.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie punktów karnych

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 26.10.2016

Czy można w jakiś sposób odzyskać prawo jazdy od starosty, jeśli zostało zatrzymane przez policję za przekroczenie punktów karnych? Jestem w trakcie podchodzenia do egzaminu. Dodam, że mam wszystkie kategorie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisy Prawa o ruchu drogowym określają maksymalną liczbę punktów, których przekroczenie spowoduje zatrzymanie prawa jazdy oraz skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji (art. 135 ustawy – Prawo o ruchu drogowym; j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 1137). Taka sytuacja będzie miała miejsce po przekroczeniu 24 punktów w przypadku kierowców o dłuższym stażu niż 1 rok. Zatem po przekroczeniu limitu 24 punktów w przypadku kierowców z dłuższym stażem policja przekazuje informację o tym do starosty.

 

Zatrzymanie prawa jazdy następuje zasadniczo w formie automatycznej decyzji administracyjnej starosty. Należy pamiętać, że odebranie przez starostę uprawnień będzie dotyczyć wszystkich kategorii, co do których uprawnienia posiada kierowca. Nie ma przy tym znaczenia, że naruszenie Prawa o ruchu drogowym nastąpiło tylko w przypadku jednej z kategorii – potwierdził to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 7 października 2008 r. (sygn. III SA/Wr331/08).

 

Kierowca może odwołać się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Starosta natomiast przesyła kierowcy skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (ze wskazaniem terminu, do kiedy trzeba go zdać). To taki sam egzamin (teoretyczny i praktyczny), jaki przechodzą kandydaci na kierowców. Ze skierowaniem należy zgłosić się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Jeżeli jednak kierowca nie pojawi się w WORD w wyznaczonym terminie lub nie zda egzaminu, informacja taka trafi do starosty. Kierowca otrzyma kolejny dokument, tym razem zaświadczenie umożliwiające zdawanie egzaminu (bez wskazania terminu). Zaświadczenie potrzebne jest do zapisania się na egzamin. Jeżeli egzamin praktyczny nie zostanie zdany, przy następnym podejściu należy zaliczyć również część pisemną.

 

Co prawda po przekroczeniu 24 punktów karnych policja odbiera dokument, a starosta wysyła kierowcę na egzamin, niemniej jednak uprawnienie musi kierowcy zwrócić, ponieważ brak jest podstawy prawnej do wydania decyzji o zatrzymaniu uprawnienia. Wynika to z pewnej luki prawnej występującej we wskazanych przepisach. Starosta kieruje bowiem niesfornego kierowcę na egzamin, może nawet cofnąć uprawnienia, gdy kierowca egzaminu nie zda, nie może jednak zatrzymać mu prawa jazdy. To oznacza, że odebrany wcześniej przez policję dokument musi zwrócić kierowcy. A więc zasadniczo do upływu terminu, w którym kierowca musi poddać się egzaminowi, teoretycznie może on dalej jeździć. W sytuacji ponownego zatrzymania go przez policję, w tymże okresie, kolejny raz odebrane mu zostanie prawo jazdy, przesłane do starosty i tak w „koło Macieju”. A jeżeli ponowne zatrzymanie przez policję nastąpiło w czasie rutynowej kontroli, to nawet mandatu nie można nałożyć. Mandat można dostać bowiem za brak dokumentu prawa jazdy lub za jazdę bez uprawnień. A w takiej sytuacji jedno i drugie kierowca na razie jak najbardziej posiada.

 

A zatem ma Pan prawo żądania od starosty zwrotu zatrzymanego prawa jazdy, skoro żaden przepis nie pozwala staroście na jego zatrzymanie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl