Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy masaż erotyczny jest legalny?

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 10.01.2019

Skorzystałem z oferty na serwisie zakupów grupowych. Zakupiłem masaż, okazało się, że jest to masaż z elementami masażu erotycznego. Czy to jest legalne w Polsce i czy ja, korzystając z takiej usługi, mogę ponieść jakieś konsekwencje? Czy to sutenerstwo?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy masaż erotyczny jest legalny?

Fot. Fotolia

Przestępstwo sutenerstwa uregulowane zostało w Kodeksie karnym w art. 204 § 2, stanowiącym:

 

„§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto czerpie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę”.

 

Stręczycielstwo polega na nakłanianiu innej osoby do uprawiania prostytucji, a jego specyficzna forma jest odmianą ułatwiania tego procederu w postaci pośredniczenia między osobą trudniącą się prostytucją a klientem. Kuplerstwo polega na ułatwianiu innej osobie uprawiania prostytucji, z tym zastrzeżeniem, że pośredniczenie pomiędzy taką osobą a klientem jest rozumiane jako specyficzna odmiana stręczycielstwa.

 

Sutenerstwo polega na czerpaniu korzyści majątkowych z prostytucji. W czystej postaci sutenerstwu nie towarzyszy ani kuplerstwo, ani stręczycielstwo, zaś korzyści osiągane przez sutenera są mu udzielane dobrowolnie przez osobę uprawiającą prostytucję. Czynność sprawcza polega na czerpaniu korzyści majątkowych. Znamię „czerpie” wskazuje na niezbędność wielokrotności zachowań, nie jest więc sutenerstwem jednorazowe, czy nawet kilkukrotne, lecz mające okazjonalny charakter, przyjmowanie korzyści majątkowych pochodzących z uprawiania prostytucji przez inną osobę.

 

Tak więc jeżeli już, to rozważać można teoretycznie odpowiedzialność za stręczycielstwo. Jednak korzystanie z usług nie jest nakłanianiem. Znamię „nakłania” w art. 204 § 1 rozumieć należy jako oddziaływanie na psychikę innej osoby w celu wzbudzenia u niej woli uprawiania prostytucji. Nakłanianie może przybierać zróżnicowane formy (naleganie, prośby, przekonywanie, obietnica korzyści). Przekonywanie, aby dana osoba wytrwała w podjętym już zamiarze uprawiania prostytucji, nie jest nakłanianiem w rozumieniu § 1. Dla bytu przestępstwa nie ma znaczenia, czy sprawca wywołał u danej osoby zamiar prostytuowania się, czy też nie.

 

Co bardzo istotne nakłanianie do prostytucji lub ułatwianie jej musi mieć na celu osiągnięcie korzyści majątkowej. Korzyścią majątkową jest korzyść zarówno dla siebie, jak i dla kogo innego, polegająca na zwiększenie aktywów majątkowych lub zmniejszenie pasywów, przy czym majątkiem są wszystkie prawa, które mają wartość możliwą do wyrażenia w pieniądzu (por. uchwała SN z dnia 30 stycznia 1980 r., sygn. akt VII KZP 41/78, oraz art. 115 § 4). I tutaj ewidentnie widać, iż Pańskie działania nie mają na celu osiągnięcia korzyści majątkowej, bowiem to nie Pan uzyskuje korzyść, a udziela jej innej osobie (właścicielowi agencji – studia masażu).

 

Tak więc korzystanie z usług masażu z elementami masażu erotycznego nie jest uznawane za przestępstwo w myśl polskiego prawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + V =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki