
Indywidualne Porady Prawne
Praca przy tablicy i poza szkołą a prawo do świadczenia kompensacyjnegoAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 13.04.2019 |
Pracowałem poza szkołą w różnych firmach 12 lat (nieprzerwanie), następnie w szkole – nieprzerwanie 17 lat. Ze względu na niż demograficzny rozwiązano ze mną umowę o pracę w szkole i otrzymałem 6-miesięczną odprawę. Od kilku dni pracuję w handlu, szukam jednak ponownie pracy w oświacie. Zakładając, że zostanę zatrudniony ponownie w szkole, czy mam szansę na świadczenie kompensacyjne? Miałbym przepracowane ponad 30 lat, w tym 20 lat „przy tablicy” i osiągnę przewidziany przez ustawę wiek umożliwiający mi odejście na to świadczenie. Zakładam, że ostatnie 4 lata będę pracował w szkole i rozwiążę umowę o pracę przed złożeniem wniosku zgodnie z ustawą. Czy przerwa w zatrudnieniu w szkole np. 1 rok (brak ciągłości pracy w szkole) nie jest przeszkodą w otrzymaniu tego świadczenia? |
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz. 800, z późn. zm.) – świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy spełnili łącznie następujące warunki:
1) osiągnęli określony wiek, 2) mają okres składkowy i nieskładkowy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.), wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach, o których mowa w art. 2 pkt 1, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, 3) rozwiązali stosunek pracy.
Przy ustalaniu wymaganego do przyznania świadczenia kompensacyjnego okresu pracy nauczycielskiej nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które nauczyciel otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a także okresów:
Należy podkreślić, że zarówno 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, jak również 20-letni okres pracy nauczycielskiej, musi być osiągnięty najpóźniej na dzień rozwiązania stosunku pracy.
Warunkiem niezbędnym do uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest, aby po rozwiązaniu stosunku pracy nauczyciel nie wykonywał żadnej pracy zarobkowej (nawet na część etatu). Ostatnim miejscem zatrudniania przed dniem zgłoszenia wniosku o świadczenie kompensacyjne musi być praca w charakterze nauczyciela. Jednocześnie nie istnieje wymóg zarejestrowania się takiej osoby jako bezrobotnej.
Aby uzyskać świadczenie kompensacyjne praca w charakterze nauczyciela musi być nieprzerwana – do tego przepisy nie zobowiązują. Ważne, aby miał Pan określony staż, w tym staż pracy nauczycielskiej, i aby ostatnim miejscem pracy przed świadczeniem była szkoła.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
Uznanie zagranicznego dyplomuKilkanaście lat temu ukończyłem wyższe studia w Niemczech. Według pisma z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które niedawno otrzymałem, mój dyplom zaświadcza o ukończeniu studiów wyższych drugiego stopnia i w roku wydania uprawniał do podjęcia studiów trzeciego stopnia w Niemczech. W piObowiązek uczęszczania na lekcje etyki lub religiiCzy niepełnoletni licealista ma obowiązek uczęszczania na lekcje etyki lub religii?Przeniesienie do innej klasyRodzice ucznia szkoły, w której jestem dyrektorem, pozostają w konflikcie, oboje mają pełne prawa rodzicielskie. Został złożony pozew o rozwód. W sprawach dotyczących szkoły podejmują sprzeczne decyzje. Dziecko jest uczniem klasy sportowej, która to klasa realizuje program szkolenia sportowego (bieg |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>