Dysponowanie przez matkę majątkiem małoletniego dziecka odziedziczonym po ojcu

• Opublikowano: 13-09-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Pół roku temu zmarł mój mąż. Zostawił po sobie spadek: pieniądze oraz dom, który w formie darowizny przekazała mu matka. Spadek przypadł po połowie mnie i naszej 5-letniej córce. W związku z sytuacją gospodarczą odziedziczone pieniądze zamierzałam zainwestować, kupując małe mieszkanie pod wynajem. Natomiast sprawa się skomplikowała. Od miesiąca teściowa mnie nachodzi i dokucza, że obca kobieta mieszka na jej ojcowiźnie i że ona mi przy dziecku nie pomoże. Wobec tego chciałabym wnioskować do sądu rodzinnego o możliwość sprzedania tego domu i zakupu nowego mieszkania w mieście, aby mieć bliżej do pracy (teraz mam ok. 60 km) i do moich rodziców, którzy chętnie zajmą się córką. W związku z tym proszę o wyjaśnienie kilku spraw. W domu po mężu nadal są zameldowani teściowie i ich drugi syn, czy mogę ich wymeldować i w jaki sposób to zrobić? Odziedziczone pieniądze pozwoliłyby mi teraz tylko na zakup kawalerki w mieście, a po sprzedaży domu mogłabym sobie pozwolić na zakup większego mieszkania. Wiem, że sprawa w sądzie rodzinnym może trwać nawet rok, tymczasem mamy inflację i nie chcę, aby pieniądze leżały na koncie. Jeżeli więc kupię kawalerkę, czy to będzie to miało wpływ na przebieg sprawy w sądzie rodzinnym? Czy takie informacje sąd będzie weryfikował? Z drugiej strony wiem, że sama sobie nie poradzę z wychowaniem córki i muszę się przenieść bliżej rodziców. Co zrobić w tej sytuacji?

Dysponowanie przez matkę majątkiem małoletniego dziecka odziedziczonym po ojcu

Czynność przekraczająca zwykły zarząd majątkiem dziecka

Zgodnie z art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) „rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko”. Kodeks nie zawiera katalogu czynności, które przekraczają zwykły zarząd i tym samym wymagają zgody sądu opiekuńczego.

Niewątpliwie musi Pani uzyskać zgodę sądu rodzinnego tak na sprzedaż domu, jak i na dyspozycję środkami finansowymi jako spadkiem małoletniej.

Wymeldowanie

Pisze Pani, że w domu, który odziedziczyła Pani po mężu nadal są zameldowani teściowie i ich drugi syn oraz pyta, czy może ich wymeldować. Otóż meldunek jest czynnością administracyjną, jeśli wymienione osoby tam nie mieszkają, wymeldowanie to formalność. Aby to zrobić, wystarczy wykazać, że osoby zameldowane tam nie mieszkają.

Stosownie do art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz.388 z późn. zm. ) – organ gminy wydaje z urzędu lub na wniosek decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się.

Nie budzi obecnie żadnych wątpliwości, że zameldowanie ma charakter ściśle ewidencyjny i nie wiąże się z prawem do lokalu (por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 czerwca 2005 r., sygn. akt IV SA/Wa 627/05, publ. LEX nr 186653). Z kolei decyzja o wymeldowaniu potwierdza jedynie, iż osoba wymeldowana opuściła miejsce dotychczasowego pobytu bez dopełnienia obowiązku meldunkowego. W orzecznictwie sądowoadministracyjnym przyjmuje się natomiast, że opuszczenie miejsca pobytu stałego (opuszczenie lokalu) musi mieć charakter dobrowolny, by można było dokonać wymeldowania. W tym celu należy złożyć wniosek do gminy z prośbą o wymeldowanie. Wskazać należy, gdzie mieszkają rodzice męża i brat.

Natomiast jeśli wymienione osoby nadal mieszkają w odziedziczonym mieszkaniu – trzeba będzie dokonać eksmisji.

Inwestowanie środków pieniężnych odziedziczonymi przez małoletniego

Co do Pani planów inwestowania odziedziczonymi przez dziecko środkami pieniężnymi – musi mieć Pani zgodę sądu rodzinnego. Tak samo jak na sprzedaż domu i zadysponowanie środkami uzyskanymi ze sprzedaży. Nie wiem, ile potrwa sprawa sądowa, ale nie ominie Pani tej formalności. Po prostu prawnie nie może Pani dysponować środkami córki. Jeśli znajdują się na koncie, na jej nazwisko – nie wypłaci Pani tych środków bez zgody sądu rodzinnego. Jeśli środki nie są na nazwisko córki – sąd nie ma jak tego zweryfikować, ale proszę pamiętać, że czynność przekraczająca zwykły zarząd – jeśli nie została wcześniej uzyskana zgoda sądu opiekuńczego – jest nieważna. Przypomnę jeszcze, jak w opisanej sytuacji wyglądało dziedziczenie:

Pieniądze po mężu – stanowiące Wasz majątek wspólny w 1/2 należą do spadku. Z tego 1/2 jest Pani, a 1/2 dziecka. Ma Pani dobre intencje, sąd nie powinien wyrazić sprzeciwu, ale musi Pani uzyskać jego zgodę na sprzedaż, inwestycję środków córki i zakup nieruchomości w jej imieniu.

Umowa przedwstępna do czasu uzyskania zgody sądu rodzinnego

Proszę rozważyć taki wariant: znajduje Pani odpowiednie dla Was mieszkanie w mieście i podpisuje umowę przedwstępną, w której określi Pani sytuację – fakt oczekiwania na zgodę sądu rodzinnego, wpłaci Pani zaliczkę, zadatek, ustalając termin zakupu mieszkania – finalnej umowy na czas po uzyskaniu zgody sądu rodzinnego na sprzedaż i zakup. Być może znajdzie się sprzedający, któremu nie zależy na szybkiej transakcji. W ten sposób będzie Pani mogła się przenieść i zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe w oczekiwaniu na zgodę sądu rodzinnego.