Umowa pożyczki zawarta w formie aktu notarialnego

Moje pytanie dotyczy umowy pożyczki zawartej w formie aktu notarialnego. Czy można zmienić tę umowę bez udziału notariusza? Chodzi o to, że zawarłam umowę z osobą prywatną u notariusza. Osoba ta pożyczyła mi określoną kwotę, a na nieruchomości została ustanowiona hipoteka. Obecnie chcę wydłużyć termin spłaty pożyczki. Pożyczkodawca proponuje podpisanie umowy zmiany pożyczki bez udziału notariusza. Czy taka umowa jest ważna w świetle prawa?

Umowa pożyczki zawarta w formie aktu notarialnego

Zmiany w umowie pożyczki zawartej w formie aktu notarialnego

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że umowa pożyczki została zawarta w formie pisemnej szczególnej (aktu notarialnego), więc co do zasady wszelkie zmiany tej umowy wymagałyby zachowania tej samej formy.

Jak stanowi art. 76 Kodeksu cywilnego (K.c.), „jeżeli strony zastrzegły w umowie, że określona czynność prawna między nimi powinna być dokonana w szczególnej formie, czynność ta dochodzi do skutku tylko przy zachowaniu zastrzeżonej formy”.

Natomiast zgodnie z art. 77 § 1 K.c. „uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia”.

Kiedy jest wymagana pisemna forma pożyczki?

Zawarcie samej umowy pożyczki nie wymaga formy szczególnej w postaci aktu notarialnego, zatem możliwe jest zawarcie takiej umowy również w formie pisemnej (zwykłej) czy ustnej.

Według art. 720 § 2 K.c. „umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem”. Pisemna forma pożyczki wymagana jest bez względu na wysokość przy udzielaniu kredytów i pożyczek studenckich oraz udzielaniu pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich. Umowa pożyczki jest umową dwustronnie zobowiązującą ze względu na fakt, iż obie strony zaciągają zobowiązanie.

Jeżeli ustawa stanowi, że jakaś umowa (np. zakupu nieruchomości) musi być zawarta w formie aktu notarialnego, to jej zmiana może nastąpić tylko i wyłącznie w tej samej formie.

Jeżeli zatem sama umowa zawarta w formie szczególnej – aktu notarialnego – nie określa, że dla ważności zmian w niej dokonanych strony zastrzegły pod rygorem nieważności także formę aktu notarialnego, to aneks do takiej umowy może zostać zawarty w zwykłej formie pisemnej.

Jednakże gdy strony zastrzegły dokonanie czynności w formie pisemnej, nie określając skutków niezachowania tej formy, poczytuje się w razie wątpliwości, że była ona zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych.

Aneks do umowy zawartej w formie aktu notarialnego

Aneks do umowy zawarty w formie pisemnej (zwykłej) będzie nieważny tylko wówczas, gdy z umowy pożyczki zawartej w formie aktu notarialnego wynika, że wszelkie zmiany w tej umowie mają być dokonane w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Jeżeli takiego zapisu nie ma w zawartej umowie, można sporządzić aneks według swojego uznania, podpisując go – bez konieczności sporządzenia go przed notariuszem.

Tak doradzałabym, gdyby to była zwykła umowa pożyczki, bez żadnych zabezpieczeń.

Natomiast w Pani przypadku umowa pożyczki wiąże się z ustanowieniem hipoteki na nieruchomości – w takim wypadku uważam, że aneks do umowy również powinien być zawarty w formie aktu notarialnego.