.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Pieniądze z OFE po zmarłym mężu

Dwa miesiące temu zmarł mi mój mąż. Okazało się teraz, że Fundusz OFE ma jego pieniądze i chce część wypłacić, a resztę przekazać transferem na moje konto według ich pism. Jednak mieliśmy intercyzę małżeńską, gdyż mąż miał syna z pierwszego małżeńska. Teraz jest to dorosły 30-letni syn, nie mieli ze sobą kontaktu, gdy sprawy alimentów zostały zamknięte i skończone. Czy teraz ma ta intercyza jakieś znaczenie? Czy mam wykazywać też jego syna, czy on ma prawo do tych środków? A może mogę te środki przekazać na swoje konto w OFE? Moje OFE jest tez takie samo jak męża. Mam jeszcze 10 lat do emerytury.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pieniądze z OFE po zmarłym mężu

Śmierć małżonka i środki z OFE

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli w chwili śmierci członek OFE pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego na rachunek małżonka zmarłego w otwartym funduszu, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. Skoro mieliście Państwo rozdzielność majątkową, to na tej podstawie środki nie mogą Pani zostać przekazane. Co do zasady już przy deklaracji członkowskiej taka informacja winna być złożona. Pani nie podaje, z jakiego tytułu OFE chce wypłacić pieniądze, to zapewne wynika z pisa skierowanego do Pani. Proszę podesłać, upewnię się, czy odpowiedź rzeczywiście będzie adekwatna do sytuacji. Odpowiadając, przyjmuję w założeniu, że OFE wie o rozdzielności i środki będą rozdysponowane jako majątek osobisty męża.

Beneficjent środków lub ich dziedziczenie

Reszta pieniędzy (w sytuacji wspólności małżeńskiej) lub całość (w sytuacji rozdzielności) ma dwie drogi:

 

  1. Jeśli przy składaniu deklaracji członek wskazał osobę, której pieniądze mają zostać wypłacone po śmierci (wskazał beneficjenta), to całość środków jest wypłacana tej osobie niezależnie od stosunków między małżonkami, spadkobiercami itp. Wówczas pieniądze z OFE nie wchodzą w skład spadku. Jeśli zatem została Pani wskazana jako beneficjent, to nie ma znaczenia ani intercyza, ani posiadanie przez męża syna.
  2. Jeśli członek OFE nie wskazał beneficjenta, to środki zgromadzone w funduszu podlegają dziedziczeniu. Tu syn z pierwszego małżeństwa już ma znaczenie. Jest bowiem spadkobiercą i razem z Panią dziedziczy majątek po ojcu, każde w 1/2 (o ile nie ma jeszcze innych dzieci). W takim jednak wypadku fundusz oczekiwać będzie, że do wypłaty przedstawi Pani postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, z którego będzie wynikało, kto i w jakim udziale jest spadkobiercą.

 

Proszę podesłać pismo z OFE, a ja postaram się uszczegółowić moją odpowiedź, tak by dokładnie wiedziała Pani, co robić w tym konkretnym przypadku.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl