Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie w przedszkolu na zastępstwo a urlop

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 05.02.2019

Jestem zatrudniona w przedszkolu (jako dyplomowany nauczyciel) na umowie zastępstwo od 01.09.2013 „na czas nieobecności nauczyciela”. Dnia 6 czerwca po odbytym urlopie macierzyńskim i wybraniu zaległego urlopu powinna wrócić do pracy osoba zastępowana. Dowiedziałam się jednak, że planuje do końca czerwca skorzystać z urlopu zdrowotnego (albo jakiegoś innego potwierdzonego przez lekarza). W związku z czym moja umowa „przedłuża” się do tego czasu, ale co z moim urlopem i jaki ekwiwalent, o ile w ogóle, mi przysługuje, bo już nie zdążę wybrać urlopu przed wakacjami? Czy powinnam szukać nowej pracy, jeżeli koleżanka, którą zastępuję, planuje zajść w ciążę, co wtedy z moją umową i wakacjami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkołach nieferyjnych przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopowym.

 

Wymiar urlopu dla nauczycieli placówek nieferyjnych jest stały i wynosi 35 dni roboczych w danym roku. Udzielany jest zgodnie z planem urlopowym.

 

W przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego nauczycielowi zatrudnionemu w placówce nieferyjnej przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego. Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

 

Przy ustalaniu wymiaru urlopu w tej sytuacji:

 

  • kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi,
  • niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca,
  • niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

 

Podsumowując – nauczyciele szkół i placówek nieferyjnych, a do takich zalicza się przedszkole, wykorzystują urlop wypoczynkowy zgodnie z planem urlopowym, a nie jak nauczyciele szkół feryjnych w czasie ferii. Tak więc to, że Pani przed wakacjami zakończy pracę, nie oznacza, że urlop, a więc i ekwiwalent za niego, Pani nie będzie przysługiwał.

 

W takim wypadku ekwiwalent oblicza się proporcjonalnie do przepracowanego okresu i wymiaru etatu. Z pytania nie wynika, od kiedy została Pani zatrudniona, ale domniemywam, że od 1 września i że w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli tak – do lipca, gdy wróci osoba zastępowana – będzie Pani miała prawo do 10/12 z 35 dni urlopu. Jeśli zatrudniona Pani była w innym okresie albo jeśli umowa się przedłuży lub jeśli wykorzysta Pani choć część urlopu, to ten wymiar się zmniejszy/zwiększy. Obecnie przy założeniu pełnego etatu i pracy do 1 lipca przysługuje Pani 30 dni urlopu.

 

Jeśli zastępowana koleżanka zajdzie w ciążę i nie powróci w międzyczasie do pracy, wówczas Pani umowa się przedłuży. Jeśli jednak koleżanka wróci choćby na jeden dzień, wówczas Pani umowa wygaśnie i w razie kolejnej nieobecności koleżanki dyrektor będzie mógł Panią ponownie zatrudnić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 3 =

»Podobne materiały

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla absolwenta studiów, który kilka lat pracował

Okresy mojej nauki: technikum (1997-2002), studium policealne (2002-2004), studia (2004-2008). Okresy pracy: 2002-2004 oraz 2007-2008 (firma X), 2008-2009 (firma Y), 2009 do teraz (firma Z). Jaki powinien być w tej sytuacji wymiar urlopu wypoczynkowego? Prosiłbym o dokładne przeanalizowanie

Urlop okolicznościowy a urlop wypoczynkowy

3 marca 2008 r. urodziło mi się dziecko. Przebywałem wówczas na urlopie wypoczynkowym, ustalonym do 7 marca 2008 r. Następnie na okres od 5 do 18 marca dostałem zwolnienie z tytułu opieki nad żoną. Pracodawca poinformował mnie, że mój urlop wypoczynkowy jest nadrzędny i go tracę, zaś

Urlop zdrowotny nauczyciela pracującego w szkole niepublicznej

Czy w szkole niepublicznej można wprowadzić w regulaminie zapis pozwalający na udzielenie urlopu zdrowotnego nauczycielowi po 7 latach pracy, niezależnie od jego wymiaru czasu pracy?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »