Rozłożenie na raty zaległych alimentów

Płaciłem alimenty na córkę do rąk matki. Niestety moja sytuacja materialna pogorszyła się i przestałem płacić. Była żona skierowała sprawę do komornika. Wiem, że była żona otrzymywała pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Teraz moja sytuacja finansowa trochę się poprawiła i chciałbym przekazywać alimenty bezpośrednio matce dziecka, a nie komornikowi. Jak uniknąć płacenia alimentów za pośrednictwem komornika? Czy można rozłożyć na raty zaległe alimenty?

Rozłożenie na raty zaległych alimentów

Jak uniknąć płacenia alimentów za pośrednictwem komornika?

Są dwa sposoby, aby uniknąć płacenia alimentów za pośrednictwem komornika.

Pierwszy z nich to ugoda zawarta z matką dziecka w zakresie wycofania egzekucji od komornika. Jak stanowi art. 825 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.):

„Art. 825. Organ egzekucyjny umorzy postępowanie w całości lub części na wniosek:

1) jeżeli tego zażąda wierzyciel; jednakże w sprawach, w których egzekucję wszczęto z urzędu lub na żądanie uprawnionego organu, wniosek wierzyciela o umorzenie postępowania wymaga zgody sądu lub uprawnionego organu, który zażądał wszczęcia egzekucji;

2) jeżeli prawomocnym orzeczeniem tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności;

3) jeżeli egzekucję skierowano przeciwko osobie, która według klauzuli wykonalności nie jest dłużnikiem i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji, albo jeżeli prowadzenie egzekucji pozostaje z innych powodów w oczywistej sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego;

4) jeżeli wierzyciel jest w posiadaniu zastawu zabezpieczającego pełne zaspokojenie egzekwowanego roszczenia, chyba że egzekucja skierowana jest do przedmiotu zastawu.

5) jeżeli, w wypadku egzekucji prowadzonej na podstawie tytułu wykonawczego w postaci zaopatrzonego w klauzulę wykonalności tytułu egzekucyjnego, o którym mowa w art. 11531, dłużnik przedstawi przewidziane w przepisach odrębnych zaświadczenie o utracie lub ograniczeniu wykonalności, z którego wynika, że tytuł nie jest już wykonalny”.

Kiedy komornik może wstrzymać się egzekucję alimentów?

Natomiast art. 822 K.p.c. podaje:

„Art. 822. Komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki. Komornik wstrzyma się również z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik albo jego małżonek podniesie zarzut wynikający z umowy małżeńskiej przeciwko dokonaniu czynności i okaże umowę majątkową małżeńską oraz przedłoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej oraz jej rodzaj były wierzycielowi wiadome. Wstrzymując się z dokonaniem czynności, komornik stosownie do okoliczności podejmie działania, które umożliwiają dokonanie czynności w przyszłości. O wstrzymaniu czynności i jego przyczynach komornik niezwłocznie zawiadomi wierzyciela. Na polecenie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona czynności, która uległa wstrzymaniu”.

Rozłożenie zaległych alimentów na raty

Jak widać, może Pan spłacić w całości zadłużenie (wówczas komornik odstąpi od dalszej egzekucji) albo rozłożyć zaległe alimenty na raty – tu wymagana jest oczywiście ugoda z wierzycielem.

Tylko w taki sposób może Pan uniknąć komornika. Do tego czasu musi Pan realizować zobowiązanie poprzez komornika.

Jeśli chodzi o zobowiązanie wobec organu, który wypłacał matce dziecka alimenty z uwagi na bezskuteczność egzekucji – także można rozłożyć należność na raty.

Jeśli poda Pan bliższe informacje, pokieruję Pana w dalszym toku postępowania z urzędem.