Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę zostać aresztowana po powrocie do kraju za długi?

Autor: Marek Kowalski • Opublikowane: 17.03.2018

Przebywam za granicą. Nie mam w Polsce meldunku ani żadnego majątku. Mój mąż pracuje na pół etatu. Ja nie pracuję. Od państwa otrzymujemy pomoc finansową. W Polsce pozostawiłam długi i mam 3 komorników na koncie. Kwota całej zaległości to ok. 10 000 zł. Co teraz mam robić? Czy mogę zostać aresztowana po powrocie do kraju?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mogę zostać aresztowana po powrocie do kraju za długi?

Fot. Fotolia

Z opisu wnioskuje, że nie ma Pani w Polsce miejsca zamieszkania ani ośrodka swoich interesów życiowych. Zakładam, że nie uzyskuje Pani w Polsce żądnych dochodów i nie jest polskim podatnikiem. Mieszka Pani wraz z mężem za granicą.

 

W Polsce prowadzona jest przeciwko Pani egzekucja sądowa przez komornika. Komornik dział na zlecenie Pani wierzycieli. Samodzielnie nie ma on prawa podejmowania jakichkolwiek działań wobec dłużników – tylko na wniosek wierzyciela oraz w oparciu o posiadane przez nich tytuły wykonawcze.

 

O ile wierzyciel poznałby Pani adres zamieszkania za granicą, o tyle mógłby wskazać go komornikowi. Ale polski komornik nie ma prawa prowadzenia egzekucji za granicą. Mógłby jedynie wysłać Pani wezwanie do zapłaty, zawiadomienie o wszczęciu egzekucji lub o stosowanych środkach egzekucyjnych. Aby prowadzić egzekucje za granicą wierzyciel, musiałby zwrócić się do tamtejszych organów egzekucyjnych.

 

Według prawa polskiego za prywatne długi – co do zasady – nie idzie się do więzienia ani nie jest się aresztowanym. Tym bardziej na wniosek wierzyciela lub komornika. Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdyby w związku z tymi długami została Pani oskarżona o działanie na szkodę wierzyciela (lub Skarbu państwa); wtedy mogłaby zostać Pani zatrzymana celem przesłuchania, postawienia zarzutów itp.

 

Jeżeli nie będzie Pani nic robić, to być może dudzie do umorzenia egzekucji z urzędu (jak wierzyciel nic nie zrobi przez pół roku) lub z uwagi na bezskuteczność egzekucji. Umorzenie egzekucji daje komornikowi prawo do opłaty w wysokości 5% egzekwowanej kwoty. W tym zakresie komornik ma prawo samodzielnego działania; w praktyce więc umarza postępowanie co do wierzyciela, a kontynuuje co do swojej opłaty. Tylko w takim przypadku możliwa jest rozmowa z komornikiem o ratach (umorzeniu), ponieważ dotyczy to należności dla niego ustaleń po umorzeniu egzekucji wierzyciela i nieściągalności dłużnika.

 

Może Pani podjąć rozmowy z wierzycielami na temat umorzenia długu lub rozłożenia go na raty z jednoczesnym zatrzymaniem/umorzeniem egzekucji. Z komornikiem nie prowadzi się rozmów o rozłożeniu długu wierzyciela na raty. Oznaczałoby to konieczność ujawnienia swego adresu zamieszkania, a zatem dałoby wierzycielowi wiedzę o Pani miejscu pobytu. Z drugiej strony zawsze może Pani kontaktować się telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.

 

Oczywiście wniosek o raty musiałby mieć podstawy w tym, że byłaby Pani wstanie je spłacać co najmniej w sposób przez siebie zaproponowany. Inaczej nie ma on sensu, a doprowadzi tylko do jeszcze gorszej Pani oceny u wierzyciela.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus 3 =

»Podobne materiały

Wyłudzanie pieniędzy od osoby leczonej psychiatrycznie

Moja mama jest emerytką, leczy się psychiatrycznie, ale choroba nie przeszkadza jej normalnie funkcjonować. Z mężem od kilkudziesięciu lat żyje w nieformalnej separacji, ale z powodów mieszkaniowych ciągle mieszkają razem. Mama jest zadłużona, komornik potrąca jej z emerytury na poczet niespłac

 

Zajęcie konta bankowego przez komornika bez wcześniejszego powiadomienia nas

Przegraliśmy sprawę z powodu zastosowania niedozwolonej klauzuli. Nie wnosiliśmy apelacji ani zażalenia, zgadzamy się z wyrokiem. Mieliśmy też zapłacić 400 zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego za stronę przeciwną. Również tego nie kwestionowaliśmy, ale sądziliśmy, że podobnie jak w przypadku ko

 

Spłata długu wobec banku poprzez firmę windykacyjną – pokwitowanie, potwierdzenie przelewu

Przestałem spłacać kredyt zaciągnięty w banku za granicą. Bank zwrócił się do firmy detektywistyczno- windykacyjnej w Polsce, by ta wyegzekwowała ode mnie należność. Chciałbym zakończyć tę sprawę i spłacić dług, przesyłając całą kwotę. Dlatego zwróciłem się z zapytaniem do wspomnianej firmy win

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »