Przekazanie udziału w nieruchomości umową darowizny

• Data: 21-03-2024 • Autor: Iryna Kowalczuk

Wspólnie z mamą i siostrą zakupiliśmy mieszkanie własnościowe oraz garaż. Obydwa zakupy zostały potwierdzone odrębnymi aktami notarialnymi, w których widnieje podział udziałów na nas troje. Transakcję opłaciliśmy w formie gotówkowej bez udziału kredytu. W jaki sposób obecnie mogę swoje udziały przekazać nieodpłatnie siostrze, tak abym nie figurował już jako współwłaściciel tych nieruchomości? Czy wiążą się z tym duże koszty notarialne? Czy koszty byłyby takie same lub porównywalne w przypadku przekazania nieodpłatnie moich udziałów niepełnoletniej córce siostry?

Przekazanie udziału w nieruchomości umową darowizny

Przekazanie siostrze udziałów w nieruchomości poprzez umowę darowizny

Najlepszym rozwiązaniem będzie więc przekazanie Pańskiego udziału w nieruchomości na rzecz siostry poprzez umowę darowizny.

Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione”.

Z treści powyższego przepisu wynika, że przeniesienie własności nieruchomości, czy też udziału w nieruchomości, w tym poprzez umowę darowizny, wymaga formy aktu notarialnego, o jakim jest mowa w ustawie Prawo o notariacie.

W dalszej kolejności należy wskazać, iż art. 91 Prawa o notariacie stanowi: „Notariusz sporządza akt notarialny, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron”.

W związku z powyższym umowa przeniesienia własności nieruchomości, czy też udziału, musi zostać sporządzona w Polsce przed notariuszem.

Koszty notarialne umowy przeniesienia własności nieruchomości

Odnośnie kosztów – opłaty notarialne będą uzależnione od wartości darowanej nieruchomości. Maksymalne stawki taksy notarialnej określone są w § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Maksymalna stawka wynosi – w zależności od wartości:

  1. do 3000 zł – 100 zł,
  2. powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł,
  3. powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł,
  4. powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł,
  5. powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł,
  6. powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł,
  7. powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – nie więcej niż 7500 zł.

Należy pamiętać, że są to stawki maksymalne. Notariusz może stosować niższe kwoty, a więc istnieje możliwość negocjacji. Każdy notariusz stosuje własne stawki. Najlepiej będzie, jeżeli przed zawarciem umowy darowizny nieruchomości skontaktuje się Pan z kilkoma notariuszami i zasięgnie informacji dotyczącej tego, jaką stawkę taksy skłonni są pobrać w Pana przypadku. Do kwot tych należy doliczyć 23% podatku VAT.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przeniesienie własności udziałów w nieruchomości na siostrę a podatek od darowizny

Nabycie własności udziału w nieruchomości w przypadku Pana siostry będzie zwolnione z podatku od darowizny na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadku i darowizny, który wskazuje, iż zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Podstawą do skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednak w Pana przypadku umowa darowizny przenosząca własność mieszkania będzie zawarta w formie aktu notarialnego, dlatego nie będzie Pana siostra musiała zgłaszać nabycia nieruchomości w urzędzie skarbowym. Wszelkich szczegółów dopilnuje bowiem sam notariusz.

Przekazanie udziałów w nieruchomości osobie małoletniej

Co się tyczy możliwości przekazania udziału w nieruchomości osobie małoletniej – to są tutaj różnice.

Przede wszystkim osobę małoletnią reprezentują w takim przypadku rodzice. Zgodnie z art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice nie mogą jednak, bez zgody sądu opiekuńczego, dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Nabycie przez dziecko własności udziału w nieruchomości jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu – nawet gdy nabycie to następuje w drodze darowizny. W związku z tym, aby dokonać darowizny, należy najpierw uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Pozostałe koszty notarialne pozostają bez zmian. Ponadto siostrzenica względem Pana nie jest zwolniona z podatku, tak więc musiałaby zapłacić od tej darowizny podatek.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład związany z rodziną: Jan i jego siostra Anna odziedziczyli po rodzicach dom na przedmieściach. Z biegiem czasu, Jan zdecydował się przeprowadzić za granicę i postanowił nieodpłatnie przekazać swoje udziały w domu Annie, aby ułatwić jej życie i zarządzanie nieruchomością. Zgłosił się do notariusza, aby sporządzić akt darowizny, który formalnie przekazał jego udziały Annie. Dzięki wcześniejszemu ustaleniu stawek notarialnych, Jan był przygotowany na koszty transakcji, które okazały się być niższe niż początkowo zakładał, dzięki negocjacjom.

Przykład dotyczący planowania przyszłości: Marek chciał zapewnić swojej niepełnoletniej siostrzenicy Julii bezpieczeństwo finansowe, decydując się na przekazanie jej udziału w swoim mieszkaniu przez darowiznę. Zdając sobie sprawę, że transakcja ta wymaga dodatkowych formalności, w tym zgody sądu opiekuńczego ze względu na niepełnoletność Julii, Marek skonsultował się z prawnikiem. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód, proces darowizny został sfinalizowany u notariusza, co zapewniło Julii udziały w nieruchomości, a Marek mógł być spokojny o jej przyszłość.

Przykład związany z minimalizacją obciążeń podatkowych: Ewa i jej brat Piotr wspólnie nabyli apartament jako inwestycję. Po kilku latach, Ewa zdecydowała się skoncentrować na innych projektach i zaoferowała Piotrowi swoje udziały w apartamencie jako darowiznę. Zanim przystąpili do formalizowania umowy, skonsultowali się z doradcą podatkowym, aby upewnić się, jak mogą zoptymalizować ewentualne obciążenia podatkowe. Dzięki temu, że darowizna odbyła się między rodzeństwem, transakcja była zwolniona z podatku od darowizn, co znacznie uprościło cały proces i zmniejszyło koszty związane z przekazaniem udziałów.

Podsumowanie

Przekazanie udziałów w nieruchomości poprzez umowę darowizny to proces wymagający formalności notarialnych oraz może wiązać się z różnymi kosztami, w zależności od wartości nieruchomości. Jest to jednak efektywne rozwiązanie umożliwiające nieodpłatne przekazanie własności, zwłaszcza między bliskimi członkami rodziny, co może również wiązać się z korzyściami podatkowymi. W przypadku darowizn na rzecz osób niepełnoletnich, konieczne jest uzyskanie dodatkowych zgód, co wymaga więcej wysiłku, lecz nadal jest możliwe do zrealizowania.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w przekazaniu udziałów w nieruchomości poprzez umowę darowizny? Nasz zespół doświadczonych prawników oferuje kompleksowe porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism, aby proces ten przebiegł sprawnie i bez zbędnych komplikacji. Skontaktuj się z nami już dziś i zadbaj o swoje interesy prawne z profesjonalistami! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
3. Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie - Dz.U. 1991 nr 22 poz. 91

4. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej - Dz.U. 2004 nr 148 poz. 1564