Pracowniczka banku wzięła pożyczkę, czy musi tłumaczyć się przed dyrektorem?

• Opublikowano: 06-08-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem pracowniczką banku na stanowisku doradca-kasjer. W grudniu wzięłam pożyczkę gotówkową w oddziale banku, umowa pożyczki została podpisana przez dyrektora oddziału (korzyści punktowych, premiowych nie miałam). W lutym 2023 r. pożyczka została spłacona wraz z odsetkami za pośrednictwem bankowości internetowej. Po spłacie pożyczki dyrektor oddziału przeanalizował historię mojego prywatnego konta bankowego, które mam w banku, w którym pracuję (nie powiedział, z jakiego powodu). Dodatkowo dyrektor pytał mnie, na jaki cel pożyczyłam pieniądze. Dostałam ustne polecenie napisania oświadczenia, w którym wyjaśnię, dlaczego wzięłam pożyczkę. Czy dyrektor może analizować historię mojego prywatnego konta? Czy muszę przedstawiać lub dokumentować cel pożyczki? Czy wymuszanie oświadczenia po spłacie pożyczki jest zgodne z prawem?

Pracowniczka banku wzięła pożyczkę, czy musi tłumaczyć się przed dyrektorem?

Wzięcie pożyczki przez pracownika banku

Sam Kodeks pracy nie upoważnia dyrektora banku jako pracodawcy do analizy historii rachunku bankowego pracownika-pożyczkobiorcy, w tym oświadczania, w jakim celu pracownik wziął pożyczkę i dokumentowania tegoż celu. Natomiast być może wzięła Pani pożyczkę w banku będącym Pani pracodawcą na jakichś zasadach szczególnych dedykowanych pracownikom tego banku, co jest możliwe i praktykowane. Być może wówczas regulamin obowiązujący pracowników wskazuje, że pracownik ma obowiązek skorzystać z pożyczki tylko na cele wskazane w takim regulaminie i że jest zobowiązany wykazać jej spożytkowanie na ten cel. Jest częstą sytuacją, że banki dla swoich pracowników oferują pożyczki preferencyjne (np. obniżenie prowizji, obniżenie marży, rezygnacja z dodatkowych zabezpieczeń).

Natomiast jeśli żaden wewnętrzny regulamin nie wskazuje, że pożyczka dla pracownika jest możliwa wyłącznie na konkretne cele, które pracownik musi udokumentować, to pracodawca nie ma podstaw, aby żądać takich informacji, tak samo, jak nie ma podstaw do analizy prywatnego konta bankowego pracownika, chyba że ów regulamin wymagał wyrażenia na to zgody.

Zalecam wystąpić do dyrektora na piśmie o wskazanie podstaw prawnych do jego żądań i działań, o ile nie znajdzie Pani takowego regulaminu i z niego nie będzie wynikał Pani obowiązek udzielenia odpowiedzi i złożenia dokumentów, jakich wymaga dyrektor.