Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak zgody na położenie instalacji w drodze stanowiącej współwłasność

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 14.05.2017

Mam działkę, na której zamierzam się budować. Równocześnie jestem współwłaścicielem drogi, która do tej działki prowadzi. Mam problem z jednym ze współwłaścicieli. Chodzi o to, że potrzebuję zgody właścicieli na wejście energetyki w celu podłączenia instalacji elektrycznej, a on żąda ode mnie 2 tys. zł za wyrażenie zgody na wykonanie prac na wspólnym terenie. Energetyka może wystąpić w tej sprawie na drogę administracyjną, ale to potrwa, a ja nie mogę czekać. Proszę o odpowiedź, czy współwłaściciel ma prawo żądać ode mnie pieniędzy? Jeśli wystąpię na drogę sądową, czy uzyskam zwrot kosztów wstrzymania inwestycji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli”.

 

Z kolei zgodnie z art. 201 K.c.: „Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności”.

 

Jak określono w uchwale Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 19 kwietnia 2002 r. III CZP 18/2002 LexPolonica nr 355124: „Instalowanie kanalizacji sanitarnej, opadowej i wodociągu na nieruchomości, będącej przedmiotem współwłasności, może mieścić się w ramach zwykłego zarządu, jeżeli nieruchomość służy współwłaścicielom wyłącznie do ułatwienia korzystania z innych nieruchomości (wspólna droga), a wymieniona na wstępie inwestycja ma na celu zwiększenie użyteczności jednej z nich.

 

Do czynności zwykłego zarządu zalicza się wszelkie czynności, mające na celu utrzymanie rzeczy w dotychczasowym stanie oraz zarządzanie nią dla umożliwienia korzystania z niej i pobierania pożytków, nie ma jednak ustawowej definicji czynności zwykłego zarządu oraz niemożliwe jest ich wyczerpujące skatalogowanie. Należy zauważyć, że w uzasadnieniu powoływanej przez Sąd Okręgowy uchwały Sądu Najwyższego z dnia 25 marca 1994 r. III CZP 182/93 OSP 1994/9 poz. 167, OSNCP 1994/7-8 poz. 146, powziętej w składzie siedmiu sędziów, wskazano, że zmiany występujące w obrębie stosunków społeczno-gospodarczych, wymuszają rozszerzanie zakresu czynności zwykłego zarządu.

 

Mając na względzie, że obecnie kanalizacja należy do urządzeń niezbędnych dla zaspokojenia potrzeb zupełnie elementarnych, można uznać, że jej instalowanie na nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny, mieści się w ramach czynności zwykłego zarządu. W konkretnej sprawie problem jest o tyle bardziej złożony, że instalacja kanalizacyjna ma być przeprowadzona przez nieruchomość objętą współwłasnością, służyć zaś ma korzystaniu z innej nieruchomości.

 

Zgodzić się trzeba z poglądem, że inwestycje, które mają na celu zwiększenie użyteczności innej nieruchomości, na ogół przekraczają zakres zwykłego zarządu, nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy wyłącznym przeznaczeniem nieruchomości jest uzyskanie przez jej właścicieli możliwości korzystania z innych nieruchomości. Wspólna nieruchomość służy współwłaścicielom wyłącznie jako droga dojazdowa do innych ich nieruchomości, toteż przeprowadzenie przez nią instalacji kanalizacyjnej pozostaje w zgodzie z jej służebnym charakterem, dlatego – jako mieszczące się w ramach służebnego przeznaczenia nieruchomości – może być uznane za czynność zwykłego zarządu. Dla oceny, czy zamierzona przez wnioskodawców inwestycja nie przekracza granic zwykłego zarządu, nie jest bez znaczenia, że z poczynionych przez Sąd pierwszej instancji ustaleń faktycznych wynika, iż użyteczność wspólnej nieruchomości jako drogi pogorszy się tylko przejściowo, na czas wykonywania na niej prac, a po wykonaniu prac, przywrócony zostanie stan poprzedni drogi.”

 

Odnosząc powyższe do Pańskiego zapytania – jeśli sąsiad sprzeciwia się inwestycji, proszę złożyć do sądu wniosek o wyrażenie zgody przez sąd albo po prostu prowadzić inwestycję. W żadnym wypadku proszę nie płacić współwłaścicielowi.

 

Niewątpliwie do ustanowienia służebności – jako czynności przekraczającej zwykły zarząd – będzie potrzebna zgoda, ale jeśli zakład energetyczny tego nie wymaga (jako warunku ustanowienia służebności) nie ma potrzeby martwić się problemem.

 

Pan jako współwłaściciel może wystąpić do sądu o wyrażenie przez sąd takiej zgody – zastąpi ona zgodę upartego współwłaściciela.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 6 =

»Podobne materiały

Czy warto udowadniać wypadek w pracy?

Pracuję w magazynie. Poparzyłem się jednym z urządzeń. Wynika to z mojego pośpiechu i nieuwagi, ale także z faktu, że sprzęt od dawna ma zepsutą podstawkę, dlatego odstawianie go na miejsce jest zawsze ryzykowne (przełożony o tym wie). Udałem się do lekarza następnego dnia, poparzenie ręki utrudnia

 

Jak odwołać komornika za alimenty?

Komornik pobiera alimenty na dzieci z mojej wypłaty. Była żona nie chce wycofać egzekucji, a ja nie posiadam zadłużenia. Jak mogę odwołać komornika za alimenty? Jakie muszę spełnić warunki, aby zawiesić lub umorzyć egzekucję?

 

Czy zaliczka powinna zostać zwrócona?

Podpisałem umowę na budowę domu i wpłaciłem zaliczkę. W umowie nie określono terminu rozpoczęcia prac, ponieważ nie było jeszcze pozwolenia na budowę. W międzyczasie dowiedziałem się, że wybrana firma jest niesolidna. Postanowiłem poszukać nowej. Czy na podstawie art. 494 K.c. zaliczka powinna

 

Zabranie prawa jazdy z powodu oskarżenia o wręczenie łapówki

Mam pytanie o zabranie prawa jazdy. Otóż zostałem wezwany do CBA w sprawie rzekomej łapówki dla egzaminatora. Ja nie wręczałem żadnych łapówek, mimo to są wobec mnie o to podejrzenia, gdyż pojawiły się nieprawidłowości w mojej dokumentacji (nie pasują daty, w jakich uczęszczałem na kurs). Zrobiono z

 

Wniosek o wymeldowanie męża z domu po rozwodzie

Złożyłam wniosek o wymeldowanie byłego męża z domu. Gdy został poinformowany o wszczęciu takiej procedury, zwrócił się do sądu o przywrócenie mu naruszonego posiadania. Co to oznacza dla mnie i co mogę zrobić, aby wniosek o wymeldowanie był skuteczny? Jesteśmy 2 lata po rozwodzie i nie mamy podziału

 

Usługi rehabilitacyjne a PKWiU

Mam gabinet rehabilitacyjny, w którym świadczę usługi rehabilitacyjne dla osób chorych. Korzystam ze zwolnienia z podatku VAT. Zamierzam jednak poszerzyć swoją działalność o usługi profilaktyczne (dla osób zdrowych) – masaże, ćwiczenia fizyczne itp. Czy takie usługi rehabilitacyjne są objęte p

 

Zmiana właściciela budynku z najemcami - aneksy do umowy, czynsz, koszty utrzymania

Zakupiłem nieruchomość wraz z lokatorami kwaterunkowymi. Czy mogę zawrzeć z nimi nowe umowy najmu lokalu mieszkalnego? Dotychczas mieli umowy z przedsiębiorstwem komunalnym oraz oświadczenie poprzedniego właściciela o zmianie właściciela. Czy należy pierwotne umowy aneksować lub wysłać zawiadomienia

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »