Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Otrzymanie składek mimo odrzucenia spadku

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 15.10.2019

Po moim bracie odrzuciłam notarialnie spadek. Rok po jego śmierci dostałam informację, że jestem uposażona i mam prawo otrzymać jego składki zgromadzone na koncie. Czy mogę odebrać te pieniądze, pomimo że odrzuciłam spadek (podobno uposażenie to nie dziedziczenie)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Otrzymanie składek mimo odrzucenia spadku

Fot. Fotolia

Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, wskazuje odpowiedź na Pani pytanie. Jej art. 132 stanowi między innymi:

 

„Art. 132. 1. Środki zgromadzone na rachunku zmarłego członka otwartego funduszu emerytalnego, które nie zostaną wykorzystane zgodnie z art. 131, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, zgodnie z art. 82 ust. 1 lub 1a, a w przypadku ich braku wchodzą w skład spadku”.

 

Według art. 131 „jeżeli w chwili śmierci członek otwartego funduszu pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego na rachunek małżonka zmarłego w otwartym funduszu, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej”.

 

Gdy nie ma małżonka zmarłego, środki otrzymuje osoba wskazana przez niego jako uposażona. Osoba uposażona ma pierwszeństwo przed spadkobiercami. Środki zgromadzone na rachunku zmarłego nie wchodzą w skład masy spadkowej, nie podlegają dziedziczeniu zgodnie z prawem spadkowym, jeśli zmarły członek funduszu wskazał osoby uprawnione. Oznacza to, że odrzucenie spadku przez Panią nie ogranicza Pani prawa do otrzymania środków z OFE. Dopiero jeżeli nie ma osoby uposażonej, środku wchodzą w skład spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus 5 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki