Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opłata skarbowa po wycofaniu pozwu o rozwód

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.06.2018

Chciałabym wycofać z sądu pozew o rozwód. Termin sprawy jest już wyznaczony. Powodem jest dobro dzieci. Doszliśmy z mężem do porozumienia i póki dzieci są jeszcze małe, nie będziemy podejmować takiej decyzji. Co dzieje się z pieniędzmi (opłata skarbowa), które wpłaciłam przy składaniu pozwu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż opłata nie jest skarbowa, tak jak Pani wskazuje, lecz sądowa. Zgodnie z art. 79 ustawy o kosztach „sąd z urzędu zwraca stronie: całą uiszczoną opłatę od pisma odrzuconego lub cofniętego, jeżeli odrzucenie lub cofnięcie nastąpiło przed wysłaniem odpisu pisma innym stronom, a w braku takich stron – przed wysłaniem zawiadomienia o terminie posiedzenia. Natomiast połowę uiszczonej opłaty od pisma cofniętego przed rozpoczęciem posiedzenia, na które sprawa została skierowana”.

 

W tej sytuacji, jeżeli uiściła Pani opłatę w kwocie 600 zł, sąd winien zasądzić zwrot w kwocie 300 zł. Sąd zwróci Pani 300 zł na rachunek bankowy, z którego dokonała Pani uiszczenia opłaty,lub wskaże Panią do podania takiego celem zwrotu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - IV =

»Podobne materiały

Przemoc psychiczna w małżeństwie a rozwód

Jestem w związku małżeńskim od 24 lat. Mój mąż znęca się nade mną psychicznie (dawniej także i fizycznie). Sądzę, że ma on poważne zaburzenia – jego chorobliwa oszczędność powoduje nieustanne awantury. Chcę rozwodu, ale małżonek grozi, że mnie zabije, jeśli złożę pozew. Na domiar złe

 

Łączne rozpoznanie spraw przez sąd

Jak w praktyce stosuje się art. 219 K.p.c. w sprawach rozwodowych? Co będzie w sytuacji, gdy obydwie strony złożą wniosek o łączne rozpoznanie spraw, nie informując się wzajemnie? Czy można w takiej sytuacji zastosować łączne rozpoznanie?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »