.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Urządzenie budowlane (ogrodzenie) – wymagana odległość od drogi

Jaka musi być odległość ogrodzenia stałego od granicy drogi powiatowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Urządzenie budowlane (ogrodzenie) – wymagana odległość od drogi

W jakiej odległości od jezdni powinny być usytuowane obiekty budowlane?

Zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115) obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:

 

  1. autostrada: w terenie zabudowy – 30 m, poza terenem zabudowy – 50 m,
  2. droga ekspresowa: w terenie zabudowy – 20 m, poza terenem zabudowy – 40 m,
  3. droga ogólnodostępna:
    • krajowa: w terenie zabudowy – 10 m, poza terenem zabudowy – 25 m,
    • wojewódzka, powiatowa: w terenie zabudowy – 8 m, poza terenem zabudowy – 20 m,
    • gminna: w terenie zabudowy – 6 m, poza terenem zabudowy – 15 m.

 

Tak więc zgodnie z powyższym odległość budynku od drogi publicznej będzie zależna od rodzaju tej drogi – w przypadku drogi powiatowej będzie to odległość 8 lub 20 m w zależności od zabudowy terenu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach usytuowanie obiektu budowlanego przy drodze wojewódzkiej, powiatowej, gminnej może nastąpić w odległości mniejszej, ale wyłącznie za zgodą zarządcy drogi.

 

Obiekt budowlany w rozumieniu ustawy Prawo budowlane to jednak wyłącznie budynek lub budowla wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi oraz obiekt małej architektury (art. 3 pkt 1) i wyłącznie do tego typu obiektów odnoszą się przepisy ustalające odległość od dróg publicznych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ile powinna wynosić odległość ogrodzenia od drogi powiatowej?

Natomiast ogrodzenia nie są obiektami budowlanymi, a urządzeniami budowlanymi (art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego) związanymi z obiektami budowlanymi. Nie należy więc stosować przy określaniu odległości ogrodzeń od dróg przepisów dotyczących umiejscawiania obiektów budowlanych względem dróg publicznych.

 

Zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenia inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

 

Aby wiec ustalić, ile powinna wynosić odległość ogrodzenia od drogi powiatowej, należy sięgnąć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy.

 

Potwierdza to też art. 35 ust. 2 ustawy o drogach publicznych: „w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego przeznacza się pod przyszłą budowę dróg pas o szerokości uwzględniającej ochronę użytkowników dróg i terenu przyległego przed wzajemnym niekorzystnym oddziaływaniem. W pasie terenu, o którym mowa wyżej, mogą być wznoszone tylko tymczasowe obiekty budowlane oraz urządzenia budowlane (ogrodzenia) związane z obiektami budowlanymi”.

 

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest zmniejszenie odległości ogrodzeń od drogi ustalonych w planie zagospodarowania przestrzennego danej gminy, pod warunkiem uzyskania zgody zarządcy drogi (w przypadku drogi powiatowej będzie to Powiatowy Zarząd Dróg).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Kamilla Stefaniuk-Borówka

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskej w Lublinie. Od 2004 r. zatrudniona w jednostce pomocy społecznej na stanowisku prawnika i inspektora ds. poradnictwa specjalistycznego i obsługi osób niepełnosprawnych. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, prawa pracy i zabezpieczeń społecznych.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu