Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzasadnienie pozwu o rozwód bez orzekania winy

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 19.05.2008

Moja żona złożyła pozew rozwodowy bez orzekania o winie (z czym się zgadzam), jednak w uzasadnieniu przedstawiła wszystko w sposób bardzo jednostronny. Wygląda to tak, jakbym był winny. Żona przyznała mi rację i chciała zmienić treść uzasadnienia, ale okazało się, że jest to niemożliwe. Dowiedziała się także, że nie ma to większego znaczenia. Mam obawy, że może być inaczej. Czy powinienem dążyć do zmiany treści uzasadnienia? Dodam, że nie mamy dzieci, a majątek został podzielony.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uzasadnienie pozwu o rozwód bez orzekania winy

Pozew o rozwód bez orzekania o winie

Jeżeli Pana żona złożyła pozew o rozwód bez orzekania o winie, a Pan wyrazi na to zgodę, sąd nie będzie ustalał, kto ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego.

 

Jako że nie mają Państwo dzieci, sąd nie będzie musiał przeprowadzać postępowania w celu wydania orzeczeń odnośnie władzy rodzicielskiej i alimentów. Z tego powodu rozwód może zostać orzeczony już na pierwszej rozprawie. W przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie twierdzenia Pana żony nie będą brane pod uwagę.

Uzasadnienie pozwu o rozwód bez orzekania o winie

Pracownicy sądu mieli rację o tyle, że faktycznie najważniejsze jest to, czego strona żąda (orzeczenia rozwodu) oraz to, co powiedzą Państwo na rozprawie. To, co jest napisane w uzasadnieniu pozwu o rozwód bez orzekania winy, nie jest może nieważne, ale Pana żona na rozprawie może zmienić te twierdzenia. Jeżeli jednak zgodzi się Pan na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie którejkolwiek ze stron, to – jak już wspomniałem wcześniej – sąd nie będzie wnikał, kto jest winnym rozkładu pożycia małżeńskiego.

 

Musi Pan również pamiętać, iż twierdzenia żony nie zostały niczym udowodnione. Jeżeli chciałaby ona, aby sąd je uwzględnił np. w sytuacji gdyby żądała orzeczenia o winie, to te twierdzenia, aby zostały uwzględnione przez sąd podczas wydawania wyroku, musiałaby udowodnić, np. przedstawiając stosowne dokumenty, powołując świadków itp.

Czy można zmienić uzasadnienie pozwu o rozwód?

Pan nie ma żadnej możliwości zmienić uzasadnienia pozwu, ponieważ są w nim zawarte twierdzenia żony. Nie musi się Pan obawiać, że uzasadnienie tego pozwu zostanie wykorzystane przeciwko Panu.

 

Jeżeli jednak ma Pan wątpliwości, może Pan złożyć w sądzie odpowiedź na pozew, w której zgodzi się Pan na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, a także zaprzeczy Pan twierdzeniom żony zawartym w uzasadnieniu pozwu.

 

Odpowiedź na pozew może zostać złożona do pierwszej rozprawy, chyba że sąd zobowiąże Pana do złożenia odpowiedzi na pozew w innym terminie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - VII =

»Podobne materiały

Całkowita niezdolność do pracy a rozwiązanie umowy o pracę

Od ponad 7 lat jestem pracownikiem, jednak od roku przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym, które właśnie skończyło się. Obecnie czekam na decyzję z ZUS. Posiadam orzeczenie lekarskie o całkowitej niezdolności do pracy. Czy teraz na podstawie orzeczenia mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzeni

 

Wniosek o rozwód bez orzekania o winie

Chciałabym złożyć wniosek o rozwód. Zależy nam, by rozwód orzeczono już na pierwszej rozprawie, bez orzekania o winie. Mamy małoletnie dziecko – czy możemy nadal oboje mieć prawa rodzicielskie? Czy na wniosku o rozwód bez orzekania o winie musimy podpisać się oboje?

 

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty od byłej żony

Jestem rok po rozwodzie. Czy mój były mąż, który żyje od kilku lat z konkubiną, ma prawo domagać się ode mnie alimentów? Dodam, że rozwód dostaliśmy bez orzekania o winie.  

 

Odmowa bycia kuratorem osoby częściowo ubezwłasnowolnionej

Wyprowadziłem się z domu zaraz po uzyskaniu pełnoletności. Z dzieciństwa i młodości mam koszmarne wspomnienia związane z moim ojcem, który przez lata znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną i dziećmi. Teraz, po 20 latach od ostatniego spotkania z tym człowiekiem, otrzymałem pismo z są

 

Pozew o rozwód z winy małżonka - krok po kroku

Nie wiem, jak napisać pozew o rozwód z winy małżonka, który mnie zdradza. Oprócz tego mamy zajęcie komornicze za długi na mieszkaniu i za kredyty, które były tylko na męża. Pracuje tylko on, ja zajmuję się domem. Proszę o pomoc, krok po kroku jak to zrobić, bo nie mam pojęcia, jak się do tego zabrać

 

Mąż nie chce dokładać się na wydatki rodziny - co zrobić?

Mój mąż pracuje za granicą i zarabia dużo pieniędzy, niestety niechętnie i w małym procencie wydaje te pieniądze na dom i dzieci. Płaci za media, ale to tyle. Mamy czworo dzieci, córka chce studiować, co łączy się z dodatkowymi wydatkami. Mąż nie chce dokładać się na wydatki rodziny, oraz finansować

 

Współwłasność gruntu i zgoda na rozbudowę budynków

Jestem współwłaścicielem gruntów (jednym z piętnastu), na których postawione są budynki. Dwa z nich wybudowałem ja, jestem więc ich właścicielem. Zgodnie z planem zagospodarowania mogę zrobić nadbudowę. Czy potrzebuję na to zgody pozostałych współwłaścicieli działki?  

 

Kupno złomu złota a zapłata PCC 2%

Mam pytanie dotyczące skupu złomu złota od klientów indywidualnych pow. 1000 zł. Podczas operacji skupu złoto jest przetapiane z postaci np. pierścionka, łańcuszka do kulki złomu złota o określonej próbie. Następnie wystawiam potwierdzenie sprzedaży bez konieczności wpisywania danych osoby sprzedają

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »