Kara upomnienia dla nauczyciela za niewykonanie polecenia

Zleciłam nauczycielowi uczestnictwo w wywiadzie do ewaluacji zewnętrznej. Nauczyciel nie wykonał mojego polecenia, lecz samowolnie zamienił się z innym nauczycielem i nie wziął udziału w spotkaniu. O całej sytuacji dowiedziałam się po fakcie. Mam zamiar zastosować karę upomnienia dla nauczyciela za niewykonanie polecenia. Czy w świetle opisanej sytuacji mam do tego prawo?

Kara upomnienia lub kara nagany

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

1) karę upomnienia;

2) karę nagany.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 27 lipca 1990 r. (I PRN 26/90) wina pracownika będzie z reguły występowała w formie umyślnej, choć nie można wykluczyć nieumyślnej. Bezprawność natomiast należy oceniać przez prawnie skuteczne polecenia przełożonych, a nie wyłącznie na podstawie przepisów. Jednak tylko niewykonanie przez pracownika polecenia służbowego dotyczącego pracy kwalifikuje się jako naruszenie ustalonego porządku, o którym mówi art. 108 K.p. I to może stanowić podstawę do wymierzenia pracownikowi kary regulaminowej.

Tak więc niewykonywanie poleceń pracodawcy może być, choć nie musi w konkretnych sytuacjach uznane za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy.

Zastosowanie kary

Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.

O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika.

Słowem – jeśli niewykonanie przez nauczyciela Pani polecenia naruszało organizację i porządek w procesie pracy to ma Pani prawo ukarania nauczyciela karą upomnienia z art. 108 K.p., stosując przy tym reguły opisane wyżej.