.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pozew do sądu o wydanie dokumentów

• Autor: Jakub Bonowicz

Mój problem polega na tym, że radca prawny, z którym współpracowałam od roku, nie chce wydać mi moich dokumentów. Prowadził dwie moje sprawy: o przyznanie paszportów dla dzieci i sprawę rozwodową. W międzyczasie doszedł jeszcze inny problem, więc postanowiłam wnieść skargę do okręgowej izby radców prawnych. Jednak i tu czekam już rok na rozstrzygnięcie. Wysłałam pismo o natychmiastowe wydanie dokumentów i nic. Radca prawny w ogóle się tym nie przejmuje. Poinformowano mnie, że powinnam go pozwać do sądu, jednak nie wiem, jak taki pozew napisać, tym bardziej że nie znam sygnatur spraw. Proszę o pomoc!


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pozew do sądu o wydanie dokumentów

Radca prawny nie chce wydać dokumentów - co zrobić?

Stosownie do art. 28 ust. 11 Kodeku Etyki Radcy Prawnego:

 

Radca prawny obowiązany jest wydać klientowi na jego wniosek, po zakończeniu stosunku prawnego, na podstawie którego prowadził sprawę, wszystkie otrzymane od niego dokumenty i pisma otrzymane z sądu lub organu, przed którym prowadził sprawę tego klienta, nie wolno uzależniać wydania tych dokumentów od uregulowania przez klienta należności.

 

Oznacza to zatem, że jeśli zleciła Pani sprawę radcy prawnemu, to ma on obowiązek wydać Pani dokumenty dwojakiego rodzaju:

 

  • dokumenty otrzymane od Pani (należy wskazać, jakie) oraz
  • wszelkie pisma otrzymane z sądu lub organu, przed którym prowadził sprawę.

 

Przy czym nie wolno uzależniać wydania tych dokumentów od uregulowania przez klienta należności za prowadzenie sprawy.

 

Uwaga: obowiązek wydania dokumentów występuje dopiero po zakończeniu zlecenia z radcą prawnym, czyli jeśli sprawa została już zakończona. Jeśli sprawa jest w toku, np. wyrok nie jest jeszcze prawomocny, to radca prawny nie ma takiego obowiązku (chyba że klient wypowie zlecenie).

Wniesienie pozwu do sądu o wydanie dokumentów

Rzeczywiście w tym wypadku, jeśli radca prawny odmawia wydania dokumentów, a zlecenie już się zakończyło, to jedynym wyjściem, jeśli skargi do okręgowej izby radców prawnych nie skutkują, jest wniesienie pozwu do sądu o wydanie dokumentów. Sąd w wyroku powinien zobowiązać radcę prawnego do wydania tych dokumentów. Nie musi Pani podawać sygnatur tych spraw, sąd może zobowiązać radcę do ich podania w trakcie rozprawy. Czy ma Pani jakiegokolwiek dowody zlecenia sprawy radcy prawnemu, np. umowę czy fakturę, rachunek czy nawet świadków? Oczywiście do tego i tak sąd dojdzie, bo radca będzie musiał w sądzie to przedstawić, ale ułatwiłoby to prowadzenie sprawy.

 

Co do napisania pozwu – myślę, że zdecydowanie szybciej i bezpieczniej byłoby, gdyby zleciła Pani jego napisanie prawnikowi. Sporządzenie pozwu, zwłaszcza o wydanie dokumentów (to jest dość nietypowa sprawa), wymaga fachowej wiedzy i jest dość skomplikowane.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Jakub Bonowicz

Radca prawny obsługujący przedsiębiorców i osoby fizyczne z kraju, a także z zagranicy. W kręgu jego zainteresowań pozostają sprawy trudne i skomplikowane, dotyczące obszarów słabo jeszcze uregulowanych prawnie (w tym z zakresu prawa nowych technologii) oraz sprawy z zakresu międzynarodowego obrotu gospodarczego i kolizji systemów prawnych różnych państw (w tym m.in. gospodarcze prawo brytyjskie, amerykańskie, słowackie, bułgarskie, czeskie). Specjalizuje się przede wszystkim w prawie Internetu, usług elektronicznych (sporządza regulaminy e-usług, sprzedaży online), prawie nowych technologii, własności intelektualnej (autorskim, znaków towarowych, patentów, wzorów przemysłowych).

Reprezentuje Klientów przed sądami (w tym także sądami administracyjnymi, Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym), organami administracji i organami podatkowymi w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych oraz podatkowych. Sporządza profesjonalne umowy handlowe, w tym w obrocie zagranicznym.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu