Otrzymanie składek mimo odrzucenia spadku

Po moim bracie odrzuciłam notarialnie spadek. Rok po jego śmierci dostałam informację, że jestem uposażona i mam prawo otrzymać jego składki zgromadzone na koncie. Czy mogę odebrać te pieniądze, pomimo że odrzuciłam spadek (podobno uposażenie to nie dziedziczenie)?

Otrzymanie składek mimo odrzucenia spadku

Fot. Fotolia

Dziedziczenie środków zgromadzonych na rachunku zmarłego członka otwartego funduszu emerytalnego

Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, wskazuje odpowiedź na Pani pytanie. Jej art. 132 stanowi między innymi:

„Art. 132. 1. Środki zgromadzone na rachunku zmarłego członka otwartego funduszu emerytalnego, które nie zostaną wykorzystane zgodnie z art. 131, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, zgodnie z art. 82 ust. 1 lub 1a, a w przypadku ich braku wchodzą w skład spadku”.

Czy środki zgromadzone na rachunku otwartego funduszu emerytalnego wchodzą w skład spadku?

Według art. 131 „jeżeli w chwili śmierci członek otwartego funduszu pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego na rachunek małżonka zmarłego w otwartym funduszu, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej”.

Gdy nie ma małżonka zmarłego, środki otrzymuje osoba wskazana przez niego jako uposażona. Osoba uposażona ma pierwszeństwo przed spadkobiercami. Środki zgromadzone na rachunku zmarłego nie wchodzą w skład masy spadkowej, nie podlegają dziedziczeniu zgodnie z prawem spadkowym, jeśli zmarły członek funduszu wskazał osoby uprawnione. Oznacza to, że odrzucenie spadku przez Panią nie ogranicza Pani prawa do otrzymania środków z OFE. Dopiero jeżeli nie ma osoby uposażonej, środku wchodzą w skład spadku.