Cło na towary z Chin

• Opublikowano: 11-01-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Chciałabym sprowadzać towar z Chin z jednego z portali. Niestety nie mam pojęcia, w jaki sposób będzie on oclony i jakie cło obowiązuje na towary z Chin. Potrzebuje porady odnośnie całego przebiegu transakcji importu towaru z Chin. Interesują mnie różne akcesoria cukiernicze, foremki, wyciskacze itp. W jaki sposób płacę cło i VAT? Jakich dokumentów potrzebuję, żeby wprowadzić dany produkt na rynek polski?

Cło na towary z Chin

Procedury przed importem towarów z Chin

Skoro ma już Pani założoną działalność gospodarczą, to kolejnym krokiem niezbędnym do dokonywania importu towarów z Chin jest uzyskanie numeru EORI. Tę procedurę można przeprowadzić on-line, a czas oczekiwania na nadanie numer EORI to kilka dni roboczych. By ów numer uzyskać, trzeba założyć konto na stronie PUESC. Bez tegoż numeru nie przejdzie Pani procesu importu towaru z Chin do Polski.

Kolejna kwestia formalna to rejestracja w BDO, czyli w bazie produktów o opakowaniach i produktach. Rejestracja obowiązuje bowiem wszystkich importujących do Polski produkty w opakowaniach. To zaś wiąże się z obowiązkiem wnoszenia co rok opłat za figurowanie w rejestrze oraz opłat produktowych od ilości wprowadzonych produktów do obrotu. Rejestracji w BDO również należy dokonać on-line i również nie trwa to długo.

Dokumenty związane z cłem na produkty z Chin

By zamówiony przez Panią towar z Chin przeszedł pozytywnie odprawę celną i został dopuszczony na rynku polskim, musi Pani przygotować listę dokumentów niezbędnych do okazania w trakcie odprawy. Są to:

  • Faktura handlowa (commercial invoice) sporządzana przez eksportera. Co ważne, zaleca się, by posiadała następujące dane: nazwa i adres kontrahenta wystawiającego fakturę, nazwa i adres nabywcy, miejsce i data wystawienia faktury, numer faktury, rodzaj i ilość towarów, cena jednostkowa i jej wartość wyrażona w walucie wymienialnej, informacja o kraju pochodzenia oraz warunki dostawy, nadto zalecane jest posiadanie faktury w języku angielskim, bowiem w przypadku faktury w języku chińskim konieczne będzie jej dodatkowe tłumaczenie.
  • Packing List (P/L), w przypadku, gdy waga netto oraz brutto nie jest zawarta w fakturze.
  • List przewozowy.
  • Konosament morski (Bill of Lading, B/L, BOL) od firmy przewozowej lub Sea Waybill (SWB) lub przy spedycji lotniczej list przewozowy Air Waybill (AWB); przy transporcie kolejowym CIM/SMGS.

Po prawidłowej odprawie otrzyma Pani tak zwany dokument ZC299 (czyli Poświadczone Zgłoszenie Celne), na podstawie którego towar importowany zostanie dopuszczony do obrotu w Polsce.

Opłata celna i VAT

Przechodząc dalej, pozostaje kwestia podatków, a dokładniej opłaty celnej i podatku VAT. Cło oblicza się, biorąc za podstawę sumę wartości celnej oraz transportu towaru poza Unią Europejską, czyli stawkę celną dla danego produktu mnożymy przez sumę wartości zamówienia oraz kosztów przesyłki.

Z kolei by obliczyć podatek VAT, podstawą jest wartość celna, czyli obliczone należności celne oraz transport (fracht), zarówno poza UE jak i po UE. Sumę tych wartości mnożymy przez wysokość VAT (np. 4, 7, 8 czy 23%, przy czym co do zasady import z Chin dotyczący towarów opodatkowany jest stawką 23%). Uzyskana wartość to należność skarbowa w zakresie podatku VAT.

Stawki celne

Stawki celne zweryfikuje Pani w dwóch systemach taryfowych: TARIC dla państw członkowskich UE oraz polskim ISZTARZE. W ISZTAR są również krajowe stawki podatku VAT oraz stawki akcyzy. Przesyłam link do systemu: https://ext-isztar4.mf.gov.pl/taryfa_celna/ Podatek VAT jest wykazywany na dokumencie SAD lub PZC. Czynny podatnik VAT może dokonać odliczenia opłaconego podatku VAT, gdy wydatek będzie służył działalności opodatkowanej stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. A zatem środki na VAT trzeba mieć już na początkowym etapie procedury importu.

Procedura uproszczona importu towarów

Jest także tzw. procedura uproszczona importu towarów przewidziana w art. 33a ust. 1 ustawy o VAT dopuszczają wykazywanie podarku VAT związanego z zakupem z Chin dopiero w deklaracji podatkowej – JPK_V7 składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów z Chin. By jednak z tej procedury móc skorzystać, musi Pani przedłożyć naczelnikowi urzędu celnego, przed którym będzie dokonywała formalności dotyczących odbioru towaru wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

  • zaświadczenie o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach;
  • udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość oraz potwierdzenie zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego.

Zamiast dokumentów można przedłożyć oświadczenie o tożsamej treści pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. W ramach skorzystania z procedury uproszczonej musi też Pani zawiadomić na piśmie naczelnika U=urzędu celnego oraz naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku VAT w oparciu o uproszczoną procedurę importu towarów przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego będzie stosował takie rozliczenia oraz o rezygnacji z rozliczania podatku VAT w oparciu o uproszczoną procedurę importu towarów - przed początkiem okresu rozliczeniowego, w którym rezygnuje z takiego rozliczenia.

Pomocny jest ów kalkulator, by te należności obliczyć: https://www.chinskiraport.pl/kalkulator-oplat-celnych czy https://vat.alipaczka.pl/

Podkreślam jednak, ze jeśli odprawa celna odbędzie się w innym kraju UE niż Polska, to wówczas nie będzie to import towarów opisany wyżej, a wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (tzw. WNT). Pani zaś będzie zobowiązana do wykazania WNT w informacji podsumowującej VAT UE.

Dodam też, że od 1.10.2020 r. mamy zmianę oznaczeń w JPK_V7. Obecnie podatnik, który importuje towar z Chin (zarówno w procedurze uproszczonej, jak i tradycyjnej), ma obowiązek oznaczyć w części ewidencyjnej pliku JPK_V7 dokumenty zakupu z Chin symbolem IMP.

Usługi agencji celnych

Z uwagi na niestety spore komplikacje w imporcie towarów z Chin warto przemyśleć skorzystanie z usług agencji celnych. Korzystając z usług agencji nie trzeba osobiście odbierać towarów w porcie (doprawa ma bowiem miejsce w Polsce lub w innym kraju UE). Agencje celne należy wybierać te, które mają zabezpieczenie majątkowe, gdyż wówczas towar jest zwalniany do obrotu w momencie wpisania kwot w zabezpieczenie agencji celnej. W każdym innym wypadku urząd celny czeka ze zwolnieniem towaru do momentu, gdy pieniądze wpłyną na jego konto i zostaną na nim zaksięgowane. Obecnie większość agencji celnych ma takowe zabezpieczenie.

Co ważne każdy, przedsiębiorca importujący z Chin może zapłacone cło zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.