Czy mogę zostać aresztowana po powrocie do kraju za długi?

• Autor: Marek Kowalski

Przebywam za granicą. Nie mam w Polsce meldunku ani żadnego majątku. Mój mąż pracuje na pół etatu. Ja nie pracuję. Od państwa otrzymujemy pomoc finansową. W Polsce pozostawiłam długi i mam 3 komorników na koncie. Kwota całej zaległości to ok. 10 000 zł. Co teraz mam robić? Czy mogę zostać aresztowana po powrocie do kraju?

Czy mogę zostać aresztowana po powrocie do kraju za długi?

Fot. Fotolia

Prowadzenie egzekucji za granicą?

Z opisu wnioskuje, że nie ma Pani w Polsce miejsca zamieszkania ani ośrodka swoich interesów życiowych. Zakładam, że nie uzyskuje Pani w Polsce żądnych dochodów i nie jest polskim podatnikiem. Mieszka Pani wraz z mężem za granicą.

W Polsce prowadzona jest przeciwko Pani egzekucja sądowa przez komornika. Komornik dział na zlecenie Pani wierzycieli. Samodzielnie nie ma on prawa podejmowania jakichkolwiek działań wobec dłużników – tylko na wniosek wierzyciela oraz w oparciu o posiadane przez nich tytuły wykonawcze.

O ile wierzyciel poznałby Pani adres zamieszkania za granicą, o tyle mógłby wskazać go komornikowi. Ale polski komornik nie ma prawa prowadzenia egzekucji za granicą. Mógłby jedynie wysłać Pani wezwanie do zapłaty, zawiadomienie o wszczęciu egzekucji lub o stosowanych środkach egzekucyjnych. Aby prowadzić egzekucje za granicą wierzyciel, musiałby zwrócić się do tamtejszych organów egzekucyjnych.

Czy za długi pozostawione w Polsce można być aresztowanym?

Według prawa polskiego za prywatne długi – co do zasady – nie idzie się do więzienia ani nie jest się aresztowanym. Tym bardziej na wniosek wierzyciela lub komornika. Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdyby w związku z tymi długami została Pani oskarżona o działanie na szkodę wierzyciela (lub Skarbu państwa); wtedy mogłaby zostać Pani zatrzymana celem przesłuchania, postawienia zarzutów itp.

Jeżeli nie będzie Pani nic robić, to być może dudzie do umorzenia egzekucji z urzędu (jak wierzyciel nic nie zrobi przez pół roku) lub z uwagi na bezskuteczność egzekucji. Umorzenie egzekucji daje komornikowi prawo do opłaty w wysokości 5% egzekwowanej kwoty. W tym zakresie komornik ma prawo samodzielnego działania; w praktyce więc umarza postępowanie co do wierzyciela, a kontynuuje co do swojej opłaty. Tylko w takim przypadku możliwa jest rozmowa z komornikiem o ratach (umorzeniu), ponieważ dotyczy to należności dla niego ustaleń po umorzeniu egzekucji wierzyciela i nieściągalności dłużnika.

Możliwość umorzenia długu lub rozłożenia go na raty

Może Pani podjąć rozmowy z wierzycielami na temat umorzenia długu lub rozłożenia go na raty z jednoczesnym zatrzymaniem/umorzeniem egzekucji. Z komornikiem nie prowadzi się rozmów o rozłożeniu długu wierzyciela na raty. Oznaczałoby to konieczność ujawnienia swego adresu zamieszkania, a zatem dałoby wierzycielowi wiedzę o Pani miejscu pobytu. Z drugiej strony zawsze może Pani kontaktować się telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.

Oczywiście wniosek o raty musiałby mieć podstawy w tym, że byłaby Pani wstanie je spłacać co najmniej w sposób przez siebie zaproponowany. Inaczej nie ma on sensu, a doprowadzi tylko do jeszcze gorszej Pani oceny u wierzyciela.