Przelewy na konto syna a zgłoszenie do Urzędu Skarbowego

• Data: 23-11-2023 • Autor: Marcin Sądej

Przekazywanie pieniędzy pomiędzy rodzicami a dziećmi często wydaje się prostą sprawą, jednak kiedy transakcje te osiągają pewne kwoty, mogą pojawić się pytania dotyczące ich prawnej natury i obowiązków podatkowych. W artykule omawiamy przypadki, gdy przelewy na konto dziecka mogą być interpretowane jako darowizny, oraz wyjaśniamy, kiedy i w jaki sposób należy zgłaszać takie transakcje do urzędu skarbowego. Szczególną uwagę poświęcamy sytuacji, w której rodzic przekazuje dziecku kwoty przekraczające limit wolny od podatku, a transakcje te nie są formalnie zdefiniowane jako darowizny. Na przykładzie sprawy pani Bożeny postaramy się wyjaśnić, jak korzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn.

Przelewy na konto syna a zgłoszenie do Urzędu Skarbowego

Pani Bożena podarowała synowi kwotę ok. 25 tys. zł. Uczyniła to poprzez wykonanie kilkunastu przelewów na jego konto co kilka miesięcy w różnych transzach. W tytułach przelewów pani Bożena wpisywała „zasilenie rachunku”, a nie darowiznę. Nie zgłaszała niczego do US, bo wiedziała, że 11 128 zł* jest zwolnione i nie trzeba tej sytuacji zgłaszać. Pani Bożena pytała, od kiedy należy zgłaszać takie przelewy i jaką ująć kwotę w deklaracji SD-Z2?

Czy przelewy pieniężne pomiędzy członkami rodziny będą uznane za darowiznę?

W pierwszej kolejności wskazać należy, że nie każde przelanie środków pieniężnych pomiędzy członkami rodziny można automatycznie uznać za darowiznę. Darowizna jest bowiem umową dwustronną i strony umowy muszą chcieć zawrzeć umowę o określonej treści, a wola stron musi być w tym zakresie jednoznaczna. Pani Bożena dokonane przelewy opisała jako „zasilenie rachunku”. Istnieje podstawa prawna, aby przyjąć, że w tym wypadku mamy do czynienia z pomocą finansową dla syna, która wynika z obowiązków rodziców w utrzymaniu dziecka. Można się bronić przed organami skarbowymi, że przekazane kwoty nie stanowiły darowizny, lecz wynikały z wypełnienia przez panią Bożenę obowiązków rodzicielskich w zakresie pomocy finansowej. Zapewne jednak urząd skarbowy będzie podważał te argumenty i próbował udowodnić, że są to darowizny.

Zwolnienie od podatku darowizny dokonanej pomiędzy członkami rodziny

Generalnie darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny mogą podlegać całkowitemu zwolnieniu od podatku. Warunkiem jest, aby darowizny dokonywane były przelewem bankowym i aby obdarowany zgłosił ten fakt do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia dokonania darowizny na druku SD-Z2. Termin ten jest ostateczny i nie można go przywrócić. Zatem w opisanym przypadku termin na złożenie przez syna pani Bożeny zgłoszenia SD-Z2 upłynie po pół roku od każdej darowizny.

Zgłoszenie otrzymania darowizny w urzędzie skarbowym

Co zatem zrobić w opisanej sytuacji? Co do darowizn ponad kwotę wolną najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu ich zgłoszenie przez syna pani Bożeny na drukach SD-Z2. Darowizny należy zgłosić osobno, każdą na osobnym druku SD-Z2 i w odpowiednim terminie. Podkreślam, że druk SD-Z2 składa wyłącznie obdarowany, w tym wypadku syn. Pani Bożena nie składa żadnym dokumentów do urzędu skarbowego. Jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze, ponieważ nie wystąpi żaden podatek, a dodatkowo sprawa będzie przejrzysta, jeżeli chodzi o ewentualne kontrole podatkowe.

* Od 1 lipca 2023 r. kwota wolna od podatku, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, wynosi 36 120 zł. Opis sprawy powstał w poprzednim stanie prawnym.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1: Przelewy na studia
Pan Jan, chcąc wesprzeć swoją córkę Kasię, studentkę medycyny, regularnie przelewał na jej konto kwoty po 2000 zł miesięcznie na pokrycie kosztów życia i czesnego. Po dwóch latach suma tych przelewów przekroczyła 48 000 zł. Pan Jan zaczął mieć wątpliwości, czy aby te kwoty nie powinny zostać zgłoszone do skarbówki, zasięgnął więc opinii doradcy podatkowego. Ten zaś mu wyjaśnił, że te kwoty darowizną nie są tylko realizacją rodzicielskiego obowiązku wobec uczącego się dziecka i nie trzeba ich zgłaszać.

Przykład 2: Pomoc w zakupie mieszkania
Małżeństwo Kowalskich postanowiło pomóc swojemu synowi Tomaszowi w zakupie pierwszego mieszkania. Przez kilka miesięcy przelewali na jego konto różne kwoty, w sumie osiągając 80 000 zł. Transakcje te zostały zapisane jako „wsparcie w zakupie nieruchomości”. Tomasz, nieświadomy konieczności zgłoszenia takiej sumy w urzędzie skarbowym, później stanął przed problemem wyjaśnienia pochodzenia tych środków.

Przykład 3: Regularne wsparcie finansowe dla dorosłego dziecka
Pani Beata, emerytka, co miesiąc przekazywała swojemu 30-letniemu synowi Pawłowi kwotę 1500 zł na pomoc w utrzymaniu. Po kilku latach suma tych przelewów znacznie przekroczyła limit wolny od podatku od darowizny. Kiedy urząd skarbowy zwrócił uwagę na te regularne transakcje, rodzina musiała stawić czoła konieczności wyjaśnienia ich charakteru oraz potencjalnych zobowiązań podatkowych.

Podsumowanie

Przekazywanie środków finansowych między członkami rodziny, choć wydaje się czynnością zwyczajną i nieskomplikowaną, może niespodziewanie wiązać się z obowiązkami podatkowymi. Ważne jest, by mieć świadomość, kiedy takie transakcje kwalifikują się jako darowizny i wymagają formalnego zgłoszenia w urzędzie skarbowym, zwłaszcza gdy przekraczają one określone limity wolne od podatku. Zrozumienie tych zasad może pomóc uniknąć nieporozumień i potencjalnych problemów z prawem podatkowym

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej dotyczącej darowizn i obowiązków podatkowych? Skorzystaj z naszej oferty konsultacji online i pomocy w przygotowaniu odpowiednich pism, aby mieć pewność, że wszystkie Twoje transakcje finansowe są zgodne z obowiązującym prawem. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207