Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Różnica między kierowcą a kierującym - punkty karne

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 18.12.2016

Półtora roku temu zostałem zatrzymany, prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwości. Orzeczono wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów kat. B na okres 1 roku. Wyrok skazujący uprawomocnił się dopiero w marcu 2016 r. Miesiąc później zostałem zatrzymany przez policję za przekroczenie prędkości o 30 km/h. Zostałem skazany za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Nie otrzymałem na miejscu mandatu za przekroczenie prędkości, ale mandat został nałożony przez sąd po tym, jak upłynął mój sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Łącznie z grzywną sąd wymierzył mi punkty karne. Na dzień przekroczenia prędkości miałem na swoim koncie 20 punktów, otrzymaniem 6. Mandat plus punkty doprowadziły do przekroczenia ilości punktów i dostałem pismo z urzędu komunikacji o cofnięciu uprawnień. Czy to zgodne z prawem? Gdy doszło do przekroczenia przeze mnie obowiązującej prędkości nie byłem kierowcą ale kierującym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Różnica między kierowcą a kierującym - punkty karne

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.), ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.

 

Kierowca lub osoba posiadająca pozwolenie na kierowanie tramwajem, która kierując pojazdem naruszyła przepisy o ruchu drogowym stwierdzone mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym, otrzymuje punkty odpowiadające temu naruszeniu z dniem uprawomocnienia się rozstrzygnięcia.

 

Zgodnie z art. 2 pkt 21 Prawa o ruchu drogowym przez kierowcę rozumie się osobę uprawnioną do kierowania pojazdem silnikowym lub motorowerem. Z Pana opisu wynika, że na moment przekroczenia prędkości nie był Pan kierowcą, lecz kierującym pojazd, a to z kolei wymagało wniesienia środka odwoławczego od wydanego przez sąd „mandatu”. Zachodzi pytanie, dlaczego takiego środka odwoławczego Pan nie wniósł. Nie ulega jednak wątpliwości, że winien Pan udać się na policję, jak też do sądu ze wskazaniem, iż nałożone na Pana punkty karne są sprzeczne z prawem.

 

Ustawodawca w treści art. 98 ustawy o kierujących pojazdami posługuje się bowiem zwrotem „kierowca”, a nie „kierujący”. Definicja kierowcy jest natomiast zawarta w Prawie o ruchu drogowym. Definicja kierującego także zawarta jest w Prawie o ruchu drogowym i stanowi: kierujący – osobę, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osobę, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie. Ustawodawca zatem rozróżnia kierowcę od kierującego.

 

W mojej ocenie nie był Pan kierowcą, a kierującym. Proszę wystosować pismo do komendanta policji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - VI =

»Podobne materiały

Przewóz młodzieży szkolnej busem

Młodzież szkolna w mojej miejscowości przewożona jest busem, który ma 25 miejsc siedzących. Pojazd zabiera jednak więcej osób (ok. 35), które muszą więc całą drogę stać. Czy jest to zgodne z prawem? Dodam, że kilkakrotnie prosiłem policję o kontrolę busa oraz zgłaszałem sprawę do dyrektora szkoły –

 

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność). Czy firma ponosi kos

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »