Kto powinien złożyć wniosek rozwodowy?

• Autor: Iryna Kowalczuk

Kto powinien złożyć pozew rozwodowy? Jestem z mężem w separacji, nie mamy kontaktu, a on wpadł w nałóg alkoholowy. Mieszkamy za granicą. Czy może wnieść pozew o rozwód bez orzekania o winie, żby sprawę zakończyć jak najszybciej?

Kto powinien złożyć wniosek rozwodowy?

Fot. Fotolia

Pozew o rozwód

Pozew o rozwód może złożyć jedno z małżonków lub każde z osobna. Pozwu nie można złożyć wspólnie. Oczywiście drugi małżonek może w odpowiedzi na pozew poprzeć żądanie rozwodu, żeby przyspieszyć całe postępowanie.

Od 2005 r. nie ma już obowiązku prowadzenia postępowania pojednawczego, jest wiec duża szansa na szybkie zakończenie postępowania, w szczególności jeżeli Pani z mężem wspólnie zgadzacie się na rozwód bez orzekania o winie. Żądanie orzeczenia wyroku rozwodowego bez orzekania o winie, zgodnie z art. 57 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, muszą złożyć oboje małżonkowie:

„Art. 57. § 1. Orzekając rozwód, sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.

§ 2. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy”.

Takie żądanie zaoszczędza czas, gdyż sąd nie prowadzi postępowania dowodowego celem ustalenia, które z małżonków jest winne rozkładu pożycia małżeńskiego.

Rozkład pożycia małżeńskiego

Sąd jednak przeprowadzi postępowanie, aby ustalić, czy istnieje podstawa od orzeczenia rozwodu, czyli czy doszło do rozkładu pożycia i czy rozkład jest trwały. Ustalenie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego jest podstawową przesłanką pozwalającą sądowi orzec rozwód.

Oceniając stopień rozkładu pożycia, sąd zbada rozkład trzech więzi rodzinnych, tj. fizycznej, psychicznej (uczuciowej) i ekonomicznej. Aby mówić o zupełności rozkładu pożycia małżeńskiego, musi nastąpić zerwanie wszystkich tych więzi. Ponadto sąd musi stwierdzić, iż rozkład jest na tyle trwały, że nie ma szans, by małżonkowie mogliby do siebie wrócić.

Chcąc uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie, powinniście Państwo przygotować argumenty za orzeczeniem rozwodu, tzn. określić, że już od dawna nic do siebie nie czujecie i nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego (czyli każdy utrzymuje się ze swoich środków, opłaca swoje rachunki itd.). Najlepiej gdybyście Państwo wskazali, że nie mieszkacie razem i macie orzeczoną separację, ale nawet w przypadku zamieszkiwania we wspólnym mieszkaniu można również wykazać prowadzenie oddzielnych gospodarstw domowych. Z argumentów musi wynikać definitywnie, iż nie ma szans, że możecie do siebie wrócić.

Pozew o rozwód bez orzekania o winie

Pozew o rozwód bez orzekania o winie powinien zostać złożony w formie pisemnej w wydziale cywilnym sądu okręgowego (w dwóch egzemplarzach), w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu nadal stale przebywa, zaś w przypadku braku takiej podstawy właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i ta okoliczność nie jest spełniona, wówczas właściwość sądu określa się na podstawie miejsca zamieszkania strony powodowej.

We wniosku o rozwód bez orzekania o winie należy wskazać imię, nazwisko i adres powoda oraz imię, nazwisko i adres pozwanego. W pozwie należy wskazać, że Powód żąda rozwodu bez orzekania o winie. Do pozwu należy załączyć skrócony odpis aktu małżeństwa.

Pozew powinien zawierać uzasadnienie z podaniem przyczyn, dla których powód występuje o rozwód. Powinien również zawierać dowody, których przeprowadzenia na rozprawie żąda powód. Dowodami mogą być zeznania stron czy też świadków. Od powództwa o rozwód należy wnieść opłatę w wysokości 600 zł. Uiszcza się ją przez naklejenie na pozwie znaczków opłaty sadowej lub można ją wpłacić na konto sadu okręgowego.

Opieka nad małoletnim dzieckiem

W wyroku rozwodowym sąd może powierzyć opiekę nad małoletnim dzieckiem jednemu z rodziców z ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiemu lub powierzyć opiekę obu rodzicom z ustaleniem miejsca pobytu małoletniego. Zgodnie z art. 58 § 1a zdanie 2 „sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie, o którym mowa w § 1, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka”.

Małżonkowie w takim przypadku powinni do pozwu rozwodowego dołączyć pismo – „porozumienie”, w którym wskażą, który z rodziców i kiedy będzie sprawował opiekę nad dzieckiem, sposób pokrywania kosztów związanych z wychowaniem dziecka itd. Pod pozwem podpisuje się tylko Pani. Mąż może w odpowiedzi na pozew napisać, że zgadza się na rozwód bez orzekania o winie, a może też nic nie odpowiadać i dopiero na rozprawie sadowej powiedzieć, że też chce rozwodu bez orzekania o winie.

Reasumując, jeśli chce Pani szybko zakończyć sprawę rozwodową, to warto złożyć pozew bez orzeczenia o winie.