.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Dom opieki z własnej woli, jak zabezpieczyć swoją przyszłość na wypadek choroby Alzheimera?

• Data: 02-05-2025 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Czy mogę sam siebie wysłać do domu opieki w przyszłości? Zapytanie ma związek z powolną utratą pamięci. W mojej rodzinie wiele osób zapada na chorobę Alzheimera. Proces jest jednak długi i zanim chora osoba osiągnie stan pozwalający na decydowanie za nią, mijają lata w trudzie i cierpieniu rodzin, które nie mogą sobie poradzić z chorym. Głównie dlatego, że chory nie wyraża zgody na leczenie, jak i pobyt w domu opieki, a jednocześnie już nikogo nie poznaje. W związku z tym zastanawiam się, czy jest taka możliwość, abym sam siebie skierował na leczenie do domu opieki teraz, gdy świadomie podejmuję decyzje? To może być dopiero za 20 lat, ale czy są jakieś prawne możliwości, aby taki scenariusz zrealizować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dom opieki z własnej woli, jak zabezpieczyć swoją przyszłość na wypadek choroby Alzheimera?

Pełna zdolność do czynności prawnych, czyli decydowanie o sobie

Jak najbardziej, jeżeli będzie Pan miał taka wolę – może Pan udać się i zamieszkać w DPS. Skoro nie jest Pan ubezwłasnowolniony ani częściowo, ani całkowicie, może Pan swobodnie decydować o swoim losie, a więc także podpisać wszelkie dokumenty.

 

Zgodnie bowiem z art. 11 Kodeksu cywilnego (K.c.): Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności. Zdolność (możność, kwalifikacja do) dokonywania czynności prawnych oznacza prawną dopuszczalność dokonywania w ogóle czynności prawnych przez oznaczoną osobę, nie zaś prawną dopuszczalność dokonania konkretnej czynności w danych okolicznościach. Posiadanie zdolności do czynności prawnych nie gwarantuje, że in concreto czynność będzie ważna.

 

Zatem jeżeli nie jest Pan ubezwłasnowolniony i posiada pełną zdolność do czynności prawnych, to wszelkie wykonywane przez Pana czynności są ważne i nikt nie powinien ich kwestionować. Dlatego może Pan sam zmienić miejsce zamieszkania i zamieszkać w DPS – nie ma ku temu żadnych przeszkód.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nieważność czynności prawnej

Zgodnie natomiast z treścią art. 14 § 1 K.c.: Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna. Artykuł 14 § 1 K.c. wyraża podstawowy skutek braku zdolności do czynności prawnych. Osoby, które nie mają zdolności do czynności prawnych, nie mogą dokonywać czynności prawnych. Czynność przez nie dokonana jest nieważna. Tak się dzieje jednak w przypadku, gdy dana osoba jest np. ubezwłasnowolniony całkowicie. Na obecnym etapie natomiast, jak najbardziej może Pan decydować o swoim losie i zamieszkać w DPS.

 

Niestety, nie widzę możliwości, aby Pan zapewnił sobie w przyszłości pobyt w DPS niejako „awansem”, ponieważ dopóki nie jest Pan ubezwłasnowolniony, może Pan zmienić zdanie – nawet będąc w chorobie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Zofia, 67 lat

Kilka lat po przejściu na emeryturę zaczęła zauważać u siebie problemy z pamięcią. Z obawy przed chorobą Alzheimera, na którą chorowała jej matka, już dziś zapisała się do prywatnego domu opieki z możliwością zamieszkania w przyszłości. Choć nikt jeszcze nie kwestionuje jej zdolności do samodzielnych decyzji, chce mieć pewność, że kiedy nadejdzie potrzeba, będzie miała gdzie się udać.

 

Pan Marek, 72 lata

Z powodu rodzinnych doświadczeń z opieką nad chorą siostrą, sam postanowił zamieszkać w DPS. Jego dzieci miały wątpliwości, bo przecież „jeszcze sobie radził”, ale Marek nie chciał, by w przyszłości ktokolwiek musiał podejmować za niego trudne decyzje. Miał pełną zdolność prawną i formalności załatwił sam.

 

Małżeństwo Anny i Jerzego, oboje po 70-tce

podpisali u notariusza pełnomocnictwa i sporządzili oświadczenia woli dotyczące przyszłego leczenia i opieki. Wiedzieli, że nie mogą „na zapas” zgodzić się na pobyt w DPS, ale chcieli, by ich dzieci miały jasne wskazówki, gdyby stracili zdolność do decydowania.

Podsumowanie

Decyzja o przyszłym pobycie w domu opieki to wyraz odpowiedzialności i troski – zarówno o siebie, jak i o swoich bliskich. Choć nie da się „z góry” zapewnić sobie miejsca w DPS, mając dziś pełną zdolność do czynności prawnych, można świadomie zaplanować i ułatwić przyszłość.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu oświadczenia woli, pełnomocnictwa lub masz pytania dotyczące przyszłego pobytu w DPS? Oferujemy porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu