.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy mogę zostać aresztowana po powrocie do kraju za długi?

• Autor: Marek Kowalski

Przebywam za granicą. Nie mam w Polsce meldunku ani żadnego majątku. Mój mąż pracuje na pół etatu. Ja nie pracuję. Od państwa otrzymujemy pomoc finansową. W Polsce pozostawiłam długi i mam 3 komorników na koncie. Kwota całej zaległości to ok. 10 000 zł. Co teraz mam robić? Czy mogę zostać aresztowana po powrocie do kraju?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy mogę zostać aresztowana po powrocie do kraju za długi?

Fot. Fotolia

Prowadzenie egzekucji za granicą?

 

Z opisu wnioskuje, że nie ma Pani w Polsce miejsca zamieszkania ani ośrodka swoich interesów życiowych. Zakładam, że nie uzyskuje Pani w Polsce żądnych dochodów i nie jest polskim podatnikiem. Mieszka Pani wraz z mężem za granicą.

 

W Polsce prowadzona jest przeciwko Pani egzekucja sądowa przez komornika. Komornik dział na zlecenie Pani wierzycieli. Samodzielnie nie ma on prawa podejmowania jakichkolwiek działań wobec dłużników – tylko na wniosek wierzyciela oraz w oparciu o posiadane przez nich tytuły wykonawcze.

 

O ile wierzyciel poznałby Pani adres zamieszkania za granicą, o tyle mógłby wskazać go komornikowi. Ale polski komornik nie ma prawa prowadzenia egzekucji za granicą. Mógłby jedynie wysłać Pani wezwanie do zapłaty, zawiadomienie o wszczęciu egzekucji lub o stosowanych środkach egzekucyjnych. Aby prowadzić egzekucje za granicą wierzyciel, musiałby zwrócić się do tamtejszych organów egzekucyjnych.

Czy za długi pozostawione w Polsce można być aresztowanym?

 

Według prawa polskiego za prywatne długi – co do zasady – nie idzie się do więzienia ani nie jest się aresztowanym. Tym bardziej na wniosek wierzyciela lub komornika. Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdyby w związku z tymi długami została Pani oskarżona o działanie na szkodę wierzyciela (lub Skarbu państwa); wtedy mogłaby zostać Pani zatrzymana celem przesłuchania, postawienia zarzutów itp.

 

Jeżeli nie będzie Pani nic robić, to być może dudzie do umorzenia egzekucji z urzędu (jak wierzyciel nic nie zrobi przez pół roku) lub z uwagi na bezskuteczność egzekucji. Umorzenie egzekucji daje komornikowi prawo do opłaty w wysokości 5% egzekwowanej kwoty. W tym zakresie komornik ma prawo samodzielnego działania; w praktyce więc umarza postępowanie co do wierzyciela, a kontynuuje co do swojej opłaty. Tylko w takim przypadku możliwa jest rozmowa z komornikiem o ratach (umorzeniu), ponieważ dotyczy to należności dla niego ustaleń po umorzeniu egzekucji wierzyciela i nieściągalności dłużnika.

Możliwość umorzenia długu lub rozłożenia go na raty

Może Pani podjąć rozmowy z wierzycielami na temat umorzenia długu lub rozłożenia go na raty z jednoczesnym zatrzymaniem/umorzeniem egzekucji. Z komornikiem nie prowadzi się rozmów o rozłożeniu długu wierzyciela na raty. Oznaczałoby to konieczność ujawnienia swego adresu zamieszkania, a zatem dałoby wierzycielowi wiedzę o Pani miejscu pobytu. Z drugiej strony zawsze może Pani kontaktować się telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.

 

Oczywiście wniosek o raty musiałby mieć podstawy w tym, że byłaby Pani wstanie je spłacać co najmniej w sposób przez siebie zaproponowany. Inaczej nie ma on sensu, a doprowadzi tylko do jeszcze gorszej Pani oceny u wierzyciela.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marek Kowalski
Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu