Co zrobić gdy plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na podział działki?

• Data: 07-12-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Moja mama chce przepisać działkę budowlaną na mnie i mojego brata. Niestety z informacji uzyskanych od gminy wynika, że plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na podział działki. Chcemy postawić na niej dwa domy, ale w ten sposób, aby były to odrębne własności. Co można zrobić w tej sytuacji?

Co zrobić gdy plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na podział działki?

Podział działki niezależnie od ustaleń MPZP

Niestety plan nie pozostawia żadnej opcji. Natomiast jest możliwość podziału działki niezależnie od planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli mama przepisze nieruchomość na Państwa, można przy sądowym zniesieniu współwłasności ominąć zapisy planu zagospodarowania.

Prawna dopuszczalność podziału nieruchomości determinowana jest przede wszystkim jego zgodnością z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który – co nie budzi wątpliwości – ma rangę przepisu prawa miejscowego. Oceny owej zgodności dokonuje właściwy organ (wójt, burmistrz, prezydenta miasta) w drodze opinii przybierającej postać postanowienia.

Podział nieruchomości

Postanowienia opiniujące podział nieruchomości podejmowane są na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wobec czego byt prawny opinii jest ściśle związany z mocą obowiązującą tego planu. Oznacza to, że w razie zmiany planu lub jego uchylenia postanowienie opiniujące, wydane na podstawie tego planu, przestaje wiązać organ, gdyż przestaje być aktualne (por. wyrok NSA z dnia 19 września 2012 r., sygn. akt I OSK 1282/11). Istota postanowienia opiniującego powoduje, iż postępowanie w sprawie podziału nieruchomości może zakończyć się na tym etapie, wydanie opinii nie oznacza, iż do podziału dojdzie, podmiot zainteresowany podziałem może poprzestać na uzyskaniu jedynie opinii, aby mieć pogląd co do możliwości przeprowadzenia ewentualnego podziału (por. wyroki WSA w Łodzi z dnia 3 sierpnia 2010 r., sygn. akt II SA/Łd 553/10 oraz NSA z dnia 28 kwietnia 2011 r., sygn. akt I OSK 1181/10).

Jednak zgodnie z art. 95 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami „niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków”.

W przypadku podziału nieruchomości, który dokonywany jest dla celów określonych w tym artykule, plan miejscowy nie stanowi już takiej wiążącej podstawy. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 stycznia 2009 r. (sygn. I OSK 1872/07) wskazał, iż zwrot „niezależnie od ustaleń planu miejscowego” rozumieć należy: „mimo braku takiego planu lub mimo zawartych w nim postanowień, a nawet wbrew tym postanowieniom”.