Pieniądze z OFE po śmierci męża

• Data: 10-11-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

W obliczu straty bliskiej osoby, kwestie finansowe mogą wydawać się przytłaczające, zwłaszcza kiedy dotyczą środków zgromadzonych w OFE. Poruszamy temat, który dotyka praw i obowiązków wynikających z intercyzy małżeńskiej oraz dziedziczenia funduszy po zmarłym mężu. Jakie kroki należy podjąć, aby prawidłowo zarządzać tymi środkami? Czy syn z pierwszego małżeństwa ma prawo do dziedziczenia? Odpowiedzi na te pytania mogą być kluczowe dla właściwego rozwiązania finansowych zagadnień po stracie męża.

Pieniądze z OFE po śmierci męża

Dwa miesiące temu zmarł mi mój mąż. Okazało się teraz, że Fundusz OFE ma jego pieniądze i chce część wypłacić, a resztę przekazać transferem na moje konto według ich pism. Jednak mieliśmy intercyzę małżeńską, gdyż mąż miał syna z pierwszego małżeńska. Teraz jest to dorosły 30-letni syn, nie mieli ze sobą kontaktu, gdy sprawy alimentów zostały zamknięte i skończone. Czy teraz ma ta intercyza jakieś znaczenie? Czy mam wykazywać też jego syna, czy on ma prawo do tych środków? A może mogę te środki przekazać na swoje konto w OFE? Moje OFE jest tez takie samo jak męża. Mam jeszcze 10 lat do emerytury.

Śmierć małżonka i środki z OFE

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli w chwili śmierci członek OFE pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego na rachunek małżonka zmarłego w otwartym funduszu, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. Skoro mieliście Państwo rozdzielność majątkową, to na tej podstawie środki nie mogą Pani zostać przekazane. Co do zasady już przy deklaracji członkowskiej taka informacja winna być złożona. Pani nie podaje, z jakiego tytułu OFE chce wypłacić pieniądze, to zapewne wynika z pisa skierowanego do Pani. Proszę podesłać, upewnię się, czy odpowiedź rzeczywiście będzie adekwatna do sytuacji. Odpowiadając, przyjmuję w założeniu, że OFE wie o rozdzielności i środki będą rozdysponowane jako majątek osobisty męża.

Beneficjent środków lub ich dziedziczenie

Reszta pieniędzy (w sytuacji wspólności małżeńskiej) lub całość (w sytuacji rozdzielności) ma dwie drogi:

  1. Jeśli przy składaniu deklaracji członek wskazał osobę, której pieniądze mają zostać wypłacone po śmierci (wskazał beneficjenta), to całość środków jest wypłacana tej osobie niezależnie od stosunków między małżonkami, spadkobiercami itp. Wówczas pieniądze z OFE nie wchodzą w skład spadku. Jeśli zatem została Pani wskazana jako beneficjent, to nie ma znaczenia ani intercyza, ani posiadanie przez męża syna.
  2. Jeśli członek OFE nie wskazał beneficjenta, to środki zgromadzone w funduszu podlegają dziedziczeniu. Tu syn z pierwszego małżeństwa już ma znaczenie. Jest bowiem spadkobiercą i razem z Panią dziedziczy majątek po ojcu, każde w 1/2 (o ile nie ma jeszcze innych dzieci). W takim jednak wypadku fundusz oczekiwać będzie, że do wypłaty przedstawi Pani postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, z którego będzie wynikało, kto i w jakim udziale jest spadkobiercą.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1

Pan Janusz, po dwudziestu latach małżeństwa, nagle stracił żonę, która była aktywnym członkiem OFE. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, mieli rozdzielność majątkową, aby chronić jego interesy jako przedsiębiorcy. Teraz, po śmierci żony, Janusz stoi przed decyzją o podziale środków z OFE. Musi rozważyć, czy jako jej mąż może liczyć na całość środków, czy też powinien je dzielić z dziećmi żony z pierwszego małżeństwa, z którymi miał niewielki kontakt.

Przykład 2

Katarzyna, będąc blisko emerytury, odkryła, że jej zmarły mąż posiadał znaczące środki w OFE. Choć od lat prowadzili oddzielne finanse z powodu jego długów, Katarzyna była zaskoczona, gdy dowiedziała się, że ma prawo do połowy tych środków, pomimo ich intercyzy. Teraz musi ustalić, czy reszta kwoty powinna przypaść synowi jej męża z poprzedniego związku czy też może mieć nadzieję na przekazanie całej sumy na swoje konto emerytalne.

Przykład 3

Ewa i Tomasz zdecydowali się na intercyzę małżeńską, mając na uwadze biznes Tomasza i długotrwałą chorobę Ewy, która wymagała drogich leków. Po niespodziewanej śmierci Tomasza, Ewa stanęła przed wyzwaniem uzyskania środków z jego OFE, aby pokryć koszty leczenia. Zmagając się z biurokracją, Ewa musiała dowiedzieć się, czy ma pierwszeństwo w dostępie do tych funduszy, czy też będzie musiała je dzielić z pasierbem, z którym jej związek nie był nigdy bliski.

Podsumowanie

Podsumowując, zarządzanie środkami z OFE po śmierci małżonka wymaga zrozumienia zarówno przepisów prawnych, jak i indywidualnych umów małżeńskich takich jak intercyza. Kluczowe jest zidentyfikowanie beneficjenta oraz prawidłowe postępowanie zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym. W sytuacjach, gdy emocje i formalności się przeplatają, ważne jest, aby uzyskać odpowiednią pomoc prawną, która pozwoli na sprawne i sprawiedliwe rozwiązanie kwestii finansowych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej dziedziczenia środków z OFE? Skontaktuj się z naszymi ekspertami online, którzy oferują profesjonalną pomoc prawną, aby upewnić się, że Twoje prawa są w pełni chronione i respektowane.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887
2. Członkostwo w OFE - https://www.zus.pl/pracujacy/twoje-konto-w-zus/ofe/czlonkostwo-w-ofe