
Prawne aspekty dziedziczenia gospodarstwa rolnego, czy dziadek został niesłusznie pominięty w spadku?• Data: 29-04-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
Dziadek otrzymał pismo z sądu rejonowego w sprawie stawienia się na rozprawę spadkową po swojej mamie zmarłej w 1991 r. Z wnioskiem wystąpiła córka nieżyjącego od 2 lat brata dziadka, która chce przeprowadzić sprawę spadkową także po swoim ojcu. Przy czym widzimy, że jej zamiarem jest pozyskać majątek kosztem mojego dziadka, bo z dokumentów z sądu wynika, że chce udowodnić, iż dziadek został wydziedziczony, bo nie pomagał w gospodarstwie. To zresztą nieprawda i do wniosku nie dołączono pisma, które potwierdzałoby ten fakt. Jest owszem bardzo słabej jakości kserokopia postanowienia z 1964 r. dotyczącego spadku po ojcu mojego dziadka, w którym w uzasadnieniu jest informacja, że mój dziadek przebywa w wojsku i nie został wymieniony w dziedziczeniu ziemi rolnej. Według widniejących, choć trudnych do rozczytania informacji, ziemię otrzymali spadkobiercy: dwóch młodszych synów oraz żona (mama mojego dziadka). Dziadek przez te lata był przekonany, że jego mama oddała ziemię za rentę od państwa. Chcielibyśmy mieć jasność co do majątku, który posiadała mama dziadka i do praw, jakie ma dziadek, dlatego przesyłamy dokumenty z sądu i prosimy o analizę. Czy to możliwe, żeby z powodu odbywania w 1964 r. służby wojskowej dziadek nie był uprawniony do spadku po swoim ojcu w postaci ziemi rolnej? Dziadek pracował na gospodarstwie, nie ukończył z tego powodu szkoły średniej. Posiada dokument, w którym sąsiedzi potwierdzają podpisami, że prowadził gospodarstwo, zanim poszedł do wojska. Po służbie rzeczywiście dziadek osiadł w mieście. Mamy obowiązek odpisać na pismo sądowe do 7 dni w kwestii protestu na uzasadnienie wnioskodawczyni, dlatego prosimy o przedstawienie sytuacji od strony prawnej. |
![]() |
Dwa porządki dziedziczenia gospodarstw rolnych – przed i po 13 lutego 2001 r.Podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi jest ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (K.c.). Rzeczywiście dokumenty dołączone do wezwania stawiennictwa są w takim stanie, że trudno je odczytać. W sprawie musimy rozgraniczyć dwie rzeczy: dziedziczenie gospodarstwa rolnego oraz dziedziczenie zwykłe. Trzeba jednak podkreślić, że gdy chodzi o dziedziczenie gospodarstwa rolnego, to obowiązują rozwiązania szczególne.
Jeżeli chodzi o dziedziczenie gospodarstwa rolnego, to przepisy regulujące tę materię znajdują się w Kodeksie cywilnym od art. 1058 do art. 1088. Zgodnie z art. 1058 K.c.: Do dziedziczenia z ustawy gospodarstw rolnych obejmujących grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha stosuje się przepisy tytułów poprzedzających księgi niniejszej ze zmianami wynikającymi z przepisów poniższych. Zwrócić należy uwagę, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 31 stycznia 2001 r. w sprawie o sygn. akt. P 4/99 stwierdził, iż przepisy Kodeksu cywilnego przewidujące szczególne wymagania, od których spełnienia była uzależniona możliwość dziedziczenia gospodarstw rolnych 1) art. 1059, 1060, 1062, 1064 i 1087 K.c. oraz przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 12.12.1990 r. w sprawie warunków dziedziczenia ustawowego gospodarstw rolnych (Dz.U. poz. 519 ze zm.) uznano za zgodne z art. 64 ust. 1 i 2 w zw. z art. 21 ust. 1 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP w zakresie, w jakim odnoszą się do spadków otwartych przed dniem ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw; 2) art. 1059, 1060, 1062, 1064 i 1087 K.c. oraz przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 12.12.1990 r. w sprawie warunków dziedziczenia ustawowego gospodarstw rolnych uznano za niezgodne z art. 64 ust. 1 i 2 w zw. z art. 21 ust. 1 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP w zakresie, w jakim odnoszą się do spadków otwartych od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Zatem aktualnie można mówić o tzw. dwóch porządkach dziedziczenia:
Spadkobiercy gospodarstwa rolnegoCo ważne, zgodnie z art. 1058 przepisy Kodeksu cywilnego nie znajdują zastosowania do dziedziczenia testamentowego ani do dziedziczenia ustawowego gospodarstw rolnych obejmujących grunty rolne o powierzchni nieprzekraczającej 1 ha. W tych przypadkach dziedziczenie następuje na podstawie zasad ogólnych.
Zgodnie z art. 1059 K.c.:
Spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku: 1) stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo W doktrynie wskazuje się, że przesłanka ta jest spełniona niezależnie od tego, jaki jest tytuł prawny do wykonywania określonych czynności przy produkcji rolnej, tj. nie musi to być stosunek pracy. Nadto nie jest wymagane również zawarcie pisemnej umowy dokumentującej zatrudnienie. Jedynym warunkiem w tym zakresie jest stałość wykonywania pracy, tj. z okoliczności powinno wynikać, że nie ma charakteru tymczasowego. Oczywiście dopuszczalne jest, aby w tym samym czasie spadkobierca wykonywał również inną pracę poza gospodarstwem rolnym. Co ważne, czynności wykonywane muszą ściśle być związane z przedmiotem działalności gospodarstwa, np. operator sprzętu rolniczego. Nie ma przy tym znaczenia, czy praca jest wykonywana w gospodarstwie własnym, czy też w gospodarstwie należącym do osób 3.
2) mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej Przesłanka ta jest opisana w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1990 r. w sprawie warunków dziedziczenia ustawowego gospodarstw rolnych (Dz.U. z 1990 r., Nr 89, poz. 519). Zgodnie z § 1 przedmiotowego rozporządzenia: Spadkobierca ma przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, uprawniające do dziedziczenia z ustawy gospodarstwa rolnego, jeżeli: 1) ukończył zasadniczą lub średnią szkołę rolniczą albo szkołę ekonomiczną o specjalności przydatnej do prowadzenia produkcji rolnej, 2) ukończył szkołę wyższą o kierunku rolniczym lub ekonomicznym, jeżeli kierunek ukończonych studiów daje przygotowanie do prowadzenia produkcji rolnej, 3) uzyskał przygotowanie zawodowe do pracy w rolnictwie w drodze doskonalenia zawodowego prowadzonego przez uprawnione do tego zakłady pracy, jednostki organizacyjne i inne osoby prawne lub fizyczne, 4) wykaże się stałą pracą w gospodarstwie rolnym bezpośrednio przy produkcji rolnej przez okres co najmniej roku.
3) są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół albo 4) są trwale niezdolni do pracy. Trwała niezdolność do pracy spadkobiercy gospodarstwa rolnegoPrzesłanka ta również została uregulowana w cytowanym rozporządzeniu, zgodnie z § 3:
1. Spadkobierców gospodarstwa rolnego uważa się za trwale niezdolnych do pracy, jeżeli: 1) osiągnęli wiek – kobiety 60 lat, a mężczyźni 65 lat i nie wykonują stałej pracy, która stanowiłaby dla nich główne źródło utrzymania, lub 2) zostali zaliczeni do I lub II grupy inwalidów w trybie i na zasadach określonych w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. 2. Jeżeli spadkobierca gospodarstwa rolnego nie może być poddany badaniu przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia albo komisja ta nie może ustalić daty powstania inwalidztwa ze względu na długi upływ czasu między otwarciem spadku a badaniem lekarskim, fakt trwałej niezdolności do pracy może również ustalić sąd.
Aby odziedziczyć gospodarstwo rolne, musi być spełniony przynajmniej jeden z wymienionych powyżej warunków. Chwilą przesądzającą o uznaniu spadkobiercy za spełniającego warunki jest chwila otwarcia spadku. Oznacza to, że nie nabywa uprawnienia do dziedziczenia gospodarstwa rolnego spadkobierca, który przestał odpowiadać tym warunkom przed datą śmierci spadkodawcy, ani spadkobierca, w stosunku do którego przesłanki te zaistniały dopiero po otwarciu spadku.
Co ważne, jeżeli ani małżonek spadkodawcy ani żaden z jego krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy nie odpowiada warunkom przewidzianym dla dziedziczenia gospodarstwa rolnego albo jeżeli uprawnionymi do dziedziczenia są wyłącznie osoby, które w chwili otwarcia spadku są trwale niezdolne do pracy, gospodarstwo dziedziczą spadkobiercy na zasadach ogólnych, tzn. bez tych szczególnych przepisów. Ogólne zasady dziedziczeniaSpadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Wobec powyższego w pierwszej kolejności będzie miał zastosowanie przepis art. 1059, tj. spełnienie warunków szczególnych, ale te warunki musiałyby zostać spełnione przez Pani dziadka w chwili śmierci jego mamy. Natomiast jeżeli nie było takiej osoby, która mogłaby odziedziczyć gospodarstwo rolne na podstawie art. 1059, to miałyby zastosowanie ogólne przepisy o dziedziczeniu. Zgodnie z art. 941 K.c. – Rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. W przypadku niesporządzenia testamentu spadek przechodzi na spadkobierców zgodnie z tzw. dziedziczeniem ustawowym, czyli określoną w przepisach od art. 931 do art. 940 K.c. regułą dziedziczenia. Zgodnie z art. 922 § 1 K.c. – prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosowanie do przepisów prawa. Zgodnie z art. 931 § 1 K.c.: W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Natomiast w przypadku braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek oraz rodzice (art. 932 § 1 K.c.). Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych (art. 932 § 4 K.c.). Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. Brak wydziedziczeniaJeżeli chodzi o kwestię wydziedziczenia, to nie ma takiej sytuacji w sprawie dziadka. Wydziedziczenie to sporządzenie testamentu negatywnego, czyli wskazanie przez zmarłą w sporządzonym testamencie, że nie chce, aby dana osoba po niej dziedziczyła wraz z podaniem kodeksowych podstaw. W sprawie brak jest takiego dokumentu, zatem nie można mówić o wydziedziczeniu. PrzykładyPrzykład rodzinnej nieświadomości prawnej Pan Jan dowiedział się po latach, że po śmierci jego ojca w 1985 r. powinien dziedziczyć część gospodarstwa rolnego. W czasie otwarcia spadku odbywał zasadniczą służbę wojskową i został pominięty. Dopiero wnuk Pana Jana, analizując dokumenty rodzinne, odkrył, że w świetle prawa Pan Jan miał pełne prawo do części majątku.
Przykład niesłusznego wydziedziczenia Pani Maria złożyła w sądzie dokumenty twierdząc, że jej brat, Pan Wojciech, nie pomagał w prowadzeniu gospodarstwa i powinien zostać wydziedziczony. Okazało się jednak, że Pan Wojciech miał liczne świadectwa od sąsiadów potwierdzające jego wkład w gospodarstwo przed odbyciem służby wojskowej. Sąd przyznał mu prawo do części spadku.
Przykład konfliktu między spadkobiercami Rodzeństwo po śmierci ojca w 1990 r. dzieliło się gospodarstwem rolnym. Syn, który przez lata pracował w mieście, został pominięty, mimo że wcześniej pomagał rodzicom w gospodarstwie. Dzięki świadkom i dokumentacji z urzędu gminy wykazał swój wkład, co pozwoliło mu odzyskać część spadku. PodsumowanieOferta porad prawnychOferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism procesowych dotyczących spraw spadkowych, w tym dziedziczenia gospodarstw rolnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. - Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483 2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 3. Ustawa z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, Dz.U. 1990 nr 55 poz. 321 4. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1990 r. w sprawie warunków dziedziczenia ustawowego gospodarstw rolnych, Dz.U. 1990 nr 89 poz. 519 5. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2001 r., P 4/99
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale