Dzień wolny za niedzielę w systemie zmianowym

Pracuje w systemie zmianowym, czasem się zdarzy, że zaczynam pracę w niedzielę o 22 do 6 rano w poniedziałek, następna zmiana poniedziałek 22 do 6 rano we wtorek, a następnie pracodawca chce mnie na rano w środę. Z racji pracy w niedzielę należy mi się dzień wolny od pracy i pracodawca, tłumacząc, że nie ma co wpisać w grafiku w wtorek wpisuje wolne za niedziele. Czy dzień wolny za niedzielę może zachodzić na dobę pracowniczą, która w tym przypadku kończy się o 22 we wtorek? Z mojej sytuacji wynika, że dzień wolny za niedzielę zaczyna się zaraz po skończeniu zmiany o 6 rano we wtorek i trwa oczywiście 24 godziny do szóstej rano w środę.

Dzień wolny za niedzielę w systemie zmianowym

Fot. Fotolia

Praca zmianowa dopuszczalna przez Kodeks pracy

Zgodnie z art. 146 ustawy Kodeks pracy praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czas pracy, w ruchu ciągłym, skróconym czasie pracy, zadaniowym czasie pracy, przerywanym czasie pracy, jak i w systemie skróconego tygodnia pracy i systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta można stosować pracę zmianową.

Ponadto praca zmianowa jest jednym z tych rodzajów prac, które są dopuszczalne w niedziele i święta. Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, wykonującemu pracę zmianową, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:

  • w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,
  • w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.

Liczenie dnia wolnego za pracę w niedzielę

W kwestii ustalania, jak liczyć ów dzień wolny w prawie pracy występują cztery różne interpretacje:

  • ministerstwo pracy uznaje, że dzień wolny to 24 godziny liczone od zakończenia poprzedniej doby pracowniczej; za takim rozumieniem dnia wolnego opowiada się także PIP,
  • druga koncepcja zakłada, że przez dzień wolny od pracy należy rozumieć dzień kalendarzowy,
  • według trzeciej koncepcji dzień wolny od pracy to 24 godziny liczone od momentu zakończenia 11-godzinnego odpoczynku dobowego, przypadającego bezpośrednio po zakończeniu przez pracownika pracy,
  • czwarta koncepcja zakłada, że dzień wolny to 24 godziny liczone od momentu zakończenia przez pracownika pracy.

Z uwagi na mnogość poglądów współegzystujących w nauce i praktyce wykładni pojęcia dnia wolnego należy uznać, że wciąż jest to sprawa sporna. Stosując inną koncepcję dnia wolnego niż prezentowana przez ministerstwo, można narazić się jedynie na wystąpienie skierowania przez inspektora pracy do pracodawcy.

Pana pracodawca przyjął ostatnią koncepcję zakładającą, ze dzień dolny to 24 godziny liczone od momentu zakończenia pracy, czyli w Pana przypadku od 6 rano we wtorek do 6 rano w środę. Nie jest to rozwiązanie niezgodne z Kodeksem pracy, bowiem – jak sam Pan widzi – interpretacji tego zagadnienia jest wiele.