.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzasadnienie pozwu o rozwód bez orzekania winy

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 19.05.2008

Moja żona złożyła pozew rozwodowy bez orzekania o winie (z czym się zgadzam), jednak w uzasadnieniu przedstawiła wszystko w sposób bardzo jednostronny. Wygląda to tak, jakbym był winny. Żona przyznała mi rację i chciała zmienić treść uzasadnienia, ale okazało się, że jest to niemożliwe. Dowiedziała się także, że nie ma to większego znaczenia. Mam obawy, że może być inaczej. Czy powinienem dążyć do zmiany treści uzasadnienia? Dodam, że nie mamy dzieci, a majątek został podzielony.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uzasadnienie pozwu o rozwód bez orzekania winy

Pozew o rozwód bez orzekania o winie

Jeżeli Pana żona złożyła pozew o rozwód bez orzekania o winie, a Pan wyrazi na to zgodę, sąd nie będzie ustalał, kto ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego.

 

Jako że nie mają Państwo dzieci, sąd nie będzie musiał przeprowadzać postępowania w celu wydania orzeczeń odnośnie władzy rodzicielskiej i alimentów. Z tego powodu rozwód może zostać orzeczony już na pierwszej rozprawie. W przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie twierdzenia Pana żony nie będą brane pod uwagę.

Uzasadnienie pozwu o rozwód bez orzekania o winie

Pracownicy sądu mieli rację o tyle, że faktycznie najważniejsze jest to, czego strona żąda (orzeczenia rozwodu) oraz to, co powiedzą Państwo na rozprawie. To, co jest napisane w uzasadnieniu pozwu o rozwód bez orzekania winy, nie jest może nieważne, ale Pana żona na rozprawie może zmienić te twierdzenia. Jeżeli jednak zgodzi się Pan na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie którejkolwiek ze stron, to – jak już wspomniałem wcześniej – sąd nie będzie wnikał, kto jest winnym rozkładu pożycia małżeńskiego.

 

Musi Pan również pamiętać, iż twierdzenia żony nie zostały niczym udowodnione. Jeżeli chciałaby ona, aby sąd je uwzględnił np. w sytuacji gdyby żądała orzeczenia o winie, to te twierdzenia, aby zostały uwzględnione przez sąd podczas wydawania wyroku, musiałaby udowodnić, np. przedstawiając stosowne dokumenty, powołując świadków itp.

Czy można zmienić uzasadnienie pozwu o rozwód?

Pan nie ma żadnej możliwości zmienić uzasadnienia pozwu, ponieważ są w nim zawarte twierdzenia żony. Nie musi się Pan obawiać, że uzasadnienie tego pozwu zostanie wykorzystane przeciwko Panu.

 

Jeżeli jednak ma Pan wątpliwości, może Pan złożyć w sądzie odpowiedź na pozew, w której zgodzi się Pan na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, a także zaprzeczy Pan twierdzeniom żony zawartym w uzasadnieniu pozwu.

 

Odpowiedź na pozew może zostać złożona do pierwszej rozprawy, chyba że sąd zobowiąże Pana do złożenia odpowiedzi na pozew w innym terminie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton