Matka staruszka pije i stanowi zagrożenie dla samej siebie – co robić?

Moja matka staruszka (80 lat) mieszka samotnie i pije alkohol codziennie. Mieszkanie jest strasznie zaniedbane. Matka jest bardzo słaba i chyba czasami nie wie, co robi. Ostatnio zostawiła włączony palnik gazowy i poszła po alkohol. Boję się, że może dojść do wypadku. O odwyku nie ma mowy, bo ona twierdzi, że problemu nie ma i nie musi się leczyć, a ja widzę, że stanowi zagrożenie dla samej siebie. Co mam zrobić? Sytuację komplikuje fakt, że ja mieszkam na drugim końcu Polski.

W opisanej sytuacji może Pan wystąpić z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie mamy.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym w zależności od stopnia i rodzaju dysfunkcji (w tym przypadku uzależnienie od alkoholu) są dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia: całkowite i częściowe. Jednak jest to raczej kwestia opinii lekarskiej przeprowadzonej w postępowaniu sądowym, której wyniku nie sposób tu przewidzieć.

Cytuję przepisy Kodeksu cywilnego, które mówią o ubezwłasnowolnieniu:

Art. 13. § 1. Osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.

§ 2. Dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje on jeszcze pod władzą rodzicielską.

Art. 16. § 1. Osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.

§ 2. Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się kuratelę.”

Ubezwłasnowolnienie ma na celu ustanowienie albo opiekuna, który może decydować po prostu za osobę ubezwłasnowolnioną w każde kwestii, albo kuratora – gdzie wymagana jest jego zgoda do np. zaciągania zobowiązań przez osobę ubezwłasnowolnioną.

W mojej ocenie w tej sytuacji Pan powinien zmierzać do ubezwłasnowolnienia całkowitego. Taki wniosek składa się do sądu okręgowego wg miejsca zamieszkania mamy i zgodnie z art. 545 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego może go zgłosić:

  1. małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie;
  2. jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo;
  3. jej przedstawiciel ustawowy.

Pan jako krewny w linii prostej jest zatem uprawniony do wystąpienia z wnioskiem.

Wspomnę jeszcze, że zgodnie z art. 552 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli według wniosku ubezwłasnowolnienie ma być orzeczone z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego, sąd przed zarządzeniem doręczenia wniosku zażąda, w wyznaczonym terminie, przedstawienia świadectwa lekarskiego wydanego przez lekarza psychiatrę o stanie psychicznym osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, lub opinii psychologa o stopniu niepełnosprawności umysłowej tej osoby. Jeżeli ubezwłasnowolnienie ma nastąpić z powodu pijaństwa, sąd żąda także przedstawienia zaświadczenia poradni przeciwalkoholowej, a jeżeli ubezwłasnowolnienie ma nastąpić z powodu narkomanii – zaświadczenia z poradni leczenia uzależnień.

Ubezwłasnowolnienie pozwoli Panu na skierowanie mamy na leczenie odwykowe, czy ewentualnie inne leczenie i nie będzie tu już potrzebna jej zgoda, bo opiekun będzie wyrażał zgodę za mamę, tak więc pozwoli to podjąć jakiekolwiek działania celem ochrony jej życia i zdrowia.

Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o przymusowe leczenie odwykowe, to wydaje mi się, że nie ma szans, skoro Pana mama nie pracuje i miesza samotnie. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, precyzyjniej zgodnie z art. 21 ust 2 –poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. Wyjątki od tej zasady określa ustawa.

Jak się podaje w nauce prawa „utrzymanie przymusowego leczenia odwykowego w pewnych sytuacjach także wydaje się uzasadnione, jednakże wyjątki od zasady dobrowolności leczenia nie powinny być tak szeroko określone jak w obecnej regulacji. Wydaje się, iż z punktu widzenia ochrony interesu społecznego (albowiem o potrzebie ochrony interesu społecznego nie można zapominać), przymusowe leczenie osób uzależnionych od alkoholu powinno dotyczyć tylko tych osób, u których uzależnienie od alkoholu przyczynia się do rozkładu życia rodzinnego, a w szczególności gdy zagrożone jest dobro małoletnich dzieci. Oczywistą rzeczą jest, iż zasada dobrowolnego poddania się leczeniu odwykowemu nie może dotyczyć osób ubezwłasnowolnionych całkowicie lub częściowo, zwłaszcza z powodu alkoholizmu. Osoby te bowiem zostały celowo pozbawione możliwości decydowania o swoim losie, gdyż nie potrafiły kierować swoim postępowaniem w taki sposób, by przede wszystkim nie szkodzić sobie przez podejmowanie nieodpowiedzialnych decyzji” (tak. G. Zalas, Komentarz do ustawy).

Tak więc w Pana przypadku najwłaściwszą, a w zasadzie jedyną drogą wydaje się być po prostu ubezwłasnowolnienie. Nawet jeśli mama odmawia leczenia, a nawet zbadania przez lekarza i tak trzeba spróbować, wskazując w uzasadnieniu wniosku, że nie jest możliwe przedłożenie zaświadczenia, gdyż mama jako osoba dorosła odmawia leczenia i Pan obecnie nie ma na to wpływu. Jak bowiem stanowi art. 552 § 2 K.p.c. sąd odrzuca wniosek o ubezwłasnowolnienie, jeżeli treść wniosku lub dołączone do wniosku dokumenty nie uprawdopodobniają istnienia choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub występowania innego rodzaju zaburzeń psychicznych osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie albo w razie niezłożenia żądanego świadectwa, opinii lub zaświadczenia, chyba że złożenie takich dokumentów nie jest możliwe.

Musi Pan jednak przekonać sąd za pomocą innych dowodów, że mama jest alkoholiczką.