Poradnia małżeńska w trakcie postępowania rozwodowego

• Autor: Elżbieta Gołąb

Moja partnerka jest w trakcie rozwodu. Na pierwszej sprawie sąd nakazał małżonkom udać się do poradni psychologicznej, gdzie z kolei zalecono im poradnię małżeńską. Z partnerką mieszkałem już pół roku, niedawno się wyprowadziła, ale teraz znów ze mną zamieszkała. Czy musi chodzić do tej poradni małżeńskiej, skoro jest pewna, że to ze mną chce spędzić resztę życia?

Poradnia małżeńska w trakcie postępowania rozwodowego

Czy osoba starająca się o rozwód musi chodzić do poradni małżeńskiej i uczestniczyć w mediacjach?

Pańska partnerka jest w trakcie postępowania rozwodowego. Według obowiązującego obecnie stanu posiedzenia pojednawcze zostały zniesione, a to dlatego, że próba pogodzenia zwaśnionych małżonków (niepotrzebnie przedłużało to sprawę) została zastąpiona mediacjami, które nie są obowiązkowe. Podczas postępowania rozwodowego dopuszczalne jest skierowanie małżonków do poradni, ponieważ sąd ma z urzędu obowiązek zbadać, czy nie istnieją szanse pojednania pomiędzy małżonkami.

W sytuacji, gdy sąd widzi szansę na pogodzenie małżonków, mogą oni zostać skierowani (za ich zgodą) na mediacje, które są prowadzone przez doświadczonych psychologów – czyli sąd skierował Pańską partnerkę i jej męża za ich zgodą na mediację, którą prowadził psycholog.

Skierowanie małżonków na mediacje przez sąd w czasie postępowania rozwodowego

Nie wiem, jakie były wnioski z mediacji, ale z tego, co mogę wywnioskować z Pańskiego lakonicznego opisu, wydaje mi się, że psycholog prowadzący mediację uznał, że między małżonkami jest możliwość porozumienia i poprawy wzajemnych relacji, lecz powinni uczęszczać do poradni małżeńskiej w celu przezwyciężania kryzysu małżeńskiego i rozwiązania konfliktów.

W związku z powyższym polecenie sądu co do skierowania na mediacje zostało wykonane.

Pańska partnerka nie ma obowiązku uczęszczania do poradni małżeńskiej (zresztą nie można nikogo do tego zmusić) – to było tylko zdanie psychologa, że takie postępowanie byłoby korzystne dla tego małżeństwa (bo może stwierdzili, że rozkład pożycia nie jest jednak trwały i jest szansa na ponowne odbudowanie więzi między małżonkami).

Sąd jednak w ocenie, czy zachodzą przesłanki do orzeczenia rozwodu (trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego), będzie kierował się także opinią wynikającą z mediacji (czy te przesłanki występują). Pańska partnerka może jednak powołać się na to, że w chwili przeprowadzenia mediacji sytuacja była inna, niż jest obecnie – czego wyrazem jest ponowne zamieszkanie z Panem.