Czy skargi na dyrektora sądu są informacją publiczną, czy stanowią tajemnicę służbową?

• Opublikowano: 27-05-2022 • Autor: Grzegorz Partyka

Czy skargi złożone na dyrektora sądu przez pracowników sądu i prezesa sądu do ministra sprawiedliwości są informacją publiczną i czy stanowią tajemnicę służbową? Jestem odwołana ze stanowiska dyrektora sądu, ale kiedy skargi były składane do ministra pełniłam jeszcze funkcję dyrektora sądu.

Czy skargi na dyrektora sądu są informacją publiczną, czy stanowią tajemnicę służbową?

Tajemnica służbowa a treść skargi

Termin „tajemnica służbowa” był zdefiniowany w ustawie z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych, a dokładnie w art. 2 pkt 2. Przepis ten stanowił, że tajemnicą służbową jest informacja niejawna niebędąca tajemnicą państwową, uzyskana w związku z czynnościami służbowymi albo wykonywaniem prac zleconych, której nieuprawnione ujawnienie mogłoby narazić na szkodę interes państwa, interes publiczny lub prawnie chroniony interes obywateli albo jednostki organizacyjnej.

Ustawa powyższa została uchylona ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, a w tym akcie prawnym nie zamieszczono już definicji tajemnicy służbowej. Znajdziemy tam z kolei termin „informacje niejawne”, które oznaczają takie informacje, których nieuprawnione ujawnienie spowodowałoby lub mogłoby spowodować szkody dla Rzeczypospolitej Polskiej albo byłoby z punktu widzenia jej interesów niekorzystne, także w trakcie ich opracowywania oraz niezależnie od formy i sposobu ich wyrażania (art. 1 ust. 1). Informacje niejawne mogą zostać opatrzone klauzulą „ściśle tajne”, „tajne”, „poufne” czy „zastrzeżone”.

Informacja publiczna

Zapytuje Pani, czy skargi złożone na dyrektora sądu przez jego pracowników stanowią informację publiczną.

Tryb i zasady udzielania informacji publicznych regulują przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (dalej jako „ustawa”). Zgodnie z jej art. 1 ust. 1 informację publiczną stanowi każda informacja o sprawach publicznych i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w tej ustawie. „Sprawą publiczną” jest natomiast działalność zarówno organów władzy publicznej, jak i samorządów oraz osób i jednostek organizacyjnych w zakresie wykonywania zadań władzy publicznej oraz gospodarowania mieniem publicznym, czyli mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 27 kwietnia 2016 r., sygn. akt II SAB/Sz 37/16).

Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania informacji publicznej zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych, a także do:

  1. uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego;
  2. wglądu do dokumentów urzędowych;
  3. dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.

Po otrzymaniu wniosku o udostępnienie informacji publicznej w pierwszej kolejności należy rozpatrzeć, czy żądana informacja stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy. Dopiero wówczas można przejść do badania, czy dana informacja podlega ochronie, czy wniosek dotyczy informacji przetworzonej itd.

Skargi pracowników na przełożonego – dyrektora sądu

Przedstawiona przez Panią wątpliwość dotyczy skarg składanych przez pracowników sądu na przełożonego, tj. dyrektora. W mojej opinii, jako dokumenty przekazywane przez osoby prywatne i de facto nie związane z publiczną działalnością sądu, lecz jego organizacją wewnętrzną – nie będą one stanowiły informacji publicznej.

W podobnym tonie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w przytoczonym powyżej wyroku: informacji publicznej nie stanowią wszelkiego rodzaju dokumenty prywatne, które podmiot prywatny kieruje do organu administracji publicznej. „Nie jest przy tym istotne, jakiego rodzaju postępowanie wszczyna dokument prywatny (administracyjne, skargowo – wnioskowe czy inne) i czy w ogóle wszczyna, bądź też, jakiej czynności organu oczekuje podmiot, składając dokument prywatny. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 maja 2006 r. o sygn. akt II OSK 812/05 (publ. LEX nr 236465), wyraził pogląd, że dokumenty prywatne, jako takie, nie stanowią informacji publicznej, w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej”. WSA wskazał ponadto, że zakres przedmiotowy ustawy wytycza i obejmuje dostęp tylko do informacji publicznej, a nie publiczny dostęp do wszelkich informacji. Fakt, że dokument prywatny trafia do organu i służy realizacji powierzonych prawem zadań organu, nie oznacza, że przez to nabiera on cech dokumentu urzędowego.

Brak udostępnienia treści skargi

Reasumując, skargi składane przez osoby prywatne, a takimi w tym wypadku będą pracownicy sądu (pomimo związania stosunkiem pracy z organem publicznym), nie będą stanowiły informacji publicznej, a co za tym idzie, nie będą podlegały udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Odnosząc się natomiast do przytoczonego przez Panią art. 5 ustawy, w mojej opinii nie będzie miał on tutaj zastosowania. Przepis ten dotyczy bowiem ograniczenia prawa do dostępu do informacji publicznej, natomiast przytoczone przez Panią skargi nie będą miały moim zdaniem w ogóle takiego charakteru.