Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa pożyczki zawarta w formie aktu notarialnego

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 25.07.2013

Moje pytanie dotyczy umowy pożyczki zawartej w formie aktu notarialnego. Czy można zmienić tę umowę bez udziału notariusza? Chodzi o to, że zawarłam umowę z osobą prywatną u notariusza. Osoba ta pożyczyła mi określoną kwotę, a na nieruchomości została ustanowiona hipoteka. Obecnie chcę wydłużyć termin spłaty pożyczki. Pożyczkodawca proponuje podpisanie umowy zmiany pożyczki bez udziału notariusza. Czy taka umowa jest ważna w świetle prawa?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że umowa pożyczki została zawarta w formie pisemnej szczególnej (aktu notarialnego), więc co do zasady wszelkie zmiany tej umowy wymagałyby zachowania tej samej formy.

 

Jak stanowi art. 76 Kodeksu cywilnego (K.c.), „jeżeli strony zastrzegły w umowie, że określona czynność prawna między nimi powinna być dokonana w szczególnej formie, czynność ta dochodzi do skutku tylko przy zachowaniu zastrzeżonej formy”.

 

Natomiast zgodnie z art. 77 § 1 K.c. „uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia”.

 

Zawarcie samej umowy pożyczki nie wymaga formy szczególnej w postaci aktu notarialnego, zatem możliwe jest zawarcie takiej umowy również w formie pisemnej (zwykłej) czy ustnej.

 

Według art. 720 § 2 K.c. „umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem”. Pisemna forma pożyczki wymagana jest bez względu na wysokość przy udzielaniu kredytów i pożyczek studenckich oraz udzielaniu pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich. Umowa pożyczki jest umową dwustronnie zobowiązującą ze względu na fakt, iż obie strony zaciągają zobowiązanie.

 

Jeżeli ustawa stanowi, że jakaś umowa (np. zakupu nieruchomości) musi być zawarta w formie aktu notarialnego, to jej zmiana może nastąpić tylko i wyłącznie w tej samej formie.

 

Jeżeli zatem sama umowa zawarta w formie szczególnej – aktu notarialnego – nie określa, że dla ważności zmian w niej dokonanych strony zastrzegły pod rygorem nieważności także formę aktu notarialnego, to aneks do takiej umowy może zostać zawarty w zwykłej formie pisemnej.

 

Jednakże gdy strony zastrzegły dokonanie czynności w formie pisemnej, nie określając skutków niezachowania tej formy, poczytuje się w razie wątpliwości, że była ona zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych.

 

Aneks do umowy zawarty w formie pisemnej (zwykłej) będzie nieważny tylko wówczas, gdy z umowy pożyczki zawartej w formie aktu notarialnego wynika, że wszelkie zmiany w tej umowie mają być dokonane w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Jeżeli takiego zapisu nie ma w zawartej umowie, można sporządzić aneks według swojego uznania, podpisując go – bez konieczności sporządzenia go przed notariuszem.

 

Tak doradzałabym, gdyby to była zwykła umowa pożyczki, bez żadnych zabezpieczeń.

 

Natomiast w Pani przypadku umowa pożyczki wiąże się z ustanowieniem hipoteki na nieruchomości – w takim wypadku uważam, że aneks do umowy również powinien być zawarty w formie aktu notarialnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 plus 3 =

»Podobne materiały

Błąd w treści aktu notarialnego

Rok temu kupiłam od gminy mieszkanie z bonifikatą. W treści aktu notarialnego znalazł się błąd – choć jestem zamężna, w dokumencie figuruję jako panna. Czy można to sprostować? Czy grożą mi jakieś konsekwencje prawne, np. konieczność zwrotu bonifikaty?  

 

Odpowiedzialność za psa

Jestem właścicielem psa. Jaki jest zakres mojej odpowiedzialność za psa, jeśli pogryzł on innego psa? To zdarzenie miało miejsce w zorganizowanej grupie na szkoleniu psów. Mój pies przypadkowo wysunął się z uwięzi i zaatakował innego psa biorącego udział w szkoleniu. Po zdarzeniu nie stwierdzono obr

 

Darowizna mieszkania dla wnuka a zachowek

Moja żona ma dwoje rodzeństwa: siostrę i brata. Ich matka przed śmiercią darowała mieszkanie wnukowi. Tym samym pominęła obie córki. Czy zatem mojej żonie i jej siostrze należy się zachowek? Jeśli tak, to w jakiej kwocie, jeśli za podstawę weźmiemy np. 200 000 zł? Jedna z sióstr jest bezrobotna &nda

 

Nieświadome odjechanie z miejsca kolizji

Dostałem wezwanie na policję w związku z kolizją drogową. Gdy przyjechałem na komisariat, dowiedziałem się, że wyjeżdżając z parkingu, uderzyłem lekko inny samochód. Nie mając o tym pojęcia, odjechałem z miejsca zdarzenia. Na miejscu, jak się okazało, był świadek, który spisał numer rejestracyjny mo

 

Brak możliwości wyrejestrowania telewizora

W 1996 roku zostałem najemcą lokalu po matce, która zmieniła miejsce zamieszkania i zabrała telewizor ze sobą. Udałem się do urzędu pocztowego, aby wyrejestrować telewizor, gdzie poinformowano mnie, że „wszyscy mają telewizor, więc wszyscy muszą płacić, a wyrejestrować nie można”, czyli

 

Mieszkanie od mamy i spłata siostry - jak się zabezpieczyć?

Zamierzam podpisać akt notarialny z siostrą i mamą, w którym będzie zapisane, że mama oddaje nam mieszkanie, a ja spłacam siostrze połowę jej udziałów z mieszkania. Aby uniknąć podatku dochodowego, siostra chce, żeby w tytule przelewu tej spłaty było słowo „darowizna”. Czy nie będzie pod

 

Wykluczenie ze wspólnoty mieszkaniowej

Czy można wykluczyć ze wspólnoty mieszkaniowej członka, który stale narusza zasady współżycia społecznego, nie wypełnia obowiązków wskazanych w ustawie o własności lokali, niszczy mienie, wyraża się wulgarnie i sieje postrach wśród sąsiadów? Jakie przesłanki uprawniają do licytacji lokalu takiego cz

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »