Czy można zmusić współwłaściciela do sprzedaży udziałów w nieruchomości?

• Opublikowano: 04-08-2023 • Autor: Adam Dąbrowski

Teściowie są właścicielami domu letniskowego/weekendowego, który można traktować również jako całoroczny. Teściowie mają 2 dzieci (w tym moją żonę). Teściowa zmarła rok temu. Moja żona chce odkupić udziały od swojej siostry i teścia, żebyśmy byli jedynymi właścicielami nieruchomości. Jednak siostra żony albo się nie zgadza, albo podaje wygórowaną cenę. Nie chce również odkupić od nas udziałów. Czy można sądownie zmusić siostrę do odsprzedania udziałów? Kto w takim przypadku określa poprawną wartość nieruchomości? Czy w związku z tym, że chcemy odkupić nieruchomość, a teść zachowa prawo do dożywotniej opieki z naszej strony, możemy liczyć na jakąś rekompensatę (od sądu) w postaci niższej kwoty odkupu? Czy teść może sprzedać nieruchomość bez pytania córek o zgodę?

Czy można zmusić współwłaściciela do sprzedaży udziałów w nieruchomości?

Zniesienie współwłasności nieruchomości

Jako że teściowie byli małżeństwem i mieli zapewne wspólność majątkową, w skład spadku po teściowej weszła połowa wskazanej nieruchomości. Spadkobiercami byli teść, Pana żona i jej siostra. Każde po 1/3 spadku. W wyniku spadkobrania nieruchomość ta ma 3 współwłaścicieli. Teść z udziałem w całej nieruchomości 4/6 oraz Pana żona i jej siostra po 1/6. Pana żona chce nabyć udziały od siostry oraz ojca, ale siostra żony się na to nie bardzo godzi, a jeżeli już to stawia zaporowe warunki. Wskazał Pan na to, że przy odkupie od teścia zachowa on prawo do dożywotniej opieki z Państwa strony. Oznacza to, że udział teścia byłby nabywany z jednoczesnym ustanowieniem na jego rzecz prawa dożywocia.

W zaistniałej sytuacji możliwy jest zakup od teścia jego udziału w nieruchomości. Pana żona byłaby wtedy współwłaścicielką w 5/6. Skoro jej siostra byłaby drugą współwłaścicielką – nie pozostałoby nic innego jak umowne zniesienie współwłasności lub sądowe zniesienie współwłasności w ten sposób, że cała nieruchomość przypada Pana żonie i dokonuje ona spłaty swojej siostry (jej udziału w 1/6). Przy zniesieniu umownym to strony ustalają wartość całej nieruchomości oraz kwotę spłaty. Przy zniesieniu sądowym te wartości ustala sąd, a zasadniczo powołany biegły, ponieważ sąd sam z siebie nie jest fachowcem w dziedzinie wyceny nieruchomości.

Tryb zniesienia współwłasności

Tryb zniesienia współwłasności można zastosować już teraz – przy 3 współwłaścicielach. Cała nieruchomość dla Pana żony, a w zamian spłata dla siostry oraz ustanowienie prawa dożywocia dla teścia bez dodatkowej spłaty (lub ze spłatą oraz z ustanowieniem prawa dożywocia). Prawo dożywocia nie wpływa na wysokość opłat sądowych i kosztów w toku postępowania sądowego. Mniejsza spłata zależna byłaby zasadniczo od woli teścia.

Teść może sprzedać swój udział w tej nieruchomości, ale nigdy nie sprzeda całej nieruchomości, ponieważ nie jest jej jedynym właścicielem. Gdyby miał pełnomocnictwo notarialne od córek do sprzedaży, mógłby sprzedać całość w imieniu własnym oraz córek.