Odzyskanie kategorii prawa jazdy (A B C+E) po zatrzymaniu uprawnień

15 lat temu zatrzymano mi prawo jazdy A B C+E za przekroczenie 24 punktów. Obecnie posiadam kategorię B, bo poszedłem na egzamin. Czy jest szansa na odzyskanie reszty kategorii bez egzaminu, bo dopuszczalną liczbę punktów przekroczyłem, prowadząc auto osobowe? Proszę o informacje jak odzyskać uprawnienia.

Odzyskanie kategorii prawa jazdy (A B C+E) po zatrzymaniu uprawnień

Na wstępie wskazuję, że zatrzymanie prawa jazdy, cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów oraz zakaz prowadzenia pojazdów to pojęcia, które często są ze sobą mylone. Wielu kierowcom trudno rozstrzygnąć różnice między nimi, a niekiedy dość zawiłe przepisy prawne, które bywają różnie interpretowane nawet przez sądy, nie ułatwiają życia kierowcom.

Zatrzymanie prawa jazdy

Pan wskazał, że w Pana przypadku prawo jazdy zatrzymano, a zatem uznaję, że faktycznie zapadła decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy (nie o zakazie prowadzenia pojazdów czy też cofnięcia uprawień do kierowania pojazdami). Do zatrzymania prawa jazdy, a więc dokumentu, który jest dowodem posiadania uprawnień do kierowania pojazdami, dochodzi w przypadku opisanym w art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym, w tym m.in. w przypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów. Po zatrzymaniu prawa jazdy przez policję, dokument przekazywany jest odpowiedniemu organowi – staroście albo prokuraturze lub sądowi. Organ właściwy wydaje decyzję o prawnym zatrzymaniu prawa jazdy, a od decyzji tej można się odwołać. Jeśli zaś kierowca się nie odwołał, staje się ona prawomocna i zatrzymanie dokumentu prawa jazdy obowiązuje na okres w niej wskazany.

Odzyskanie prawa jazdy różnych kategorii

Wskazuje Pan, że zatrzymano Panu prawo jazdy wszystkich posiadanych przez Pana kategorii.

Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt 3 litera b) ustawy o kierujących pojazdami sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega osoba ubiegająca się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, którego była pozbawiona na okres przekraczający rok. Zgodnie z literalnym brzmieniem ust. 2 art. 40 tejże ustawy: ,„W takim wypadku prawo jazdy wydaje się po złożeniu, z wynikiem pozytywnym, odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje”.

Przepis ten oznacza, że w przypadku zatrzymania prawa jazdy (niezależnie od tego na ile kategorii) na okres powyżej roku warunkiem odzyskania każdej z kategorii jest pozytywne zdanie egzaminu odpowiedniego dla każdej konkretnej kategorii.

Zdanie egzaminu konieczne do odzyskania innych kategorii

Ani w doktrynie, ani w orzecznictwie nie ma żadnych wątpliwości, że aby otrzymać prawo jazdy na wszelkie poprzednio posiadane kategorie, trzeba zdać egzamin na każdą z nich. Dotyczy to zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej.

Obecne przepisy nie wprowadzają żadnego wyjątku od tejże regulacji, wprost wskazanej w owym art. 40 ust. 2 ustawy w zw. z art. 49 ust. 1 pkt 3 litera b) o kierujących pojazdami i aby po zatrzymaniu prawa jazdy ponownie dysponować posiadanymi przed zatrzymaniem kategoriami, należy pozytywnie zdać egzamin wymagany dla każdej kategorii.