażby o zwrocie części wynagrodzenia.

Wynagrodzenie po wypowiedzeniu umowy

Jeśli adwokat podjął już jakieś czynności, należy mu się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej już pracy. W przypadku, gdy sprawa zmierza do końca, wówczas do zwrotu pozostałaby niewielka część, a jeśli zaś jest dopiero na początku, można wnosić o zwrot całości lub części wynagrodzenia. Powinna Pani najpierw podjąć rozmowy ugodowe, spróbować dojść do porozumienia, a jeśli to nie poskutkuje, to wezwać do zapłaty, a jeśli to okaże się konieczne, założyć sprawę o zapłatę. Podejrzewam, że adwokat będzie się bronić, a przynajmniej próbować zmniejszać wysokość kwoty do zwrotu, twierdząc, ze wykonał dużo pracy. Trzeba również pamiętać o kwestii zwrotu dokumentów, a także zażądać dokumentów, które adwokat napisał i wystosował, co pozwoli nie tylko zapoznać się, ze sprawą, ale też dowiedzieć się, ile naprawdę do tej pory zrobił adwokat, co pozwoli na ustalenie, ile powinno zostać zwrócone.

 

Jeśli np. sprawa została wszczęta, ale zdecydowana większość jeszcze została, można wnosić przykładowo o zwrot 3/4 kwoty lub połowy. Najpierw przed ewentualnym założeniem sprawy do sądu, powinno się najpierw spróbować przynajmniej wezwania do zapłaty i jeśli pozostanie ono bez odpowiedzi lub będzie ona odmowna, wówczas pomyśleć o założeniu sprawy w sądzie. W mojej ocenie odzyskanie przynajmniej części wynagrodzenia jest realne, choć od razu mówię, że nie liczyłabym na całość, bo jakieś czynności zostały wykonane i należy się za nie wynagrodzenie. Jeśli zdecyduje się Pani na wezwanie do zapłaty, można w nim również wspomnieć o obowiązku naprawienia szkody, jako że Pani będzie musiała poszukać kogoś innego i później możliwe że ponieść dodatkowe koszty, zapłacić w rezultacie więcej.

 

Uzyskanie odszkodowania jest również możliwe, acz trochę mniej prawdopodobne, bo może się okazać, ze istniała jakaś ważna przyczyna, ale można to z kolei potraktować jako pewien punkt negocjacyjny, coś z czego ewentualnie (jeśli taka będzie Pani wola), można zrezygnować dla ugodowego załatwienia sprawy. Dobrowolny zwrot będzie oczywiście korzystniejszy dla Pani, gdyż zaoszczędzi sobie Pani kosztów i postępowania sądowego. Nie zmienia to faktu, że powinna Pani otrzymać zwrot przynajmniej części wynagrodzenia i powinna Pani o to walczyć.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Joanna Korzeniewska
Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl