Odpowiedź na pismo otrzymane z sądu w sprawie spadkowej

• Data: 31-12-2023 • Autor: Karolina Grygorcewicz

Mieszkam na stałe za granicą. Na adres mojej mamy przyszło pismo z sądu rejonowego zaadresowane na mnie, które dotyczy postępowania spadkowego po śmierci mojej ciotki. Mam siedem dni na odpowiedź. Jak odpowiedzieć w takiej sytuacji? Mailem czy pocztą, gdy będę przebywał w Polsce? Czy można przedłużyć ten termin?

Odpowiedź na pismo otrzymane z sądu w sprawie spadkowej

Przedłużenie terminu zobowiązania sądowego

Co do zasady termin do wykonania zobowiązania sądowego może być przedłużony z ważnej przyczyny. Zgodnie bowiem z art. 166 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.) – „Przewodniczący może z ważnej przyczyny przedłużyć lub skrócić termin sądowy na wniosek zgłoszony przed upływem terminu, nawet bez wysłuchania strony przeciwnej”.

Niemniej, w mojej ocenie, nie ma w Pana sprawie takiej konieczności.

Odpowiedź na pismo otrzymane z sądu

W pierwszej kolejności proszę napisać pismo w tej sprawie (tj. oświadczenie zgodnie z zobowiązaniem sądowym), podpisać je, zeskanować i w formie skanu przesłać na adres e-mail konkretnego wydziału sądowego, a w treści e-maila powołać się na przyczynę złożenia pisma w taki sposób, czyli wskazać, że mieszka Pan na stałe za granicą.

Po przesłaniu e-maila (wraz z załącznikiem w postaci oświadczenia) proszę zadzwonić do tego wydziału sądowego z prośbą o potwierdzenie otrzymania wiadomości e-mail z załącznikiem i pytaniem, czy taka forma będzie wystarczająca w tej sprawie, z uwagi na to, że przebywa Pan poza granicami kraju. Ważne, żeby zrobił Pan to w terminie siedmiodniowym od dnia odbioru pisma z sądu przez Pana mamę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przesłanie pisma drogą pocztową

Jeśli sąd w trakcie rozmowy telefonicznej poinformuje Pana, że taka forma pisma jest skutecznie doręczona – zamyka to temat. Jeśli jednak sąd uzna, że konieczne jest tradycyjne przesłanie pisma drogą pocztową, żeby mieć pewność, że pismo dotrze do sądu, przesłałabym podpisane przez Pana oświadczenie pocztą Pana mamie (listem poleconym, w wersji priorytetowej), a następnie Pana mama złożyłaby (lub przesłała również pocztą) Pana oświadczenie do właściwego sądu (listem poleconym, w wersji priorytetowej).

Niezależnie od powyższego nadałabym również pismo pocztą tradycyjną z miejsca, w którym Pan aktualnie przebywa. Może Pan również w formie telefonicznej w sądzie zaproponować takie rozwiązanie, proszę pamiętać, że termin siedmiodniowy będzie zachowany, jeśli w tym czasie pismo zostanie złożone bezpośrednio w sądzie lub nadane w placówce pocztowej (data stempla pocztowego).

Kontakt z sądem pozwoli Panu ustalić najbezpieczniejszą formę doręczenia pisma, ponieważ w sądach panują często różne praktyki i niektóre formy przesłania pisma są akceptowalne, a niektóre nie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›