Czy osoba niepełnoletnia może nie zgodzić się na pobyt w szpitalu psychiatrycznym?

• Opublikowano: 09-10-2023 • Autor: Maria Turowska

Małoletnia (ukończone 16 lat), która leczy się na depresję, dostała skierowanie do szpitala psychiatrycznego. Obecnie nie chce stawić się na leczenie w szpitalu. Czy jako osoba, która ukończyła 16 lat, podejmuje samodzielnie decyzję o leczeniu w szpitalu psychiatrycznym? Czy jeśli nie stawi się w szpitalu psychiatrycznym, a upłynie termin ważności skierowania, to może ponieść jakieś konsekwencje? Czy jeśli jej stan się pogorszy, będzie mogła w przyszłości skorzystać z pomocy psychiatrycznej świadczonej na NFZ? Czy jako 16-latka może się wypisać na własne żądanie ze szpitala?

Czy osoba niepełnoletnia może nie zgodzić się na pobyt w szpitalu psychiatrycznym?

Zgoda pacjenta na pobyt w szpitalu psychiatrycznym

Odnosząc się do zadanego przez Panią pytania, w pierwszej kolejności należy wskazać, iż do szpitala psychiatrycznego może zostać przyjęta osoba, która posiada skierowanie do szpitala i wyrazi pisemną zgodę na przyjęcie do szpitala. Skierowanie wystawione przez lekarza jest ważne przez 14 dni od daty jego wystawienia.

W przypadku pacjenta, który ukończył 16. rok życia, wymagana jest tzw. zgoda kumulatywna, tj. zgoda przedstawiciela ustawowego i pacjenta. „Pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, ma prawo do wyrażenia zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych” (art. 17 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 r.).

Pacjent małoletni, który ukończył lat 16, ma także prawo uzyskania informacji o procesie leczenia i stanie zdrowia: „Pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, lub jego przedstawiciel ustawowy mają prawo do uzyskania od osoby wykonującej zawód medyczny przystępnej informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu, w zakresie udzielanych przez tę osobę świadczeń zdrowotnych oraz zgodnie z posiadanymi przez nią uprawnieniami” (art. 9 ust. 2 ustawy).

Skierowanie sprawy do sądu opiekuńczego

W sytuacji, gdy jedna z osób wskazanych powyżej nie wyraża zgody, sprawę rozstrzyga sąd opiekuńczy (art. 17 ust. 3 ustawy). Należy w tym miejscu również zaznaczyć, że w nagłych sytuacjach (prawdopodobieństwo znacznego pogorszenia stanu zdrowia) obowiązek posiadania skierowania do szpitala psychiatrycznego może zostać pominięty, wciąż jednak będzie wymagana zgoda pacjenta i rodzica (w przypadku osoby małoletniej). W przypadku braku zgody najpierw powinna być uruchomiona procedura przyjęcia do szpitala, a następnie uzyskania zgody sądu opiekuńczego. Niewykorzystanie skierowania od lekarza nie będzie stanowiło przeciwwskazania do wystawienia kolejnego skierowania, jeżeli taka konieczność zostanie stwierdzona przez lekarza.

Jeżeli w trakcie pobytu w szpitalu małoletni pacjent wycofa swoją zgodę na dalszy pobyt, stosowana jest analogiczna procedura. Decyzją lekarza osoba taka może zostać zatrzymana na oddziale, decyzja taka będzie musiała zostać zatwierdzona przez ordynatora szpitala, następnie powiadomiony zostanie sąd opiekuńczy, który zadecyduje o dalszym zatrzymaniu na oddziale pacjenta.