.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Intercyza, działka należąca do męża i budowa wspólnego domu

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 06.04.2011 • Zaktualizowane: 10.03.2021

Mamy zamiar budować z mężem w przyszłym roku dom. Bierzemy więc kredyt hipoteczny. Kilka miesięcy temu kupiliśmy działkę za wspólne pieniądze, której właścicielem jest jednak tylko mąż. Jeśli chodzi o dom – mamy być jego współwłaścicielami. Dodam, że mamy podpisaną intercyzę. Chciałabym, aby i dom, i działka były wspólne, bo boję się o swoją przyszłość. Czy możliwe jest dopisanie mnie jako właściciela działki lub zniesienie intercyzy przed wzięciem kredytu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Intercyza, działka należąca do męża i budowa wspólnego domu

Zakup działki przez jednego z małżonków w czasie rozdzielności majątkowej

Na wstępie informuję, że sytuacja nie jest ani korzystna, ani tym bardziej bezpieczna dla Pani. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż właścicielem działki jest mąż. Zmiany właścicielskie mogą nastąpić jedynie na skutek zgodnej woli stron – współwłaścicieli. W Pani sprawie raczej się tego nie spodziewam.

 

Na dzień dzisiejszy jesteście Państwo małżeństwem, w którym funkcjonuje ustrój rozdzielności majątkowej. Oznacza to, że wszelkie przedmioty majątkowe nabyte przez jednego z małżonków wchodzą w skład jego majątku osobistego.

 

Generalna zasada prawa cywilnego jest taka, że właściciel nieruchomości gruntowej jest właścicielem postawionych na niej budynków.

Budowa domu na nieruchomości stanowiącej majątek osobisty jednego z małżonków

Dotychczas problematyka wzajemnych rozliczeń między małżonkami była przedmiotem licznych, rozbieżnych orzeczeń Sądu Najwyższego. Ostatnie stanowiska akceptowane przez naukę prawa przemawiają na Pani korzyść. Małżonek, który „buduje dom” na nieruchomości stanowiącej majątek osobisty drugiego małżonka, ma prawo żądać przeniesienia własności nieruchomości na jego rzecz (udziału).

W razie nieskorzystania z powyższego uprawnienia będzie Pani mogła dochodzić od małżonka zwrotu nakładów z majątku osobistego na majątek osobisty. W tym celu konieczne będzie założenie osobnej sprawy sądowej.

 

Powyżej przedstawiłem możliwości, jakie Pani przysługują w razie rozstania z mężem.

 

Jedynym ugodowym sposobem rozwiązania przedmiotowego problemu jest dokonanie zmian właścicielskich, chociażby przez darowiznę udziału w nieruchomości na Pani rzecz.

 

Jeżeli chodzi o darowiznę, konieczne byłoby udanie się do notariusza, który sporządziłby dla Państwa stosowną umowę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »