Jak sprostować akt stanu cywilnego?

• Data: 05-01-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Jestem cudzoziemką. Mój syn urodził się w Polsce. Podczas nadawania mu imienia i nazwiska w urzędzie stanu cywilnego zastosowano transliterację, która wpłynęła na zapis jego imienia i nazwiska, a także imienia i nazwiska ojca oraz matki. Teraz zapisy w akcie cywilnym są niezgodne z imionami i nazwiskami w innych dokumentach (paszportach). Jak można to sprostować?

Jak sprostować akt stanu cywilnego?

Sprostowanie aktu stanu cywilnego

Uprzejmie informuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na pytanie jest ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 1378).

Zgodnie z art. 35 ust. 1 wskazanej ustawyakt stanu cywilnego, który zawiera dane niezgodne z danymi zawartymi w aktach zbiorowych rejestracji stanu cywilnego lub z innymi aktami stanu cywilnego, o ile stwierdzają one zdarzenie wcześniejsze i dotyczą tej samej osoby lub jej wstępnych, albo z zagranicznymi dokumentami stanu cywilnego, podlega sprostowaniu przez kierownika urzędu stanu cywilnego, który go sporządził”.

Instytucja sprostowania aktu stanu cywilnego służy dwóm zasadniczym celom. Pierwszy z nich to doprowadzenie do prawidłowej treści aktu. Drugi cel pokrywa się z zamysłem ustawodawcy wyrażonym w całej ustawie – Prawo o aktach stanu cywilnego. Jest nim – związane ściśle z pierwszym celem – zachowanie trwałości aktu stanu cywilnego. Instytucja sprostowania chroni przed koniecznością derogacji aktu stanu cywilnego i sporządzenia w jego miejsce nowego, poprawnego pod względem treści aktu. Procedura administracyjna, a więc sprostowanie aktu stanu cywilnego przez kierownika urzędu stanu cywilnego, możliwa jest w sytuacji, kiedy spełnione zostaną przesłanki określone przez ustawodawcę w ustępie 1 komentowanego przepisu. W tym trybie sprostowaniu podlega więc akt, który zawiera dane niezgodne z danymi zawartymi w aktach zbiorowych rejestracji stanu cywilnego lub z innymi aktami stanu cywilnego, o ile stwierdzają one zdarzenie wcześniejsze i dotyczą tej samej osoby lub jej wstępnych, albo z zagranicznymi dokumentami stanu cywilnego. Tak więc akt stanu cywilnego nie zostanie sprostowany na podstawie dokumentu tożsamości (paszport, dowód osobisty), ponieważ ustawodawca nie wymienił takiego dokumentu wśród podstaw sprostowania. Wymaga odnotowania, że sprostowanie aktu stanu cywilnego w tym trybie przybiera charakter czynności materialno-technicznej.

Biorąc jednak pod uwagę, z jakimi dokumentami niezgodny jest wystawiony akt stanu cywilnego, niestety w Pani przypadku nie będzie możliwości zastosowania tego trybu postępowania, tj. trybu administracyjnego.

Wniosek do sądu powszechnego

Drugim trybem, który może być zastosowany w sprawie, jest złożenie wniosku do sądu powszechnego w celu sprostowania aktu stanu cywilnego. Procedurę tę opisuje art. 36 ustawy, zgodnie z którym „Sprostowania aktu stanu cywilnego dokonuje sąd w postępowaniu nieprocesowym, na wniosek osoby zainteresowanej, prokuratora lub kierownika urzędu stanu cywilnego, jeżeli:

1) sprostowanie aktu stanu cywilnego jest niemożliwe na podstawie akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego lub innych aktów stanu cywilnego, o ile stwierdzają one zdarzenie wcześniejsze i dotyczą tej samej osoby lub jej wstępnych albo zagranicznych dokumentów stanu cywilnego, o których mowa w art. 35 ust. 2;

2) sprostowanie aktu stanu cywilnego przez kierownika urzędu stanu cywilnego nie jest możliwe wyłącznie na podstawie dokumentów wymienionych w pkt 1”.

Sądowy tryb sprostowania aktu stanu cywilnego stanowi swego rodzaju substytut sprostowania tego aktu przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Aby więc otworzyła się droga do przeprowadzenia w tym zakresie postępowania sądowego, musi zmaterializować się któryś z przypadków wyłączających możliwość sprostowania aktu stanu cywilnego przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Przepis art. 36 omawianej ustawy nie wprowadza ograniczeń dowodowych w zakresie dokumentów. Można więc przyjąć, że sąd właściwy do sprostowania aktu stanu cywilnego może dokonać tej czynności także w oparciu o dokument tożsamości, na podstawie którego dokona obiektywnego rozstrzygnięcia co do tego, czy sprostowanie aktu w tym trybie jest dopuszczalne. W komentowanym przepisie wprowadzono jednak pewne ograniczenia w zakresie sprostowania aktów stanu cywilnego cudzoziemców, sporządzonych przed dniem wejścia w życie komentowanej ustawy.

Właściwość sądu w sprawach, o których mowa w komentowanym przepisie, należy ustalić na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Jak wynika z dyspozycji art. 508 K.p.c., w tym zakresie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w braku miejsca zamieszkania – sąd miejsca jego pobytu, w braku zaś i tej podstawy – sąd dla m.st. Warszawy.

Zgodnie z art. 506 K.p.c. postępowanie nieprocesowe wszczynane jest poprzez złożenie wniosku. Zgodnie ze zdaniem pierwszym komentowanego przepisu legitymację do złożenia takiego wniosku posiada osoba zainteresowana, prokurator lub kierownik urzędu stanu cywilnego. Osobą zainteresowaną, o której mowa w tym przepisie, jest każda osoba, której prawa (interes prawny) dotyczy wynik postępowania. Jeżeli okaże się, że osoba, której dotyczy akt będący przedmiotem postępowania, nie jest jego uczestnikiem, sąd wzywa tę osobę do udziału w sprawie i staje się ona wówczas uczestnikiem. Postępowanie kończy się wydaniem postanowienia w sprawie.

Zatem, aby dokonać sprostowania, należy złożyć wniosek do sądu powszechnego o sprostowanie aktu stanu cywilnego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1: Błąd w imieniu dziecka

Pani Anna, pochodząca z Ukrainy, przyjechała do Polski w ciąży. Jej córka, Olena, urodziła się w Polsce. Podczas rejestracji narodzin w urzędzie stanu cywilnego, z powodu błędu urzędnika, imię dziecka zostało zapisane jako "Helena" zamiast "Olena". Z biegiem czasu, gdy Anna chciała wyrobić paszport dla córki w konsulacie Ukrainy, różnica w imieniach stała się problemem. Aby sprostować błąd, Anna musiała złożyć wniosek do sądu powszechnego o sprostowanie aktu urodzenia, dołączając do niego dokumenty potwierdzające prawidłowe imię dziecka, w tym świadectwo urodzenia wydane przez ukraiński urząd stanu cywilnego.

Przykład 2: Nieprawidłowe nazwisko po ślubie

Marcin i Ling, obywatelka Chin, wzięli ślub w Polsce. Ling, zgodnie z chińską tradycją, nie przyjęła nazwiska męża, zachowując swoje. Jednak w akcie małżeństwa urząd stanu cywilnego błędnie wpisał Ling jako Ling Kowalska. Różnice w nazwiskach pojawiły się w dokumentach, takich jak karta pobytu i dokumenty bankowe. Ling zdecydowała się złożyć wniosek do sądu powszechnego o sprostowanie aktu małżeństwa, aby nazwisko zostało przywrócone do jej oryginalnego, chińskiego nazwiska, co umożliwiło jej ujednolicenie dokumentów.

Przykład 3: Błąd w imieniu ojca w akcie urodzenia

Tomasz i jego żona, obywatele Brazylii, mieli syna, który urodził się w Polsce. Podczas rejestracji narodzin, imię Tomasz zostało błędnie zapisane jako "Thomas" w akcie urodzenia ich syna. Ta niezgodność sprawiła trudności przy próbie uzyskania brazylijskiego paszportu dla dziecka, gdyż imię ojca w akcie urodzenia różniło się od tego w jego własnym paszporcie. Tomasz zdecydował się wystąpić z wnioskiem do sądu powszechnego o sprostowanie błędu w akcie urodzenia syna, przedstawiając jako dowód swoje dokumenty identyfikacyjne.

Podsumowanie

Sprostowanie aktu stanu cywilnego jest niezbędnym procesem, który umożliwia doprowadzenie do zgodności danych w oficjalnych dokumentach z rzeczywistymi danymi osobowymi. Procedura ta może być przeprowadzana zarówno w trybie administracyjnym przez kierownika urzędu stanu cywilnego, jak i sądowym, kiedy sprostowanie w trybie administracyjnym nie jest możliwe. Wniosek do sądu powszechnego stanowi skuteczną metodę na sprostowanie błędów i niezgodności w aktach stanu cywilnego, co jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowości i spójności dokumentacji osobistej.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprostowaniu aktu stanu cywilnego? Nasz zespół doświadczonych prawników oferuje profesjonalne porady prawne online oraz wsparcie w przygotowaniu wniosków i pism sądowych, aby upewnić się, że Twoje dokumenty są zgodne i aktualne. Skontaktuj się z nami już dziś i zadbaj o swoje prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego - Dz.U. 2014 poz. 1741
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296