Jak się bronić w sprawie rozwodowej?

• Opublikowano: 23-04-2022 • Autor: Dariusz Kostyra

W 2004 r. rozstałem się z żoną. Mamy 11-letnią córkę, na którą płacę regularnie alimenty, wysyłam też dodatkowo pewne kwoty na wakacje i początek roku szkolnego. Na pozór byliśmy normalną rodziną, nie było miedzy nami wielkich kłótni czy rękoczynów, po prostu moje uczucia do tej kobiety wygasły. Po kilku miesiącach poznałem inną kobietę, dotąd jesteśmy razem, mamy syna. Żona upiera się, by rozwód był wyłącznie z mojej winy, chce ode mnie wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy, a ja takimi nie dysponuję. W 2005 r. odbyła się pierwsza sprawa rozwodowa, ale została oddalona – sad uznał, że dla dobre dziecka może miedzy nami się jeszcze ułoży. Chciałbym się dowiedzieć, jakie mam szanse, aby uzyskać rozwód bez orzekania o winie lub by wina była obustronna. A gdybym jednak został uznany za winnego rozkładu pożycia, jakie wiążą się z tym konsekwencje? Myślę, że bez pomocy adwokata sobie nie poradzę, dlatego chciałbym wiedzieć jeszcze, jakie są koszty adwokackie?

Jak się bronić w sprawie rozwodowej?

Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez orzeczenia o winie?

Zgodnie z art. 57 K.r.io. na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Jeśli nie dojdzie Pan z małżonką do porozumienia, wtedy sąd będzie orzekał o winie. Z opisu sytuacji Pana małżeństwa nie widzę podstaw do orzeczenia Pana wyłącznej winy rozkładu pożycia.

Jak słusznie zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 marca 2003 r. (II CKN 1270/00), dla ustalenia, w myśl art. 57 § 1 K.r.o., który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego, istotne są zachowania małżonków, które miały miejsce przed jego zastosowaniem, tylko one bowiem, stosownie do art. 361 § 1 K.c., mogą być uznane za przyczynę rozkładu i ocenione jako zawinione spowodowanie rozkładu pożycia – oznacza to, iż sąd będzie oceniał jedynie powody Państwa rozstania sprzed roku 2004, nie będzie np. ważne dla orzekania o winie, czy któryś z małżonków wyprowadził się, czy też żyje w nowym związku.

Skutki rozwodu z orzeczeniem o winie

Nie sugeruję również, aby zbyt pochopnie godził się Pan na orzeczenie Pana wyłącznej winy dla tzw. świętego spokoju – taka decyzja może mieć wpływ na Pana sytuację finansową do końca życia. Warto bronić się w sprawie rozwodowej. Zgodnie bowiem z art. 60 K.r.io., jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd – na żądanie małżonka niewinnego – może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie lub z orzeczeniem winy obustronnej małżonek rozwiedziony (który znajduje się w niedostatku) może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego – co do zasady obowiązek ten wygasa w ciągu 5 lat od chwili orzeczenia rozwodu.

Koszt reprezentacji w tego typu sprawach wynosi około 4000 zł. Osobiście wydaje mi się, iż na sprawie da Pan sobie radę sam, ewentualnie może Pan skorzystać z pomocy prawnika przy sporządzaniu pism procesowych.