.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Brak zgody na położenie instalacji w drodze stanowiącej współwłasność

• Opublikowano: 14-05-2017 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mam działkę, na której zamierzam się budować. Równocześnie jestem współwłaścicielem drogi, która do tej działki prowadzi. Mam problem z jednym ze współwłaścicieli. Chodzi o to, że potrzebuję zgody właścicieli na wejście energetyki w celu podłączenia instalacji elektrycznej, a on żąda ode mnie 2 tys. zł za wyrażenie zgody na wykonanie prac na wspólnym terenie. Energetyka może wystąpić w tej sprawie na drogę administracyjną, ale to potrwa, a ja nie mogę czekać. Proszę o odpowiedź, czy współwłaściciel ma prawo żądać ode mnie pieniędzy? Jeśli wystąpię na drogę sądową, czy uzyskam zwrot kosztów wstrzymania inwestycji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Brak zgody na położenie instalacji w drodze stanowiącej współwłasność

Instalowanie kanalizacji sanitarnej, opadowej i wodociągu na nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności

Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli”.

 

Z kolei zgodnie z art. 201 K.c.: „Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności”.

 

Jak określono w uchwale Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 19 kwietnia 2002 r. III CZP 18/2002 LexPolonica nr 355124: „Instalowanie kanalizacji sanitarnej, opadowej i wodociągu na nieruchomości, będącej przedmiotem współwłasności, może mieścić się w ramach zwykłego zarządu, jeżeli nieruchomość służy współwłaścicielom wyłącznie do ułatwienia korzystania z innych nieruchomości (wspólna droga), a wymieniona na wstępie inwestycja ma na celu zwiększenie użyteczności jednej z nich.

 

Do czynności zwykłego zarządu zalicza się wszelkie czynności, mające na celu utrzymanie rzeczy w dotychczasowym stanie oraz zarządzanie nią dla umożliwienia korzystania z niej i pobierania pożytków, nie ma jednak ustawowej definicji czynności zwykłego zarządu oraz niemożliwe jest ich wyczerpujące skatalogowanie. Należy zauważyć, że w uzasadnieniu powoływanej przez Sąd Okręgowy uchwały Sądu Najwyższego z dnia 25 marca 1994 r. III CZP 182/93 OSP 1994/9 poz. 167, OSNCP 1994/7-8 poz. 146, powziętej w składzie siedmiu sędziów, wskazano, że zmiany występujące w obrębie stosunków społeczno-gospodarczych, wymuszają rozszerzanie zakresu czynności zwykłego zarządu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przeprowadzenie instalacji kanalizacyjnej przez nieruchomość objętą współwłasnością

Mając na względzie, że obecnie kanalizacja należy do urządzeń niezbędnych dla zaspokojenia potrzeb zupełnie elementarnych, można uznać, że jej instalowanie na nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny, mieści się w ramach czynności zwykłego zarządu. W konkretnej sprawie problem jest o tyle bardziej złożony, że instalacja kanalizacyjna ma być przeprowadzona przez nieruchomość objętą współwłasnością, służyć zaś ma korzystaniu z innej nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy przeprowadzenie instalacji kanalizacyjnej przez drogę będącą współwłasnością będzie przekroczeniem granic zwykłego zarządu?

Zgodzić się trzeba z poglądem, że inwestycje, które mają na celu zwiększenie użyteczności innej nieruchomości, na ogół przekraczają zakres zwykłego zarządu, nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy wyłącznym przeznaczeniem nieruchomości jest uzyskanie przez jej właścicieli możliwości korzystania z innych nieruchomości. Wspólna nieruchomość służy współwłaścicielom wyłącznie jako droga dojazdowa do innych ich nieruchomości, toteż przeprowadzenie przez nią instalacji kanalizacyjnej pozostaje w zgodzie z jej służebnym charakterem, dlatego – jako mieszczące się w ramach służebnego przeznaczenia nieruchomości – może być uznane za czynność zwykłego zarządu. Dla oceny, czy zamierzona przez wnioskodawców inwestycja nie przekracza granic zwykłego zarządu, nie jest bez znaczenia, że z poczynionych przez Sąd pierwszej instancji ustaleń faktycznych wynika, iż użyteczność wspólnej nieruchomości jako drogi pogorszy się tylko przejściowo, na czas wykonywania na niej prac, a po wykonaniu prac, przywrócony zostanie stan poprzedni drogi.”

 

Odnosząc powyższe do Pańskiego zapytania – jeśli sąsiad sprzeciwia się inwestycji, proszę złożyć do sądu wniosek o wyrażenie zgody przez sąd albo po prostu prowadzić inwestycję. W żadnym wypadku proszę nie płacić współwłaścicielowi.

 

Niewątpliwie do ustanowienia służebności – jako czynności przekraczającej zwykły zarząd – będzie potrzebna zgoda, ale jeśli zakład energetyczny tego nie wymaga (jako warunku ustanowienia służebności) nie ma potrzeby martwić się problemem.

 

Pan jako współwłaściciel może wystąpić do sądu o wyrażenie przez sąd takiej zgody – zastąpi ona zgodę upartego współwłaściciela.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Droga blokowana przez złośliwego współwłaściciela
Paweł planował budowę domu na swojej działce na obrzeżach miasta. Do działki prowadziła droga, której był współwłaścicielem razem z trzema sąsiadami. Gdy zakład energetyczny poprosił o pisemne zgody wszystkich współwłaścicieli na przeprowadzenie przyłącza, jeden z nich – pan Andrzej – zażądał 3 tysięcy złotych za podpis. Twierdził, że jego zgoda „ma swoją cenę”. Paweł nie chciał płacić i zdecydował się na drogę sądową. Po kilku miesiącach sąd wyraził zgodę zastępującą podpis pana Andrzeja. Paweł uzyskał przyłącze, ale inwestycja opóźniła się o pół roku.

 

Kanalizacja zablokowana z powodu prywatnych porachunków
Katarzyna chciała podłączyć dom do kanalizacji miejskiej. Instalacja musiała przebiegać przez część drogi współwłaścicielskiej, na której formalnie miała takie samo prawo jak pozostali. Jeden ze współwłaścicieli, były znajomy z pracy, z którym była skonfliktowana, odmawiał podpisu bez podania przyczyny. Inwestycja utknęła. Po konsultacji z prawnikiem złożyła wniosek do sądu o wyrażenie zgody w trybie art. 201 K.c. – sąd przychylił się do wniosku i Katarzyna mogła zrealizować inwestycję.

 

Woda tylko dla wybranych
Rodzina Nowaków kupiła działkę w kompleksie nowych domów jednorodzinnych. Droga była współwłasnością łącznie ośmiu właścicieli. Gdy Nowakowie złożyli wniosek o wykonanie przyłącza wodociągowego, pięciu sąsiadów podpisało zgodę bez wahania. Dwóch pozostałych jednak odmówiło – bali się, że przy pracach ciężki sprzęt uszkodzi nowo położoną nawierzchnię. Nowakowie zaproponowali pokrycie kosztów ewentualnych napraw, ale to nie pomogło. Dopiero sąd rozstrzygnął sprawę, uznając, że przeprowadzenie wodociągu mieści się w granicach zwykłego zarządu i zgoda większości współwłaścicieli jest wystarczająca.

Podsumowanie

Wykonywanie przyłączy do mediów przez drogę stanowiącą współwłasność nie musi oznaczać konieczności uzyskania jednomyślnej zgody wszystkich współwłaścicieli. Zgodnie z orzecznictwem i przepisami kodeksu cywilnego, jeśli droga służy wyłącznie jako dojazd do nieruchomości, przeprowadzenie instalacji mieści się w granicach zwykłego zarządu, a zatem wystarczy zgoda większości. W przypadku sprzeciwu jednego ze współwłaścicieli, możliwe jest uzyskanie zgody sądu, która zastąpi zgodę odmawiającego. Nie ma też podstaw do żądania przez współwłaściciela zapłaty za wyrażenie zgody na działania, które służą racjonalnemu i zgodnemu z przeznaczeniem korzystaniu ze wspólnej nieruchomości.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz podobny problem prawny lub potrzebujesz indywidualnej porady dotyczącej współwłasności, przyłączy mediów czy konfliktów z sąsiadami, zapraszamy do skorzystania z naszych porad prawnych online. Szybko i rzetelnie przeanalizujemy Twoją sytuację i wskażemy najkorzystniejsze rozwiązania. Napisz do nas – odpowiedź otrzymasz nawet w ciągu 24 godzin.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 19 kwietnia 2002 r. III CZP 18/2002
3. Uchwała Sądu Okręgowego uchwały z dnia 25 marca 1994 r. III CZP 182/93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu