Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydanie dokumentów księgowych

Autor: Marta Pankiewicz • Opublikowane: 06.06.2012

Prowadzę małe biuro rachunkowe. W 2011 r. jednostronnie rozwiązałem umowę o współpracy z firmą, z którą od ponad roku nie mogłem się skontaktować. Wczoraj zgłosiła się do mnie ich nowa księgowa, żądając wydania dokumentów księgowych. Czy przed wydaniem owych dokumentów księgowych mogę domagać się uregulowania moich należności? A może jest inna metoda na odzyskanie należności? Dodam, iż chodzi o kwotę ok. 50 tys. zł.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety nie można uzależniać wydania dokumentów księgowych od faktu wcześniejszego uregulowania zaległych płatności. Musi Pan wydać dokumenty księgowe, gdyż ich bezprawne przetrzymywanie i odmowa wydania stanowią przestępstwo określone w treści art. 276 Kodeksu karnego.

 

„Art. 276. Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Dodam, iż jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. Jak widać, sprawa jest dość poważna.

 

Natomiast być może kontakt z nową księgową pozwoli Panu uzyskać faktyczny, nowy adres firmy. Ponadto, moim zdaniem, bez pełnomocnictwa od Pana poprzedniego zleceniodawcy nie ma Pan podstaw, by wydać dokumenty księgowe osobie, która się zgłasza. Skąd ma Pan wiedzieć, czy to na pewno księgowa chce od Pana wspomniane dokumenty księgowe? Dlatego, w mojej ocenie, najbezpieczniej powiedzieć księgowej, że odda Pan dokumenty, ale prosi Pan, żeby się zgłosił w tej sprawie sam zleceniodawca bądź podał pisemnie, na jaki adres ma Pan dokumenty odesłać bezpośrednio do firmy. Proszę argumentować, iż musi Pan mieć potwierdzenie, że dokumenty księgowe zostały prawidłowo odesłane, gdyż Pan za nie odpowiada i nie chce Pan, by trafiły w niepowołane ręce.

 

Gdyby jednak nie udało się Panu ustalić aktualnego adresu siedziby firmy, to nie jest to przeszkoda w dochodzeniu należności na drodze sądowej, gdyż w przypadku przedsiębiorców czy osób prawnych przyjmuje się domniemanie doręczenia na adres wskazany w organie rejestracyjnym. Radziłabym jak najszybciej skierować sprawę na drogę sądową, bowiem jest to jedyny legalny sposób odzyskania swoich pieniędzy. Uprzednio należałoby wezwać zleceniodawcę do zapłaty należności. Gdyby udało się Panu jednak nawiązać kontakt z firmą, proszę przypomnieć o swojej wierzytelności i stanowczo domagać się podpisania oświadczenia o jej uznaniu – jest to bardzo dobry dowód w sądzie. Uzyskany nakaz zapłaty lub wyrok po uprawomocnieniu będzie stanowić tytuł wykonawczy.

 

Ma Pan prawo domagać się należności powiększonej o odsetki ustawowe. Posiadany tytuł uprawniający do egzekucji będzie „ważny” przez 10 lat. Każda czynność powzięta w celu dochodzenia należności (tj. postępowanie komornicze) przerywa ten termin i biegnie on od nowa. Proponuję jak najszybciej wystąpić z pozwem i uzyskać tytuł egzekucyjny, a następnie zająć aktywa firmy, wierzytelności, ruchomości, ewentualnie nieruchomość. W przypadku bezskutecznej egzekucji możliwości jest więcej, w zależności od formy prawnej tej firmy. Natomiast jeśli kondycja firmy jest w opłakanym stanie, to może Pan rozważyć możliwość sprzedaży swojej wierzytelności jednej z wielu firm windykacyjnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + IX =

»Podobne materiały

Jak odzyskać powierzone dokumenty?

Rok temu powierzyłem oryginalne dokumenty związane z moim nowo wybudowanym domem osobie, która miała zatwierdzić budowę i wystawić świadectwo energetyczne. Do dziś usługa nie została wykonana, a ten człowiek nie odbiera telefonów i nie chce oddać moich dokumentów. Wysłałem mu pismo, wyznaczając term

 

Dokumenty podatkowe po śmierci podatnika

Jestem spadkobiercą. Jaki obowiązuje okres przechowywania dokumentów podatkowych (faktur) zmarłego? Ile czasu od śmierci podatnika ma urząd skarbowy na wszelkie rozliczenia?

 

Dekretacja dokumentów księgowych

Mam pytanie dotyczące dekretacji dokumentów księgowych. Jak prawidłowo opisać dekret na fakturze, jeżeli prowadzi się księgowość w KPiR, korzystając z programu internetowego?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »