Czy masaż erotyczny jest legalny?

• Data: 13-02-2024 • Autor: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk

Ostatnimi czasy coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące legalności różnych form masażu, w tym masażu erotycznego. W Polsce temat ten budzi wiele kontrowersji i wątpliwości, szczególnie w kontekście przepisów prawa dotyczących prostytucji i sutenerstwa. Niniejszy artykuł ma na celu rozwianie wątpliwości związanych z legalnością korzystania z masażu erotycznego zakupionego np. poprzez serwis zakupów grupowych, tak jak przytrafiło się to panu Janowi. Poruszymy kwestię, czy taka usługa może być uznana za formę sutenerstwa, jak również omówimy aspekty prawne związane z korzystaniem z takich usług w naszym kraju.

Czy masaż erotyczny jest legalny?

Pan Jan napisał do nas pełen obaw, czy nie złamał prawo, kupując masaż erotyczny. Skorzystał z oferty na serwisie zakupów grupowych. Zakupił masaż, nie znając szczegółów usługi, potem okazało się, że jest to masaż z elementami masażu erotycznego. Pan Jan pyta, czy jest to legalne w Polsce i czy korzystając z takiej usługi, może narazić się na jakieś konsekwencje. Zastanawia się, czy jego działanie można potraktować jako formę sutenerstwa.

Na czym polega przestępstwo sutenerstwa?

Przestępstwo sutenerstwa uregulowane zostało w Kodeksie karnym w art. 204 § 2, stanowiącym:

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto czerpie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę”.

Stręczycielstwo polega na nakłanianiu innej osoby do uprawiania prostytucji, a jego specyficzna forma jest odmianą ułatwiania tego procederu w postaci pośredniczenia między osobą trudniącą się prostytucją a klientem. Kuplerstwo polega na ułatwianiu innej osobie uprawiania prostytucji, z tym zastrzeżeniem, że pośredniczenie pomiędzy taką osobą a klientem jest rozumiane jako specyficzna odmiana stręczycielstwa.

Sutenerstwo polega na czerpaniu korzyści majątkowych z prostytucji. W czystej postaci sutenerstwu nie towarzyszy ani kuplerstwo, ani stręczycielstwo, zaś korzyści osiągane przez sutenera są mu udzielane dobrowolnie przez osobę uprawiającą prostytucję. Czynność sprawcza polega na czerpaniu korzyści majątkowych. Znamię „czerpie” wskazuje na niezbędność wielokrotności zachowań, nie jest więc sutenerstwem jednorazowe, czy nawet kilkukrotne, lecz mające okazjonalny charakter, przyjmowanie korzyści majątkowych pochodzących z uprawiania prostytucji przez inną osobę.

Korzystanie z masażu erotycznego

Tak więc jeżeli już, to w sytuacji pana Jana rozważać można teoretycznie odpowiedzialność za stręczycielstwo. Jednak korzystanie z usług nie jest nakłanianiem. Znamię „nakłania” w art. 204 § 1 rozumieć należy jako oddziaływanie na psychikę innej osoby w celu wzbudzenia u niej woli uprawiania prostytucji. Nakłanianie może przybierać zróżnicowane formy (naleganie, prośby, przekonywanie, obietnica korzyści). Przekonywanie, aby dana osoba wytrwała w podjętym już zamiarze uprawiania prostytucji, nie jest nakłanianiem w rozumieniu § 1. Dla bytu przestępstwa nie ma znaczenia, czy sprawca wywołał u danej osoby zamiar prostytuowania się, czy też nie.

Nakłanianie do prostytucji lub ułatwianie jej

Co bardzo istotne, nakłanianie do prostytucji lub ułatwianie jej musi mieć na celu osiągnięcie korzyści majątkowej. Korzyścią majątkową jest korzyść zarówno dla siebie, jak i dla kogoś innego, polegająca na zwiększeniu aktywów majątkowych lub zmniejszeniu pasywów, przy czym majątkiem są wszystkie prawa, które mają wartość możliwą do wyrażenia w pieniądzu (por. uchwała SN z dnia 30 stycznia 1980 r., sygn. akt VII KZP 41/78, oraz art. 115 § 4). I tutaj ewidentnie widać, iż działania pana Jana nie mają na celu osiągnięcia korzyści majątkowej, bowiem to nie on uzyskuje korzyść, a udziela jej innej osobie (właścicielowi agencji – studia masażu). Tak więc korzystanie z usług masażu z elementami masażu erotycznego nie jest uznawane za przestępstwo w myśl polskiego prawa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład pierwszy

Jan, 35-letni pracownik korporacji, postanowił skorzystać z oferty masażu relaksacyjnego, którą znalazł w popularnej aplikacji oferującej zniżki. Po przybyciu do salonu masażu okazało się, że usługa zawiera elementy masażu erotycznego. Jan, początkowo zaskoczony, zastanawiał się, czy korzystanie z takiej usługi jest zgodne z prawem i czy może naruszać jakieś przepisy.

Przykład drugi

Ania, studentka na studiach magisterskich, otrzymała od przyjaciółek voucher na masaż w luksusowym spa jako prezent urodzinowy. Podczas sesji masażystka zaproponowała dodatkowe usługi o charakterze erotycznym. Ania, czując się nieswojo, odmówiła, a później zaczęła zastanawiać się, czy takie propozycje są legalne i czy powinna zgłosić to zdarzenie do odpowiednich organów.

Przykład trzeci

Marek, właściciel małego salonu masażu, zdecydował się na rozszerzenie oferty o masaż z elementami erotycznymi, aby przyciągnąć więcej klientów. Nie był jednak pewien, czy taka działalność nie narazi go na zarzuty prawne, w tym oskarżenia o sutenerstwo. Postanowił więc skonsultować się z prawnikiem, aby upewnić się, że jego działalność pozostaje w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Podsumowanie

Artykuł ten rzuca światło na kwestię legalności masażu erotycznego w Polsce, wskazując na różnice między prostytucją, sutenerstwem a legalnymi usługami masażu. Jak się okazuje, korzystanie z masażu erotycznego nie jest jednoznacznie zakazane przez prawo, jednakże jego charakter i kontekst mogą rodzić pewne wątpliwości prawne. Ważne jest, aby osoby korzystające z takich usług, jak i ich świadczeniodawcy, byli świadomi obowiązujących regulacji prawnych, aby uniknąć nieprzewidzianych konsekwencji prawnych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej masażu erotycznego lub innych usług seksualnych? Skorzystaj z naszej oferty konsultacji online z doświadczonymi prawnikami. Oferujemy również profesjonalną pomoc w przygotowywaniu pism i dokumentów prawnych, dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 1980 r., sygn. akt VII KZP 41/78