Kiedy najlepiej przejść na emeryturę aby nie stracić ostatniej pensji?

• Data: 30-11-2023 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Odpowiedni moment przejścia na emeryturę może mieć znaczący wpływ na wysokość otrzymywanych świadczeń. Istotne jest zrozumienie zasad waloryzacji składek oraz kwartalnych zmian w ich wycenie. Decyzja o emeryturze powinna uwzględniać nie tylko osobiste preferencje, ale także strategie maksymalizacji korzyści z systemu ZUS. Ten artykuł pomoże przyszłym emerytom, takim jak 65-letnia wykładowczyni akademicka, wybrać najkorzystniejszy czas na przejście na emeryturę, z uwzględnieniem specyfiki ich zawodu i indywidualnej sytuacji. Oto, co napisała do nas pani Halina:

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę aby nie stracić ostatniej pensji?

Kiedy mam przejść na emeryturę? Jaki termin będzie dobry? Podobno „nie w czerwcu”, a świadectwo pracy należy pobrać „po 20. każdego” miesiąca, aby nie stracić pensji. Jestem wykładowcą w szkole wyższej, mam 65 lat, chciałabym pobierać emeryturę od sierpnia. Proszę o odpowiedź.

Termin przejścia na emeryturę a waloryzacja składek

Wybranie korzystnego momentu do przejścia na emeryturę związane jest z coroczną waloryzacją świadczeń w marcu lub waloryzacją składek zebranych na koncie ubezpieczonego. Marcowa waloryzacja świadczenia według wskaźnika inflacji w ostatnim czasie była w zasadzie bez znaczenia z powodu niewielkiej inflacji.

W nowym systemie emerytalnym zdecydowanie większe znaczenie przypada czerwcowej waloryzacji składek zebranych na kontach emerytalnych w ZUS-ie, która bierze pod uwagę dwa parametry odnoszące się do poprzedniego roku kalendarzowego. Zatem po pierwsze inflację, a po drugie realny wskaźnik przyrostu sumy przypisu składek na ubezpieczenia społeczne. Waloryzacja składek (i analogicznie kapitału) polega tu na pomnożeniu zgromadzonych na koncie ubezpieczonego w ZUS-ie składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacji podlega kwota składek zewidencjonowanych na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana, powiększona o kwoty z tytułu wcześniejszych waloryzacji. Waloryzacja składek przeprowadzana jest corocznie, od dnia właśnie 1 czerwca każdego roku. Roczny wskaźnik waloryzacji składek zależy od inflacji, czyli wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji w stosunku do poprzedniego roku (w przypadku wskaźnika kwartalnego brane są pod uwagę ceny kwartalne). Drugim czynnikiem, od którego zależy wskaźnik waloryzacji, jest tzw. realny przypis składek w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, który z kolei jest pochodną m.in. wzrostu płac i liczby ubezpieczonych. Innymi słowy, wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych zależy nie tylko od stopy inflacji, ale także od sumy wpłaconych składek.

Waloryzacja składek w roku przechodzenia na emeryturę

Waloryzacja składek w roku przechodzenia na emeryturę odbywa się natomiast kwartalnie. Jeżeli zatem wniosek o emeryturę zostanie złożony w trzecim kwartale, wówczas składki zostaną pomnożone przez wskaźnik z pierwszego kwartału.

Czerwiec serdecznie odradzam, ponieważ wnioski o przyznanie świadczenia i wypłatę, które są złożone w czerwcu, są najmniej korzystne. Wynika to z poniższych zasad ustalania wysokości emerytury:

  • w pierwszym kwartale danego roku – ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za trzeci kwartał poprzedniego roku;
  • w drugim kwartale danego roku – ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za czwarty kwartał poprzedniego roku;
  • w trzecim kwartale danego roku – ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za pierwszy kwartał danego roku;
  • w czwartym kwartale danego roku – ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za drugi kwartał danego roku.

Jak z powyższego wynika, kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia zwaloryzowana za dany rok) nie podlega już żadnej waloryzacji kwartalnej (czerwiec).

Natomiast z danych statystycznych wynika iż w I kwartale każdego roku wzrost przypisu składek w stosunku do IV kwartału poprzedniego roku jest znacznie wyższy niż w pozostałych kwartałach, stąd też najlepszy miesiąc na złożenie wniosku o emeryturę to lipiec czy sierpień.

Ponadto, im dłużej przyszły emeryt jest aktywny zawodowo, tym większa kwota składek zapisywanych na kontach emerytalnych w ZUS-ie (ok. 8% za każdy rok). Odpowiedni też zmniejsza się wskaźnik dalszego trwania życia, przez który dzielony jest zebrany kapitał.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wypowiedzenie umowy przez przyszłego emeryta

Co do wypowiedzenia umowy. Długość okresu wypowiedzenia nauczyciela akademickiego jest uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio 2 tygodnie (zatrudnienie do 6 miesięcy), 1 miesiąc (od 6 miesięcy do 3 lat) i 3 miesiące (co najmniej 3 lata), z zastrzeżeniem że rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem następuje z końcem semestru. Rozwiązanie umowy w terminie innym niż koniec semestru wymaga więc porozumienia stron. Natomiast to, kiedy na uczelni następuje koniec semestru, regulują przepisy wewnętrzne uczelni (regulamin studiów lub wydane na jego podstawie zarządzenie rektora w sprawie organizacji roku akademickiego).

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący miesiąc albo ich wielokrotność i kończy się w ostatnim dniu miesiąca. Czyli jeśli oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę zostanie złożone na początku miesiąca, np. 2 maja, to okres wypowiedzenia nie upłynie w dniu 31 maja, bo do tego czasu nie upłynie wymagany miesiąc. W takim wypadku okres wypowiedzenia skończy się dopiero z upływem dnia 30 czerwca. Analogicznie będzie w przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, które zostało złożone 2 maja, zakończy ono swój bieg po 31 sierpnia, czyli prawie po 4 miesiącach. Dlatego najczęściej oświadczenia o wypowiedzeniu składane są na koniec miesiąca. W takim wypadku okres wypowiedzenia będzie najkrótszy.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pani Katarzyna, nauczycielka szkoły podstawowej: Pani Katarzyna, 63-letnia nauczycielka, zdecydowała się przejść na emeryturę w lipcu. Po konsultacji z doradcą emerytalnym, zrozumiała, że wniosek o emeryturę złożony w lipcu pozwoli jej skorzystać z korzystniejszej kwartalnej waloryzacji składek. Dzięki temu, jej pierwsza emerytura była wyższa, niż gdyby przeszła na emeryturę wcześniej, np. w kwietniu.

Pan Jan, inżynier z korporacji: Pan Jan, 67-letni inżynier, pracujący w dużej korporacji, postanowił przejść na emeryturę w sierpniu. Jako ktoś, kto przez lata osiągał wysokie zarobki, skorzystał z porady, by poczekać na waloryzację składek w czerwcu. Dzięki temu, zgromadził większe środki na swoim koncie emerytalnym, co przełożyło się na wyższą emeryturę.

Pani Ewa, samozatrudniona graficzka: 60-letnia Pani Ewa, pracująca jako freelancer w branży graficznej, zdecydowała się na przejście na emeryturę w grudniu. Przeanalizowała swoją sytuację finansową i stwierdziła, że dłuższa praca pozwoli jej na zgromadzenie większego kapitału emerytalnego. Zdecydowała się więc pracować przez dodatkowe miesiące, aby zwiększyć swoje świadczenie emerytalne, które zaczęła otrzymywać od stycznia następnego roku.

Podsumowanie

Podsumowując, decyzja o odpowiednim momencie przejścia na emeryturę wymaga starannego rozważenia zarówno indywidualnych okoliczności zawodowych, jak i zrozumienia mechanizmów waloryzacji składek w systemie ZUS. Wybór najkorzystniejszego czasu, uwzględniający zarówno kwartalne waloryzacje, jak i osobiste sytuacje zawodowe, może znacząco wpłynąć na wysokość otrzymanych świadczeń emerytalnych, co pokazują przykłady z życia wzięte. Właściwe zaplanowanie tego przełomowego momentu w karierze zawodowej jest kluczowe dla zapewnienia stabilności finansowej w emeryturze.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zrozumieniu przepisów dotyczących emerytury? Nie wiesz, kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę? Nasi doświadczeni prawnicy chętnie podpowiedzą Ci, jakie opcje wybrać. Nie wahaj się dłużej i opisz swoją sprawę w formularzu spod tekstu.