Droga publiczna a droga prywatna i pobieranie opłat przez właściciela drogi

• Autor: Katarzyna Ostrowska

Na gruncie dzierżawionym od gminy wybudowano garaże. Miasto pobiera opłaty za dzierżawę. Dojazd do drogi gminnej prowadził przez ul. Robotniczą. Teraz ujawnił się człowiek twierdzący, że ulica Robotnicza jest jego drogą prywatną, ma zamiar ją zablokować i pobierać opłaty. Po sprawdzeniu w księgach wieczystych okazało się, że jest 7 współwłaścicieli tej drogi (część z nich prawdopodobnie nie żyje), kiedyś mieszkających w budynkach obok. Nazwiska tego pana nie ma wśród nich. Czy więc ma on prawo zablokować drogę i pobierać opłaty? Jakie dokumenty powinien pokazać, aby udowodnić, że ma takie prawo? Czy urząd miasta powinien wyjaśnić stan prawny ul. Robotniczej, a nie straszyć rozwiązaniem umów dzierżawnych i nakazem wyburzenia garaży, żeby mieć sprawę z głowy?

Droga publiczna a droga prywatna i pobieranie opłat przez właściciela drogi

Stwierdzenie nabycia własności nieruchomości zajętej pod drogę publiczną na rzecz Skarbu Państwa

Odpowiadając na zadane przez Pana pytanie, wyjaśniam, co następuje.

Na wstępie należałoby rozważyć kwestie własności ulicy Robotniczej prowadzącej do garaży.

Jeżeli ulica Robotniczej jest drogą publiczną, ale w księdze wieczystej są wpisane osoby prywatne, to i tak stanowi ona własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, która władała nią w grudniu 1998 r. Wynika to z przepisu art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. z dnia 29 października 1998 r.).

Według tego przepisu nieruchomości pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem.

Decyzję o stwierdzeniu nabycia własności nieruchomości zajętej pod drogę publiczną na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego wydaje wojewoda. Decyzja wojewody jest deklaratoryjna, to znaczy, że nie przenosi własności nieruchomości drogowej od chwili jej wydania, tylko potwierdza Skarbowi Państwa lub jednostkom samorządu terytorialnego przysługujące od 1 stycznia prawo własności.

Wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego

Gmina, na której terenie leży ulica Robotnicza, jest zobowiązana podać każdemu zainteresowanemu, czy dana ulica jest drogą publiczną. Obowiązek taki wynika z art. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z dnia 8 października 2001 r.).

Jeżeli z informacji tej wynikałoby, że ulica Robotnicza ma kategorię drogi publicznej, to może Pan zwrócić się z pismem do Wojewody Małopolskiego oraz do Prezydenta Miasta Kraków o rozważanie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego. Wydanie decyzji przez Wojewodę Małopolskiego rozwiązałoby definitywnie problem roszczeń osób prywatnych wobec Państwa.

Dokument potwierdzający prawo własności drogi

Jeżeli okaże się, że ulica Robotnicza nie jest drogą publiczną, to należy ustalić, skąd osoba, która żąda od Państwa opłat, wywodzi swoje prawa do ulicy. Istnieje możliwość, że jest spadkobiercą osoby lub osób, na rzecz których figurują wpisy w księdze wieczystej. W tej sytuacji dokumentem potwierdzającym prawo własności byłoby postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. W razie ewentualnej rozmowy z tą osobą może Pan zażądać dokumentów własnościowych, tj. aktów notarialnych, decyzji administracyjnych, orzeczeń sądowych, z których wynikałoby, że osoba zgłaszająca roszczenia finansowe jest właścicielem ulicy.

Czy właściciel drogi może uniemożliwić dojazd do drogi publicznej?

Nawet jeżeli osoba ta okazałaby się właścicielem drogi, to nie może bez wiedzy gminy zagrodzić wjazdu na ulicę Robotniczą. Jak zrozumiałam, ulica ta łączy się z drogą publiczną, a postawienie ogrodzenia od strony drogi publicznej wymaga zgłoszenia do właściwego organu na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Istnieje jednak możliwość, że roszczenia właściciela nieruchomości składających się na ulicę Robotniczą mogą okazać się zasadne.

Wniosek do gminy o szczegółowe wyjaśnienie stanu prawnego nieruchomości

Z pewnością w rozwiązanie tej sytuacji powinna włączyć się gmina, która wydzierżawiła Państwu grunt pod garaże. Po pierwsze jest zobowiązana do szczegółowego wyjaśnienia stanu prawnego nieruchomości, a w razie gdyby się okazało, że działki składające się na ulicę Robotniczą pozostają w prywatnych rękach, powinna podjąć działania zmierzające do rozstrzygnięcia sporu. Jeżeli gmina wydzierżawia działki pod garaże przy ulicy Robotniczej, to należałoby się zastanowić, czy nie powinna wykupić działek leżących w drodze od ich właściciela.

Zatem w pierwszej kolejności powinien Pan złożyć do urzędu gminy, do wydziału zajmującego się gospodarką nieruchomościami, pismo, w którym wniesie Pan o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące właściciela nieruchomości, z których złożona jest ulica Robotnicza, oraz statusu tej ulicy (czy jest to droga publiczna). W piśmie należałoby zażądać stanowiska gminy co do zaistniałej sytuacji i propozycji jej rozwiązania.

Rozwiązanie umowy dzierżawy nieruchomości gminnej

Urząd gminy jest zobowiązany zająć się tym problemem. Nie może gołosłownie wskazać, że umowy dzierżawy zostaną po prostu rozwiązane. Rozwiązanie umowy cywilnej musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jednostronne zerwanie umowy może rodzić obowiązek zapłaty odszkodowania przez gminę. Taki obowiązek mógłby również powstać, gdyby właściciel ulicy Robotniczej zagrodził Państwu dojazd do garaży. Państwo zwieraliście umowę dzierżawy gruntów, które miały swobodny dojazd, i gdyby zostali Państwo tego dojazdu pozbawieni, a gmina nic by w tej sprawie nie zrobiła, należałoby zastanowić się, czy dotrzymuje warunków umowy.

Nakaz rozbiórki obiektu budowlanego

Ponadto nakaz rozebrania garaży, którym grozi Państwu urząd gminy, wydaje się całkowicie pozbawiony podstaw prawnych. Nakaz rozbiórki obiektu budowlanego może być orzeczony w przypadkach enumeratywnie wymienionych w przepisach prawa, najczęściej związanych z brakiem pozwolenia na budowę. W tej sytuacji, gdy – jak Pan wskazuje – garaże zostały wybudowane zgodnie z obowiązującymi ówcześnie przepisami, nakaz rozbiórki nie wchodzi w grę.

Mam nadzieję, że powyższe uwagi okażą się pomocne w rozwikłaniu tej problematycznej sytuacji.