.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zatrudnienie w przedszkolu na zastępstwo a urlop

Jestem zatrudniona w przedszkolu (jako dyplomowany nauczyciel) na umowie zastępstwo od 01.09.2013 „na czas nieobecności nauczyciela”. Dnia 6 czerwca po odbytym urlopie macierzyńskim i wybraniu zaległego urlopu powinna wrócić do pracy osoba zastępowana. Dowiedziałam się jednak, że planuje do końca czerwca skorzystać z urlopu zdrowotnego (albo jakiegoś innego potwierdzonego przez lekarza). W związku z czym moja umowa „przedłuża” się do tego czasu, ale co z moim urlopem i jaki ekwiwalent, o ile w ogóle, mi przysługuje, bo już nie zdążę wybrać urlopu przed wakacjami? Czy powinnam szukać nowej pracy, jeżeli koleżanka, którą zastępuję, planuje zajść w ciążę, co wtedy z moją umową i wakacjami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkołach nieferyjnych przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopowym.

 

Wymiar urlopu dla nauczycieli placówek nieferyjnych jest stały i wynosi 35 dni roboczych w danym roku. Udzielany jest zgodnie z planem urlopowym.

 

W przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego nauczycielowi zatrudnionemu w placówce nieferyjnej przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego. Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

 

Przy ustalaniu wymiaru urlopu w tej sytuacji:

 

  • kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi,
  • niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca,
  • niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

 

Podsumowując – nauczyciele szkół i placówek nieferyjnych, a do takich zalicza się przedszkole, wykorzystują urlop wypoczynkowy zgodnie z planem urlopowym, a nie jak nauczyciele szkół feryjnych w czasie ferii. Tak więc to, że Pani przed wakacjami zakończy pracę, nie oznacza, że urlop, a więc i ekwiwalent za niego, Pani nie będzie przysługiwał.

 

W takim wypadku ekwiwalent oblicza się proporcjonalnie do przepracowanego okresu i wymiaru etatu. Z pytania nie wynika, od kiedy została Pani zatrudniona, ale domniemywam, że od 1 września i że w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli tak – do lipca, gdy wróci osoba zastępowana – będzie Pani miała prawo do 10/12 z 35 dni urlopu. Jeśli zatrudniona Pani była w innym okresie albo jeśli umowa się przedłuży lub jeśli wykorzysta Pani choć część urlopu, to ten wymiar się zmniejszy/zwiększy. Obecnie przy założeniu pełnego etatu i pracy do 1 lipca przysługuje Pani 30 dni urlopu.

 

Jeśli zastępowana koleżanka zajdzie w ciążę i nie powróci w międzyczasie do pracy, wówczas Pani umowa się przedłuży. Jeśli jednak koleżanka wróci choćby na jeden dzień, wówczas Pani umowa wygaśnie i w razie kolejnej nieobecności koleżanki dyrektor będzie mógł Panią ponownie zatrudnić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu