Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczka zaciągnięta u osoby, która niedawno zmarła

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.09.2015

Dwa lata temu pożyczyłam od koleżanki pewną sumę. Miałam oddać pieniądze do końca 2013 r. W międzyczasie koleżanka wyszła z mąż, a potem zachorowała. Zmarła w lipcu 2014 r. Jej mąż wymusił przed śmiercią podpisanie aktu notarialnego, że jestem jej winna pieniądze. Obecnie mąż koleżanki grozi mi sprawą sądową. Czy muszę oddawać tę kwotę? Jak się bronić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – w skrócie K.r.io.

 

Poniższa odpowiedź została oparta na Pani pytaniu i jego ocenie prawnej. Z treści Pani pytania wynika, iż przed laty pożyczyła Pani od koleżanki pieniądze, które zgodnie z ustną umową miały zostać zwrócone do końca 2013 r. W lipcu 2014 r. pożyczkodawczyni zmarła. W chwili zawierania umowy pożyczki koleżanka nie była zamężna. W okresie, kiedy umowa obowiązywała, zawarła związek małżeński. Małżonek przed śmiercią wymógł na żonie złożenie oświadczenia, z którego wynika, iż pożyczyła Pani pieniądze. Obecnie małżonek żąda od Pani zwrotu pożyczonych pieniędzy.

 

W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż umowa pożyczki została zawarta ustnie (nie wynika z treści, jakoby zachowana była forma pisemna). Nadto mniemać należy, że treść pożyczki przekracza 500 zł. Powyższe stosownie do treści art. 720 § 2 L.c. powoduje, iż odmienna jest kwestia dowodzenia zawarcia takiej pożyczki. Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.

 

Z powyższego wynika, że niezachowanie formy pisemnej nie powoduje nieważności umowy. Niezachowanie formy pisemnej ma swoje konsekwencje w zakresie dowodowym, albowiem powoduje, że w takiej sytuacji dowód ze świadków, przesłuchania stron na fakt zawarcia umowy pożyczki jest dopuszczalny tylko, gdy strona przeciwna zgodzi się na taki dowód.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Na Pani niekorzyść świadczy przepis art. 74 § 2 K.c., zgodnie z którym „jednakże mimo niezachowania formy pisemnej przewidzianej dla celów dowodowych, dowód ze świadków lub dowód z przesłuchania stron jest dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma”.

 

W treści pytania wskazuje Pani, iż koleżanka podpisała swojemu małżonkowi oświadczenie, iż pożyczyła Pani środki pieniężne. Oświadczenie takie może być bowiem potraktowane przez sąd jako fakt dokonania czynności prawnej uprawdopodobniony za pomocą pisma.

 

Dowodzenie zatem, czy umowa pożyczki była zawarta, czy też nie, będzie zależało od sądu. Jeżeli małżonek zmarłej dysponuje np. wydrukiem z konta bankowego, z którego wywodzić można, iż pożyczka nastąpiła, należy przyjąć, że dochodzenia takiej kwoty będzie możliwe. W chwili obecnej, jeżeli nie ma innych dowodów potwierdzających zawarcie umowy pożyczki, może Pani jedynie podnosić, iż złożone przez koleżankę (niemal na łożu śmierci) oświadczenie woli obarczone jest wadą opisaną w art. 82 K.c., zgodnie z którym „nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli”. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych. Jeżeli koleżanka przyjmowała leki, które mogły mieć wpływ na stan jej świadomości, należy próbować podważać złożone przez nią oświadczenie.

 

Fakt, iż zawarcie umowy nastąpiło przed zawarciem związku małżeńskiego, dla samego istnienia umowy pożyczki nie ma żadnego znaczenia. Wyraźnie podkreślić należy bowiem treść art. 922 § 1 K.c., zgodnie z którym prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Innymi słowy Pani koleżanka miała wobec Pani roszczenie o zwrot pożyczonych pieniędzy. Roszczenie to jest prawem, a zatem wchodzi w skład spadku, do którego mają prawo jej spadkobiercy.

 

Zawarcie umowy pożyczki miało miejsce przed zawarciem małżeństwa, a to z kolei powoduje, że wszystkie środki pieniężne były własnością zmarłej koleżanki. Powyższe skutkuje tym, iż cała pożyczona kwota podlega podziałowi między spadkobierców stosownie do przysługującego im udziału w spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak opóźnić podpisanie aktu notarialnego z deweloperem?

Podpisałem umowę przedwstępną na zakup mieszkania od dewelopera z terminem zapłaty i podpisania umowy końcowej do końca roku. Pieniądze wpłaciłem znacznie przed terminem, ale jestem w trakcie sprzedaży innej nieruchomości. Chciałbym odwlec termin podpisania aktu notarialnego na nas

Niezamówiona przesyłka – wezwanie do zapłaty mimo wypowiedzenia umowy

Wypowiedziałam zgodnie z regulaminem umowę na regularny zakup książek z pewnej firmy wydawniczej. Wypowiedzenie przesłałam pocztą. Mimo to wciąż otrzymywałam niezamówione przesyłki. Dziś odebrałam wezwanie windykacyjne z pogróżkami. Co powinnam zrobić w tej sytuacji?

Zaniżony kosztorys naprawy samochodu z polisy AC

Mam wykupioną polisę AC i niedawno miałem kolizję drogową, której byłem sprawcą. Dostałem kosztorys naprawy samochodu na kwotę 5200 zł, ale sprawdziłem w serwisie, że koszt wymienionych części wyniesie 14 000 zł. Czy jest możliwość podważenia tego kosztorysu i otrz
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »