Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dokumenty po śmierci mieszkańca DPS-u

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 16.08.2018

Niedawno zmarł mój teść, który w ostatnich latach był mieszkańcem DPS-u. Jakie dokumenty po jego śmierci powinien zgromadzić mój mąż? Teściowa nie żyje od 6 lat (była sprawa spadkowa), a teść pozostawił testament notarialny. Zapisuje w nim majątek swojej córce, ale ta niedawno zmarła. W piśmie notarialnym ojciec pozwolił jej mężowi mieszkać w swoim mieszkaniu do śmierci tegoż zięcia. Co my teraz mamy robić jako spadkobiercy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dokumenty po śmierci mieszkańca DPS-u

Fot. Fotolia

W przedstawionej przez Pani sytuacji spadek po dziadku będą dziedziczyli jego spadkobiercy ustawowi, a nie spadkobierczyni testamentowa, czyli siostra Pani męża. Nie może być bowiem spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Wynika to wprost z art. 927 § 1 Kodeksu cywilnego. Rozrządzenie zawarte w testamencie Pani teścia jest więc bezskuteczne ze względu na to, że siostra Pani męża zmarła przed jej ojcem.

 

Tak więc spadek po Pani teściu będą dziedziczyły jego dzieci w częściach równych. Część przypadająca zmarłej siostrze Pani męża będzie dziedziczona przez jej spadkobierców. Jeżeli Pani teść miał tylko dwoje dzieci, to spadek przypadnie w połowie Pani mężowi i w połowie spadkobiercom jego siostry. Jak zatem przeprowadzić sprawę spadkową po Pani teściu? Stwierdzenia nabycia spadku można dokonać w sądzie lub przed notariuszem (wtedy otrzymuje się tzw. akt poświadczenia dziedziczenia).

 

Postępowanie przed sądem

 

Postępowanie mające doprowadzić do stwierdzenia nabycia spadku wszczyna się poprzez złożenie w sądzie rejonowym, właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. 

 

Do wniosku należy dołączyć:

 

  • odpis wniosku w tylu kopiach, ilu jest uczestników postępowania (spadkobierców);
  • odpis skrócony aktu urodzenia dla mężczyzn i kobiet niezamężnych;
  • odpis skrócony aktu małżeństwa dla kobiet zamężnych;
  • odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy i jego córki;
  • testament;
  • oświadczenia o przyjęciu, odrzuceniu spadku lub zrzeczeniu się dziedziczenia (jeśli były składane). 

 

Generalnie wnosząc do sądu sprawę o ustalenie praw do spadku, trzeba wymienić wszystkich spadkobierców, którzy dziedziczą. Wniosek wraz z dokumentami można złożyć osobiście lub wysłać pocztą. Cała procedura stwierdzenia nabycia spadku kończy się wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym sąd stwierdzi, dziedziczy spadek po spadkodawcy.

 

Od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy wnieść opłatę. Opłata ta jest stała i wynosi 50 zł. Spadkobiercy mogą także ustanowić pełnomocnika, który będzie ich reprezentował przed sądem.


Postępowanie przed notariuszem

 

Od marca 2009 r. drugim sposobem na potwierdzenie przez spadkobiercę prawa do spadku jest notarialne poświadczenie dziedziczenia. Taki dokument ma taką samą moc prawną jak prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Warto pamiętać, że akt poświadczenia dziedziczenia może sporządzić każdy notariusz i nie ma tutaj znaczenia ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy (jak to jest w postępowaniu sądowym). Spadkobiercy nie muszą składać żadnych wniosków oraz pism procesowych. 

 

Spadkobiercy muszą jednak spełnić następujące warunki:

 

  • do kancelarii notarialnej przychodzą wszystkie osoby, które mogą być brane pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi;
  • nie może być żadnych sporów między Państwem w kwestii podziału spadku – czyli tego, kto jest spadkobiercą (gdy spadkobiercy sprzeczają się w tej sprawie, to spór rozstrzyga się na drodze sądowej).

 

Wybór notariusza zapewnia sprawne, szybkie, łatwiejsze, a przede wszystkim mniej sformalizowane przeprowadzenie sprawy spadkowej.

 

Na początek należy umówić się na spotkanie z notariuszem. Można to zrobić osobiście lub telefonicznie. Notariusz informuje o tym, jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać, aby móc poświadczyć dziedziczenie (m.in. akt zgonu spadkodawcy i jego córki, akty urodzenia i małżeństwa potencjalnych spadkobierców, testament). W kancelarii notarialnej spotykają się wszystkie osoby, które mogą być brane pod uwagę jako spadkobiercy.

 

Notariusz w obecności spadkobierców, a także osób, które mogą być brane pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi, sporządza protokół dziedziczenia (będzie to akt notarialny). Stanie się tak tylko wtedy, gdy pomiędzy spadkobiercami nie będzie sporu o spadek (o to, kto jest spadkobiercą, a nie – jak podzielić poszczególne składniki spadku – to rozstrzyga inny akt, dotyczący działu spadku). W przypadku poświadczenia dziedziczenia, które następuje przed upływem sześciu miesięcy od daty śmierci spadkodawcy, spadkobiercy składają oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

 

Notariusz na podstawie protokołu dziedziczenia sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia. Określi on krąg spadkobierców oraz ich udziały w dziedziczonym majątku. Nabierze jednak mocy prawnej dopiero, gdy zostanie zarejestrowany w elektronicznym rejestrze poświadczeń dziedziczenia.

 

Poświadczenie dziedziczenia u notariusza kosztuje 150 zł (100 zł za protokół dziedziczenia, 50 zł za sporządzenie aktu poświadczenia). Cena jest taka sama bez względu na liczbę osób, które biorą udział w tej czynności. Do tej sumy należy dodać jeszcze 23 % podatku VAT.

 

Opłaty nie obejmują jednak kosztów, które są związane z wypisem aktów poświadczenia dziedziczenia. Każdy spadkobierca, którego dotyczy sprawa, może żądać wypisów aktu w dowolnej ilości. Taki wypis kosztuje 6 złotych netto od każdej strony dokumentu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus 8 =

»Podobne materiały

Udziały w spółdzielni pracy a podział majątku

W okresie trwania ustroju wspólności majątkowej nabyłam z majątku wspólnego udziały w spółdzielni pracy. W wyniku likwidacji spółdzielni i sprzedaży jej majątku otrzymałam, już po rozwodzie z mężem i zniesieniu ustroju wspólnoty, zwrot udziałów. Czy przy podziale masy majątkowej wartość otrzymana pr

 

Reklamacja kostki brukowej

W zeszłym roku kupiliśmy kostkę brukową. Po zimie zaczęła się jednak kruszyć i zmieniła kolor. Fakt ten zgłosiliśmy sprzedawcy, który przyjechał, spisał protokół i skierował reklamację do producenta. Producent początkowo uznał reklamację, ale później wystosował pismo, w którym informuje nas, że jedn

 

Zrzeczenie się mieszkania po rozwodzie

Z powodu licznych konfliktów planuję wnieść pozew rozwodowy. Przypuszczam, że we wspólnie kupionym mieszkaniu zostanie żona ze swoim synem. Czy po rozwodzie i opuszczeniu mieszkania zostanę bez dachu nad głową? Jak to wygląda z punktu widzenia prawa? Dodam, że spłacamy kredyt mieszkaniowy.

 

Umowa pomiędzy spółką a jej udziałowcem

Jestem udziałowcem w spółce z o.o. oraz jej prezesem. Spółka zajmuje się wynajmowaniem lokali użytkowych i mieszkalnych. Czy ja jako osoba fizyczna mogę wynająć spółce lokal mieszkalny z prawem podnajmu osobom trzecim? Mieszkanie jest w stanie deweloperskim, spółka musi je wykończyć i wyposażyć

 

Założenie spółki jawnej lub komandytowej

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Chciałbym z synem założyć spółkę jawną lub komandytową. Jakie są konsekwencje podatkowe i VAT? Jaka forma spółki byłaby najkorzystniejsza i jak długo trwa rejestracja takich spółek? Dodam, że syn też prowadzi firmę jako osoba fizyczna.

 

Wniesienie odpowiedzi na apelację

Sąd pierwszej instancji wydał korzystny dla mnie wyrok, przyznając mi rentę. ZUS złożył apelację. Czy mam wnieść odpowiedź na apelację? Czy lepiej czekać na rozwój wydarzeń?

 

Brak zapłaty za projekty graficzne i ich bezprawne używanie

Obecnie mieszkam w USA. Rok temu wykonałam projekty graficzne, logo oraz ulotkę dla znajomej. Niestety zostałam wykorzystana – znajoma nie zapłaciła ani grosza z ustalonej kwoty, a używa moich prac. Są one dostępne na jej stronie FB. Czy mogę zgodnie z prawem (polskim) zmusić ją do oddania pie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »