Przejęcie umowy najmu mieszkania komunalnego a pobyt za granicą

• Autor: Adam Dąbrowski

Złożyłam wniosek o przejęcie umowy najmu mieszkania komunalnego po zmarłej mamie. Po kilku dniach musiałam wyjechać za granicę, a w międzyczasie dostałam wezwania do stawienia się w urzędzie w celu złożenia oświadczenia. Obecnie z powodu pandemii nie chciałabym na razie wracać do kraju. Czy urząd może na razie wstrzymać się od rozpatrywania wniosku? Na co mam się nastawić? Czy zawiadomić urząd o mojej nieobecności i jaki podać powód?

Przejęcie umowy najmu mieszkania komunalnego a pobyt za granicą

Warunki przejęcia umowy najmu

Stosownie do Kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

Warunek zasadniczy – stałe zamieszkiwanie z mamą do chwili jej śmierci w tym lokalu – jest weryfikowany przez administrację.

Wniosek o przejęcie umowy najmu a wyjazd za granicę

Wyjazd za granicę stwarza sytuacje, która nie jest okolicznością sprzyjającą. Może to być podstawą do uznania, że nie było stałego zamieszkiwania. Stawia Pani pytanie, na jakie nie ma rozwiązania prawnego.

Aktualna sytuacja epidemiczna powoduje, że kontakty osobiste są bardzo utrudnione, aczkolwiek nie możliwe. Wskazane jest sprawdzenie na stronie urzędu, jakie są procedury załatwiania takiej sprawy obecnie.

Brak jakiejkolwiek reakcji na wezwanie może skłonić urząd do odmowy uznania, że doszło do wstawienia w najem przez Panią. Niewykluczone, że nie odezwanie się skłoni urząd do zawieszenia postępowania z urzędu.

Podawanie przyczyny nieobecności zawsze stwarza niebezpieczeństwo. Jak będzie faktyczna (wyjazd za granicę), to niezbędne jest odpowiednie uzasadnienie wyjazdu oraz niemożności powrotu, tak by nie powstało wrażenie, że nie mieszka Pani i nie mieszkała z mamą. Jak będzie inna niż faktyczna, to także nie jest to zbyt rozsądne.

Może Pani, powołując się na Cornawirusa, zawnioskować o zawieszenie postępowania na np. 3–4 miesiące, gdy Pani osobista wizyta nie będzie dla Pani zagrożeniem związanym z możliwością zarażenia się.

Ewentualnie drogą mailową zapytać, czy biorąc pod uwagę aktualny stan, mogłaby Pani złożyć oświadczenie drogą elektroniczną lub przesłać jego zdjęcie. Urząd nie musi, ale może się na to zgodzić.