Zatrudnienie w przedszkolu na zastępstwo a urlop

Jestem zatrudniona w przedszkolu (jako dyplomowany nauczyciel) na umowie zastępstwo od 01.09.2013 „na czas nieobecności nauczyciela”. Dnia 6 czerwca po odbytym urlopie macierzyńskim i wybraniu zaległego urlopu powinna wrócić do pracy osoba zastępowana. Dowiedziałam się jednak, że planuje do końca czerwca skorzystać z urlopu zdrowotnego (albo jakiegoś innego potwierdzonego przez lekarza). W związku z czym moja umowa „przedłuża” się do tego czasu, ale co z moim urlopem i jaki ekwiwalent, o ile w ogóle, mi przysługuje, bo już nie zdążę wybrać urlopu przed wakacjami? Czy powinnam szukać nowej pracy, jeżeli koleżanka, którą zastępuję, planuje zajść w ciążę, co wtedy z moją umową i wakacjami?

Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkołach nieferyjnych przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopowym.

Wymiar urlopu dla nauczycieli placówek nieferyjnych jest stały i wynosi 35 dni roboczych w danym roku. Udzielany jest zgodnie z planem urlopowym.

W przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego nauczycielowi zatrudnionemu w placówce nieferyjnej przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego. Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

Przy ustalaniu wymiaru urlopu w tej sytuacji:

  • kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi,
  • niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca,
  • niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Podsumowując – nauczyciele szkół i placówek nieferyjnych, a do takich zalicza się przedszkole, wykorzystują urlop wypoczynkowy zgodnie z planem urlopowym, a nie jak nauczyciele szkół feryjnych w czasie ferii. Tak więc to, że Pani przed wakacjami zakończy pracę, nie oznacza, że urlop, a więc i ekwiwalent za niego, Pani nie będzie przysługiwał.

W takim wypadku ekwiwalent oblicza się proporcjonalnie do przepracowanego okresu i wymiaru etatu. Z pytania nie wynika, od kiedy została Pani zatrudniona, ale domniemywam, że od 1 września i że w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli tak – do lipca, gdy wróci osoba zastępowana – będzie Pani miała prawo do 10/12 z 35 dni urlopu. Jeśli zatrudniona Pani była w innym okresie albo jeśli umowa się przedłuży lub jeśli wykorzysta Pani choć część urlopu, to ten wymiar się zmniejszy/zwiększy. Obecnie przy założeniu pełnego etatu i pracy do 1 lipca przysługuje Pani 30 dni urlopu.

Jeśli zastępowana koleżanka zajdzie w ciążę i nie powróci w międzyczasie do pracy, wówczas Pani umowa się przedłuży. Jeśli jednak koleżanka wróci choćby na jeden dzień, wówczas Pani umowa wygaśnie i w razie kolejnej nieobecności koleżanki dyrektor będzie mógł Panią ponownie zatrudnić.