Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przelewy na konto syna a zgłoszenie do US

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 11.04.2018

Podarowałam synowi kwotę 25 000 zł. Przelewałam na konto syna bez umowy. Na przelewie pisałam „zasilenie rachunku”, a nie darowizna. Czy to ma jakieś znaczenie? Kwoty przelewałam w różnych transzach, co kilka miesięcy. Nie zgłosiłam do tej pory do US, bo wiedziałam, że 9637 zł jest zwolnione i nie trzeba tej sytuacji zgłaszać. Od kiedy muszę zgłosić i jaką ująć kwotę w deklaracji SD-Z2?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przelewy na konto syna a zgłoszenie do US

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności wskazać należy, że nie każde przelanie środków pieniężnych pomiędzy członkami rodziny można automatycznie uznać za darowiznę. Darowizna jest bowiem umową dwustronną i strony umowy muszą chcieć zawrzeć umowę o określonej treści, a wola stron musi być w tym zakresie jednoznaczna. Dokonane przelewy opisała Pani jako „zasilenie rachunku”. Istnieje podstawa prawna, aby przyjąć, że w tym wypadku mamy do czynienia z pomocą finansową dla syna, która wynika z obowiązków rodziców w utrzymaniu dziecka. Można się bronić przed organami skarbowymi, że przekazane kwoty nie stanowiły darowizny lecz wynikały z wypełnienia przez Panią obowiązków rodzicielskich w zakresie pomocy finansowej. Zapewne jednak urząd skarbowy będzie podważał te argumenty i próbował udowodnić, że są to darowizny.

 

Generalnie darowizny dokonywane pomiędzy członkami rodziny mogą podlegać całkowitemu zwolnieniu od podatku. Warunkiem jest, aby darowizny dokonywane były przelewem bankowym i aby obdarowany zgłosił ten fakt do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia dokonania darowizny na druku SD-Z2. Termin ten jest ostateczny i nie można go przywrócić. Zatem w opisanym przypadku termin na złożenie przez syna zgłoszenia SD-Z2 upłynie po pół roku od każdej darowizny.

 

Co do darowizn ponad kwotę wolną najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu ich zgłoszenie przez syna na drukach SD-Z2. Darowizny należy zgłosić osobno, każdą na osobnym druku SD-Z2 i w odpowiednim terminie. Przypominam, że druk SD-Z2 składa wyłącznie obdarowany, w tym wypadku Pani syn. Pani nie składa żadnym dokumentów do urzędu skarbowego.

 

Jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze, ponieważ nie wystąpi żaden podatek, a dodatkowo sprawa będzie przejrzysta, jeżeli chodzi o ewentualne kontrole podatkowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus dwa =

»Podobne materiały

Wkład mieszkaniowy odziedziczony po matce

Moi rodzice mieszkali w mieszkaniu spółdzielczym. W 2004 r. zmarła mama. Razem z bratem i tatą przyjęliśmy w sądzie prawo do spadku – wkładu mieszkaniowego (wartość ok. 10 tys. zł). W spółdzielni wraz z bratem zrzekliśmy się prawa do lokalu na rzecz taty, który dwa lata póź

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »